SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt professzor Úr!

Ez év májusában- mint minden évben- egy általános laborvizsgálatot kértem, amiből kiderült, hogy a pajzsmirigyem alulműködik.
Az akkori eredményeim : TSH: 6,83 FT3: 4,54 FT4: 11,45
A szakorvos Letroxot írt fel, amit nem bírtam szedni, mivel erősen szédültem, hánytam, egyre jobban gyengültem. Ennek ellenére próbálkoztam a szedéssel, nem hagytam abba rögtön. Az adagot is csökkentettem, de hiába. A tünetek, azaz a rosszulétek egyértelműen e gyógyszertől voltak, mivel semmi mást nem szedtem. Végül is kénytelen voltam másfél hét után abbahagyni a szedését.(május)
Vérvételre augusztusi, szakrendelésre szeptemberi időpontom volt. Ekkor kiderült, hogy most a TSH: 4,34 FT3: 4,91 FT4:11,85 , valamint az antitesteket is vizsgálták, ami még egyértelműbbé tette a diagnózist. ( ATPO: 10,0 IU/ mL ; ANTI TIREOGLOBULIN: 502,0 IU/mL) Az ultrahang vizsgálat nem mutatott ki semmi elváltozást, nincsenek göbök.
Azonban gyógyszert nem kaptam, mivel, ha a Letroxot nem bírom ,a többit sem fogom, mert ugyanaz a hatóanyag van benne, bennük. A szakorvos szerint várjuk meg, míg a pajzsmirigy rosszabb állapotba kerül,göbösödik, és akkor majd bírni fogom a gyógyszert, akkor elfogadja a szervezet. Februárban kell vérvételre és újból szakorvoshoz mennem.
Szeretném kikérni az Ön véleményét is, kíváncsi vagyok, vajon tényleg ez a megoldás? Várjunk, míg rosszabb lesz a helyzet? Valóban nincs mit tenni?

Válaszát előre is köszönve, tisztelettel: G.Gabriella
Tisztelt G. Gabriella!

Nagyon fontos és aktuális kérdést tett fel.
Mindenek előtt esete mutatja, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálat, ebben az esetben a TSH nem feltétlenül jelenti azt, hogy gyógyszert kell szednie.
Mi is a TSH ?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy referencia tartományon belüliek?
Fontos azonban tudni a következőket ( a teljesség igénye nélkül):
• individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg által lakott terület jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
A legfontosabb az, hogy a rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. Az elmúlt héten volt nálam egy beteg, akinek TSH értékét próbálták beállítani, nem nagy sikerrel. Kiderült, hogy olyan szívgyógyszert (Cordarone) szedett, amelyik befolyásolja a pajzsműködését. Ilyenkor a pajzsmirigy hormonjainak adásával nem lehet sikert elérni, csak körültekintő, a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.
• Mire jó akkor a TSH?
Ezek után jogos ez a kérdés. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos, szűrő jellegű módszer, de annak az élettanitól eltérő volta nem jelent önmagában betegséget! Álljon itt egyik legutóbbi kedves Olvasó kérdése: „Tisztelt Professzor úr! Pajzsmirigy alul működésem van! Mikor kiderült az értékem:TSH 14,143 volt, felírtak 0,25 Letroxot. Majd két hónap múlva vérkép:TSH 21,4 lett. Ezért emelték az adagot 50 ug-ra. Az lenne a kérdésem nem kevés az 50 ug gyógyszer? Professzor úr már kétszer kaptam választ kérdéseimre öntől ami nagy segítség volt az orvosomnak is és ezáltal megkezdte a gyógyításom. Lehet most én vagyok türelmetlen és minél előbb gyógyulni akarok” (K. Judit). Mit válaszolhattam? A laboratóriumi vizsgálatot minden esetben meg kell előzze a beteg panaszainak meghallgatása, az alkalmazott gyógyszerek áttekintése (ún. anamnézis), a beteg vizsgálata, képalkotó eljárások, immunológiai tesztek . Hozzá kell azonban tenni, hogy ezeket együttesen szabad és kell értékelni. Gyakori, hogy a kedves olvasó a következő kérdést teszi fel: „ a TSH értékem normális, de az ultrahang leletemen valamilyen elváltozást leírtak” és várja, hogy ezt kommentáljam. Ezt nemcsak azért nem célszerű tennem, mert a beteg vizsgálata és kezelése egyaránt holisztikus megközelítést igényel, hanem azért sem, mert a leírás nem azonos a képpel. Ez kicsit hasonlít ahhoz, amikor egy személyről adott leírást akarják összevetni a róla készült fényképpel. Ráadásul a kép nem alkalmas az adott göb funkciójának, vérellátásának megítélésére sem, tehát félrevezető lehet.
Összegezve:a TSH meghatározás egyik lényeges vizsgálati módszer lehet a pajzsmirigybetegségeinek kivizsgálásában és kezelésében a kellő szakismerettel és tapasztalattal rendelkező szakorvos számára.
A leírásból arra lehet következtetni, hogy valószínüleg autoimmun pajzsmirigybetegsége zajlik vagy zajlott le. Ez további kivizsgálást, ill. sze. kezelést igényel, nem kell megvárni, amig a pajzsmirigy teljes mértékben elpusztul.
Értelemszerűen még február előtt további vizsgálatot, ill. sze. kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-06 17:51:39
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja