SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Üdvözlöm Doktor Úr!
Egy olyan problémával fordulok Önhöz, hogy 1 évvel ezelőtt augusztusában menstruáltam utoljára.Az ok, aminek én betudtam, hogy leadtam hozzáteszem készakarva, diétával és mozgással 52 kg-ot. Gondoltam majd helyreáll, ha hozzászokik a testem.Ez persze nem így lett.Elmentem orvoshoz, a sokadikhoz, valamelyik azt mondta hízzak, mert mindössze 54 kg voltam az 170 magasságomhoz, és majd minden rendbe jön.Rosszul érintett, hogy leadtam ennyit és most híznom kellene, nem szerettem volna.Ezért elmentem egy maszek doktorhoz, aki megállapította, hogy PCOS-em van.Kezelt gyógyszerekkel, pontosan: Clostilbegyt-el, de semmi eredménye nem lett. Viszont úgy vettem észre, hogy enyhén szőrösödöm, a hasam és a mellem környékén. Falási rohamok jönnek rám, amit nem tudok kontrollálni és bizony az is előfordult, hogy pár édes péksütemény után lement még 1-2 tábla csokoládé, szinte rosszullétig ettem magam...a hajam erősen hullik, most már majdnem hogy csomókban, viszont hála az égnek nem kopasz foltokban.Hízásnak is indultam, felszedtem 6 kilót. Jelenleg is diétázom, illetve odafigyelek az evésre (paleo diéta) mivel tudom milyen amikor 100 kg felett van valaki. Az orvosom kiírta a műtét időpontját, pár napon belül bekövetkezik. A kérdésem az lenne, hogy a műtét után ha a hormonrendszerem újra a normális lesz akkor a hajhullásom és a szőrösödés na meg a falási rohamok abba maradnak? A hízásom megáll, és pár kilót le tudok adni megint? Tudja azért fordultam szakemberhez, mert a férjemmel babát tervezünk, már régebb óta. A műtét után mennyi esélyem van a teherbeesésre? illetve kell gyógyszeres kezelés a beavatkozás után? ha igen, ezek hormonális gyógyszerek általában? féltem az egészségem...Válaszát előre is köszönöm!!

Üdvözlettel: Czvack-Putterer Edina
Üdvözlöm Czvack-Putterer Edina

A betegséget idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas)
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk.  Ettől a típusú fokozott  szőrnövéstől el  kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben  élettani körülmények között kis mennyiségben is  termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott  szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott  hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:

1. A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
2. A hormonok iránti érzékenység fokozódása

A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz  enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.

Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a  szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.


Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?

PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
Menstruációs hormonális zavarok

Mellékvesék túlműködése és daganatai

Kóros elhízás, fokozott inzulin szint

Petefészek egyes daganatai

Pajzsmirigy betegségei

Egyes gyógyszerek (hidantoin  készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók,  stb)

Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei  észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és  kezelése.

Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!.

Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-30 13:09:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja