SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Nagyon Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba !
Tegnap jártam Önnél. Nagyon köszönöm a lehetőséget,örülök,hogy találkoztunk!Tegnap jártam Önnél.Pár tünetem azonban lemaradt,melyek így utólag , ezen fórumon megosztanék Önnel.Felsorolás nem teljes,kiegészítve az elmondottakat:
-Enyhe fokú csontritkulást mértek nálam.
-Bokáim duzzadtak, a jobb oladi nagyobb mértéken
-Gyomrom gyakran fáj
-Gyakran felpuffad a hasam (pl. túrós tészta fogyasztása után)
-Reggeli,tízórai,ebéd fogyasztása után a vércukorszintem 5,4
-Néha úgy érzem remeg a kezem (ez nem látható,csak úgy érzem)
Nem tudom,h szorosan összefüggnek-e a jelen állapotommal ,de a teljes kép érdekében fontosnak éreztem elmondani.
Köszönettel és tisztelettel:Hohlné Maczkó Katalin
Tisztelt Hohlné Maczkó Katalin!

Nagyon köszönöm a kiegészítést.
Kiegészítésre én is azzal válaszolok. Elmondta, hogy allergiás tünetei vannak, ezért talán hasznosak a következők: Az allergiás betegségek lényegében autoimmun kórképek. Az allergiás kórképekben az un 1. típusú immunreakció zajlik, amelynek lényeges, hogy az allergén (pollen, gyógyszer stb) elleni immunreakcióban az IgE típusú, antitestek vesznek részt és ez azonnal, gyors szöveti immunválaszt eredményez. Ezért nem meglepő, hogy az allergiás betegségek (asthma, lisztérzékenység, cöliákia, csalánkiütés, bélgyulladások stb.) és szisztémás kórképek (reumatoid arthritis, SLE, Sjögren szindróma) gyakran társulnak a pajzsmirigy autoimmun betegségeivel. Ez a kiséletesen is igazolt adat azért fontos, mert felhívja az orvos és betege figyelmét arra, hogy ezekben a betegségekben nem a pajzsmirigy, a tüdő, az izületek vagy a bőr a beteg, hanem a hiba az immunrendszerben van! Ezért szükséges a holisztikus, integratív szemlélet, amely az embert egységes egésznek tekinti és nem az egyes szerveket, panaszokat kívánja gyógyítani, ill. enyhíteni, hanem a szervezet egészére koncentrál. Fontos tudni, hogy az immunológiailag aktív gyógyszerek nem egyszerűen elnyomják az immunreakciókat, hanem modulálják és a helyes irányba tudják „visszabillenteni”.
A másik kérdéskör a nyárral, ill. a napfénnyel kapcsolatos:
Az egyik ifjú hölgy, aki 6 hónapja pajzsmirigy autoimmun betegsége miatt áll gyógykezelés alatt, szörnyen megijedve érkezett haza viszonylag rövid rodoszi nyaralásáról. A pihenését elrontotta, hogy a várva-várt megérkezés után kiment örömmel fürödni, azonban ezt követően fájdalmas meglepetés érte. Egy medúza megcsípte, amely miatt a fertőzés elkerülése céljából bőrét Betadinnel beecsetelte. A „biztos, ami biztos” elve alapján még antibiotikus kezelést (Doxycyclint) is elkezdett. Már éjszaka rettenetes bőrégése volt, és addig soha nem tapasztat módon leégett a bőre. Hangsúlyozta, hogy magas faktorszámú naptejet használt, ezért nem értette a történteket. Magas láza alakult ki, kórházba is bevitték, majd már jobb közérzettel, de egy rövid, elrontott nyaralás „élményével” jött haza. Természetesen bőrgyógyászatra irányították, ahol napfényérzékenységet állapítottak meg és felhívták a figyelmét, hogy ezt bizonyára az általa szedett pajzsmirigygyógyszer okozza. Számos allergia tesztet elvégeztek, de okot nem tudtak kimutatni. Ekkor keresett meg végső elkeseredésében azzal a felkiáltással, hogy „nem elég a pajzsmirigygyulladás, még a napra sem mehetek! Ezt senki nem mondta nekem”. A nyomozásom nem vérvétellel kezdődött, hanem a történet pontos leírásával, majd vizsgálattal. A végeredmény a következő volt:
o A súlyos bőrégést nem pajzsmirigybetegsége okozta, hanem az antibiotikus kezelés. Fontos tudni, hogy sem az alkalmazott pajzsmirigyhormon, sem a Metothyrin nem okoz ilyen betegséget!
o A bűnös a Doxycylin volt, mely szernek elhagyása után a bőrtünetei szépen javultak
o Megnyugtathatta, hogy a pajzsmirigybetegség sok dolgot okozhat és társulhat más kórképekkel,, de fényérzékenységet nem vált ki.
o Az alkalmazott Betadine oldat viszont a pajzsmirigygyulladása miatt káros volt, mert a gyulladás fellángolását váltotta ki (kérem ne használják!)
Az alábbiakban csak néhány gyógyszerfélét sorolok fel, amely a nyári poggyászba kerülhet és bajt okozhat:
o Fájdalomcsillapítók (pl:prokain, benzokain)
o Antibiotikumok: baktérium okozta fertőzéses megbetegedések elleni szerek. (pl: tetraciklin, gentamicin, izoniazid, , pirimetamin, penicillin)
o A diabetes mellitus (cukorbetegség) kezelésére szolgáló gyógyszer (pl. glibenklamid), továbbá édesítőszerek: cukorhelyettesítő anyagok, ill. szintetikus édesítőszerek, melyek többek között diabetikus élelmiszerekben fordulnak elő (pl: szacharin, ciklamát)
o Allergia elleni szerek ún. antihisztaminok: olyan orvosságok, melyek növelik vagy csökkentik a hisztamin (természetes átvivő anyag) hatását (pl: prometazin, triprolidin, difenhidramin)
o Epilepsziás görcsrohamok kezelésére vagy elkerülésére szolgáló gyógyszerek (pl: difenilhidantoin, trimetadion)
o Gomba ellenes gyógyszerek egész sora
o Szteroidhormont nem tartalmazó gyulladáscsökkentő hatású szerek (pl: ibuprofen, ketoprofen, piroxikám, indometacin, oxifenbutazon, fenibutazon)
o Vízhajtó szerek (Pl: furoszemid) magas vérnyomás esetén
o Szív-keringés megbetegedése esetén alkalmazandó szerek, mint pl: nifedipin, minoxidil, hidroklórtiazid, triamteren, klórtalidon, amilorid, klórtiazid, quinidin, metildopa
o Pszichés zavarok és idegrendszeriai betegségek kezelésére szolgáló készítmények (pl: barbiturát, diazepam)
o Bőrhámlasztó hatású anyagok, melyeket aknés bőr kezelésére használnak
o Rezorcin: fenolok közé tartozó vegyület, ekcémára alkalmas kenőcsökben és ecsetelőkben használják (pl: castellani oldat)
o Az illóolajok szintén növelik a bőr fényérzékenységét: Ha a bőr kapcsolatba kerül velük, majd UV sugárzás éri, akkor gyulladáskeltő anyagok fejlődnek ki, melyek bőrgyulladáshoz vezetnek, vörösödést, és hólyagképződést okoznak (bergamotolaj, egyes kölnivizek)
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-06-11 12:09:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja