SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztel Dr. Balázs Csaba!
Napokban javasolta egy családtagom, hogy keressek fel egy Endokrinológust. Utána olvastam mi is ez és a testem tünetei alapján igaza lehet. A leírt tünetekből sok illik rám.
42 éves vagyok a legzavaróbb és jelenleg a legelkeserítőbb a tünetekből a nagymértékű szőrnövekedés, bajusz, áll, has, kar, teljes láb és hátamon a derék részen. Természetesen gyantáztatok, de az arcomon jelentkező szőr pár nap alatt olyan csúnya, igen romokban hever a nőiességem miatta. Ezen felül lánykorom óta nem rendezett a menstruációm 30 - 79 napig bármi lehetséges. 1999-ben Dr. Czeizel Endre csapatával hormon gyógyszerek segítséggel lehetett csak gyermekem, aki azóta már 13 éves, akkor clostilbegytet kaptam és még valamit, de sajnos a másik szerre már nem emlékszem. A súlyom sem ideális, a 165 cm.-hez 73-75 kg. Pedig nagyon vigyázok magamra édesanyám cukorbetegsége miatt én is évente ellenőriztetem, mindig normál cukorértékeim vannak.
10 éves korom óta folyamatosan mozgok. Ha bármilyen életmódváltó diétát is próbálok ki míg mások dobálják le a kilókat én dupla szigorítások mellett sem fogyok max 1- 2 kg-ot. Szeretném kérdezni hová forduljak? Milyen vizsgálatokra lesz esetleg szükségem, ha hosszú várakozási idő van a TB támogatott rendelésekre, hová lehet még menni? Milyen összegre jöhet ki minden szükséges vizsgálat egy magán intézményben? Megköszönöm, ha privát választ küld részemre, de próbáltam kihagyni a túl személyes részleteket meg is jelenhet, ha másnak is érdekes lehet. Előre is köszönöm. Katalin
Tisztelt Katalin !

A kérédse összetett és levélben csak részleges választ tudok adni. Először is: nem világos, hogy milyen ok(ok) miatt kellett hormonális gyógykezelést kapniam, mit és mennyit. Ezeknek késői következményei islehetnek.
A fokozott szőrnövekedést idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas)
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:

1. A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
2. A hormonok iránti érzékenység fokozódása

A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.

Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk (korábban csináltak Önnél ilyet?). Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?

• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok

• Mellékvesék túlműködése és daganatai

• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint

• Petefészek egyes daganatai

• Pajzsmirigy betegségei

• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)

Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-03-28 10:49:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja