SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Tisztelt Professzor Úr!
Szeretnék Öntől konzultációt kérni, csak sajnos mire időpontot kapnék Önhöz tárgytalanná válik, ezért írok. Ha mégis megoldható lenne, annak nagyon örülnék. M. Basedow túlműködésem van és az orvos műtétet vagy izotóp sugárzást javasolt - mindkettő lehetséges mert nincs lényegesen megnagyobbodva a pajzsmirigy, gyerekvállalás miatt a műtét tűnt jobb megoldásnak. Viszont megijeszt hogy az egész pajzsmirigyemet el akarják távolítani, mert azt hallottam hogy ha csak egy részét veszik ki, akkor megmarad valamennyi természetes hormontermelés és az azért nem mindegy, sőt lehet hogy gyógyszert sem kell szedni. Tudom hogy kockázat viszont hogy újra kiújul a túlműködés, mégis kérném az Ön véleményét is erről mert talán az orvosok között is megosztottak erről a vélemények. Amennyiben erről sebésszel kell konzultálni tudna valakit ajánlani? Amennyiben tudnánk erről még a héten!! személyesen konzultálni, utána már sajnos tárgytalan lesz valószínűleg. Szükségem lenne megnyugtató véleményére - írásban vagy személyesen, lehetőleg személyesen - nagyon sokszor terveztem hogy megkeresem vagy írok csak olyan sokára volt időpont, hogy reménytelennek tűnt hogy eljutok Önhöz és mindig feladtam, most mégis írok, pedig most még kevesebb az idő.. Félek, hogy ha nem bírom a hormonpótló gyógyszert vagy bármi történik mi lesz, hisz akkor már nem lesz semmi ami termelhetne valamennyi pajzsmirigy hormont. Tényleg feltétlenül szükséges az egész pajzsmirigyet eltávolítani?
Előre is köszönöm:
Katalin

Tisztelt Katalin!

Átézem gondját. A rendelési időmet a betegek érdekében tovább növeltem, lassan a teljes kifulladásig, de ennek ellenére mégis vannak olyan kérések, kérdések, mint az Öné.
A döntés személyes találkozó és vizsgálat nélkül szinte lehetetlen. Az elmúlt héten is volt, amkor egyik beteg közbejött okok miatt nem tudott felkeresni, s így 7 napon belül találkozhattunk!
A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség!, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek (Metothyrin, Propycil) viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát!A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek (Metothyrin, Propycil) viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérése, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben - kellő megfontolás után - a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát! A műtét után mind a betegség kiujulásának, mind a csökkent működésnek a veszélye fennáll.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-28 08:10:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja