SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
A következő problémával fordulok Önhöz: Az első gyermekem születése után derült ki a pajzsmirigy problémám, ami folyamatos gyógyszerszedés mellett gyulladásban van, de jelenleg jól érzem magamat. A bajom az, hogy 3 hónappal ezelőtt a gyerekorvos a 9 éves lányommal elküldött laborba, mert picit duzzadtabbnak látta a nyakát. Akkor a TSH 3.95 volt, T4: 1.23. Mivel határértéken belül volt az eredmény, nem küldött további vizsgálatra. A héten újra elmentünk kontroll labort csináltatni és a következő lett az eredmény: TSH: 7,065, FT4:15,37, FT3: 6,85, Anti-TPO: 39,2. Nagyon el vagyok keseredve, mert nem szeretnék neki ennyi idősen gyógyszert adni neki, nehogy bekavarjon a hormonális fejlődésébe. Ön mit javasol?
Köszönöm válaszát! Üdv.:Mónika
Tisztelt Mónika!

Nem tudom, hogy kapott-e kezelő orvástól egyénre szabottmegfelelő felvilágosítást, aki a fizikális vizsgálati (tapintás!) birtokában van? A következőt mondhatom: A terhesség a pajzsmirigy számára kihívást jelent, mert egyrészt megnövekszik a jódigény, másrészt csökken az anyai jód hozzáférhetősége. Fokozódik a terhesség alatt a pajzsmirigy hormonjainak lebomlása, másrészt a méhlepény (placenta) által termelt hormon a hCG önmagában fokozza a terhes pajzsmirigyének méretét és funkcióját egyaránt. Ebből következik, hogy a TSH szint az első trimeszterben (három hónapban) alacsonyabb („fiziológiás hiperthyreosis”), ezért a perifériás hormonok (T4 szint ) meghatározása nélkül a TSH nem elegendő a pajzsmirigy funkció megállapításához A magzat fiziológiás transzplantátum, amelynek kilökődését számos védő genetikai, immunológiai és hormonális mechanizmus akadályozza. Ezen védő faktorok eredményeképpen az autoantitestek titere a terhesség alatt általában csökken, a szülést követően viszont emelkedik. Amennyiben ez a fiziológiás védő mechanizmus sérül (genetikai és környezeti faktorok miatt), akkor a szülést követő 3-12 hónap múlva autoimmune gyulladást (post-partum thyreoiditis) alakulhat ki a szülések 3-17 %-ban. Ennek népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség a hypothyreosis egyik leggyakoribb oka, korai felismerése azért is fontos, mert szubklinikus formában is jelentõs rizikófaktora lehet menstruációs és fertilitási zavaroknak, spontán abortuszoknak, az újszülöttek mentális retardációjának, az anya későbbi szívbetegségeinek.
Ezek a betegségek öröklődnek. Önnek nincs ilyen betegsége?
Ráadásul Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel.
Ezért a pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Csökkent libidó
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
A leírtak alapján egyelőre az okok, kiváltó tényezők megkeresését javasol, s a gyógyszeres kezelést csak ezt követően, ha feltétlenül indokolt.
Jó egészséget kívánok:üdv

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-07-05 10:39:54
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja