SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Professzor Úr!

2005 óta állok meddőségi kezelés alatt és az akkori kivizsgálások alkalmával derült ki, hogy alulműködik a pajzsmirigyem és hyperprolactinaemia miatt Bromocriptint is kell szednem. A lombiklaborban immunológiás vérvételem is volt, az is csak az autoimmun pajzsmirigybetegséget mutatta ki. 2012 júniusában pajzsmirigy UH-n is voltam, aminek ez lett az eredménye: durván inhomogén echoszerkezetű, csökkent vascularisatiojú lebenyek, bal: 10X15X22 mm, jobb: 13X14X38 mm. 6 éve L-Thyroxint szedek, változó mennyiségben, ahogy a negyedéves kontrollokon az endokrinológus megszabja. 37,5 mikrogrammról indultam, de kellett már szednem 125-t is. Számtalan sikertelen lombikkezelés után vagyok és L-Thyroxinnal igyekszem a TSH szintet 0,5-1,5 között tartani, ezt az endokrinológus javasolta, most 50 mikrogrammot szedtem naponta. 2012 július végén harmadszor műtöttek endometriózis miatt és GnRH kezelésem is volt 3 injekcióval. Most decemberben ismét lehetőségem lett volna beültetésre menni fagyasztott embriókkal. 2012. 10. 03-án a TSH értéke: 0,333 mU/l volt, november 26-án: 1,370 mU/l így optimistán mentem a ciklusom harmadik napján a vérvételre. Az eredmény elkeserítő volt: TSH: 4,820 mU/l, szabad T4: 14,62, szabad T3: 4,12, anti-tg: 316,4, anti-tpo: 164,7. Ilyen eredmények mellett a nőgyógyász nem javasolta az embriótranszfert és visszahívott egy 21. napos vérvételre. Ennek az eredménye még rosszabb lett, holott én 75 mikrogrammra emeltem az L-Thyroxint az endokrinológus utasítására: TSH: 5,64, szabad T4: 16,38, szabad T3: 3,56. Ezzel megint elmentem az endokrinológiára, ahol a doktornő 100 mikrogrammra emelte a gyógyszeradagot és azt mondta, hogy menjek nyugodtan el a beültetésre, nem lesz gond.
Van értelme elmennem ilyen értékek mellett január végén egy újabb kísérletre? Az is felmerült már bennem, hogy ez az L-Thyroxin talán nem megfelelő gyógyszer, mert 3 hónapon keresztül még soha nem tudta a megadott tartományban tartani a TSH értékét. A lombik miatt terhesvitamint is kell szednem, de majdnem mindegyikben van jód is. Szedhetem én ezeket alulműködő pajzsmiriggyel?
Köszönöm, ha válaszol.
Eszter
Tisztelt Eszter!
Sok kérdést tett fel és a terjedelem csak néhány kérdés válaszolására elég.
1. Anorganikus jódot tartalamazó készítmény szedését nem javaslom.
2. A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. A betegség korai felismerése azért is lényeges, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el:
lHiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”).
Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig.
Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap.
Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van).
Az utóbbi időben derült csak ki, hogy teljesen ép pajzsmirigy (normális TSH) mellett is kialakulhat a meddőség és a korai vetélés, ha autoimmun gyulladás áll fenn. Ezt leginkább a fentebb említett enzim, a TPO („thyroid peroxidase”) elleni antitest jelenléte mutatja, ugyanis ezeknek az antitesteknek bizonyított szerepük van:
I. Meddőségben, mert
• Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható (Cubillos J és mtsai, 2009)
• A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt a meddők aránya, ha a hormon értékeik (TSH és T3, ill. T4 hormonok) fiziológás tartományban voltak! (Wilson R és mtsai, 2009).
II.Vetélésekben (Bussen S és mtsai. 2008), mert
• A TPO elleni antitest pozitivakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb (32%), mint az antitest negatívakban (6%)
• A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerüek száma kétszer nagyobb
III. Magzati fejlődésben, mert
• A magzat fizikai fejlődése (érése) 19,3%-ban gátolt a TPO elleni antitest pozitív anyákban (Ilijama T és mtsai, 2009)
• A szellemi fejlődés, az IQ érték 10,5 ponttal alacsonyabb a TPO elleni antitest jelenlétében (Pop VJ és mtsai, 2005)
Az újabb próbálkozás akkor kecsegtet eredménnyel, ha a laboratóriumi értékei közel normálisak.
Ui. A közeli jövőben ezen a honlapon erről a kérdésről rövid ismertetést kívánok adni, hogy segítsem az erre szorulókat.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-01-14 11:08:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja