SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
„A D vitamin új lehetőség a hajhullás kezelésében” című cikkével kapcsolatban kérdeznék öntől. 21 éves vagyok és 9 évvel ezelőtt jelentkeztek nálam a foltos hajhullás tünetei, jelenleg kb. a hajam 40-50% hiányzik. Többször (szinte éves rendszerességgel) végeztek nálam góckutatást, de minden eredményem negatív lett és a hormonális háttér sem igazolódott. Az évek alatt sokféle terápiával próbálkoztunk (szteroid injekciók a fejbőrbe, fényterápia, a garatmandula eltávolítása, különféle külsőleges készítmények és táplálék kiegészítők), sajnos egyiknek sem volt kézzelfogható eredménye. Jelenleg biotin kapszulát szedek (napi 1), illetve a bőrgyógyász által felírt szteroid tartalmú krémmel kenem a hajhiányos foltokat.
Néhány napja olvastam a D vitamin hatásáról szóló cikket. Eddig nálam még nem merült fel, hogy D vitamin hiánya is okozhatja a hajhullást. Azt szeretném tudni, hogy milyen vizsgálatok szükségesek a D vitamin szintem megállapításához, illetve, hogy melyik D vitamin készítmény lehet az, amelyik ilyen esetben segíthet.
Nagyon köszönöm a segítséget előre is.
Üdvözlettel: Nori
Tisztelt Nori!

A hajhullásnak sok oka lehet, a hormonális tényezőktől kezdve az autoimmun folyamatokig. A D vitaminról ma már tudjuk, hogy nem egyszerűen a csontok felépítéséhez fontos anyag, hanem gyakran minden szervünk működésére kihat. Ezért ma már nem is beszélhetünk vitaminról, hanem hormonnak kell tekintenünk.D vitamin egyik származékának, a Calcipotriolnak alkalmazásával értek el jó eredményt. Azonba ismételten hangsúlyoznom kell, hogy törekedni kell az okok megkeresésére, a gyulladásos és hormonális tényezők (pl. pajzsmirigybetegség) gyógyítására. Kétségtelennek látszik, hogy a D vitamin hatásmechanizmusa alapján a kezelés új távlatokat nyit meg a diffúz és a lokális hajhullásban szenvedők számára. Ehhez természetesen a D vitamin szint meghatározása szükséges.

Jó egészséget kívánok?

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-12-04 07:39:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja