SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
Pajzsmirigy jobb lebenye 21x20x42mm,a középső harmadban egy 20x24x19mm nagyságú kifejezetten inhomogen,echoszegény szerkezetű göb látható.Ettől claudalisabban néhány apró 2-3 mm-es és egy 6mm átmérőjű göb van. A bal lebeny is kifejezetten echoszegény szerkezetű 15x 18x39mm, állományában echoszegény területek láthatók. Az isthmus 6mm széles.Jobb oldalon a nyaki nagyerek mentén egy 5mm nagyságú reactív szerkezetű nyirokcsomó átható.Ezt 4d ultrahang mutatta ki. Ez előtt egy vidéki orvos régi ultrahang gépén 18 mm-es göb volt kimutatható. Anti tpo:112, tsh:1.43, Ft4:20.75. Izotópos vizsgálatra augusztus 1-jén kaptam időpontot.
Ön szerint milyen göbök lehetnek?Mi lesz a gyógymód?
Tisztelettel:Anita
Tisztelt Anita!
Hasonló kérdést gyakran kapok kedves Olvasóktól. A pajzsmirigyükben göböt észleltek és azt írják, hogy ezen a területen az orvosok körében is sok a tanácstalanság. Ezért egy rövid összefoglalót mellékelek, amelyben egyúttal bemutatok egy általam végzett viszonylag egyszerű, nem műtéti megoldást ezeknek a betegeknek a gyógyítására.
A pajzsmirigy göbös betegségei gyakran nem, vagy későn kerülnek felismerésre. Néha csak a „rutinszerűen” elvégzett vizsgálatok hívhatják fel rá a figyelmet, máskor a beteg észleli a furcsa göböt vagy göböket. Jelentőségük az, hogy nem csak kozmetikai gondot jelentenek, hanem jó és rosszindulatú daganatokat is rejthetnek. Ezek fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható(!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
Az ún. hideg göböknek két fő csoportja van:
• A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az ún. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
• A jóindulatú göbök egy része ún. pajzsmirigy tömlő, szakszóval ciszta. Ezek kialakulásának sok oka lehet.
A pajzsmirigyben lévő göbök nagysága változhat. Ennél fonosabb a struktúrája, van-e benne ún. "hypoechoic triangle"?
Miként írtam, a kezelés a vizsgálatok eredményétől függ.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-07-14 12:55:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja