SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Tisztelt Professzor Úr!

Előre elnézést kérek a hosszú levelemért, de senkinek nem tudom feltenni a kérdéseimet. A cikkeiből már sok mindenre választ kaptam, de még így is maradtak bennem bizonytalanságok.
Rövid kórtörténetem: 2003 januárjában heves szívdobogás miatt mentem orvoshoz. (Kiderült, hogy az egyik szívbillentyűmmel valóban van némi gond, ezért Lokrent szedek.) A kardiológus végzett nálam pajzsmirigy vizsgálatot, és ekkor túlműködést diagnosztizáltak. A T4 értékem jó volt, eltérés a Thyreotrop hormon és a Trijodthyronin esetében mutatkozott. Még megnézték a Thyreoidea peroxidáz AAT – t is, ami 272 IU/ml volt már ekkor is. De ezzel akkor senki nem foglalkozott. Hyperthyreosist diagnosztizáltak, Metothyrint szedtem, év végére már jó is lett a TSH értékem, így abbahagyhattam a gyógyszer szedését. Ez idő alatt volt egy izotópos vizsgálatom, ami során a jobb lebenyben egy 10 mm-es echoszegény göböt találtak. Ilyen vizsgálatom azóta nem volt, az évenkénti ultrahangos vizsgálatokon szerencsére nem mutatkozott probléma. Ezután majdnem 3 évig tünetmentes voltam. Majd meghíztam, lelassultam, nehezebben ment a tanulás, koncentrálás, sejtettem, hogy valami baj van, ezért bejelentkeztem soron kívüli kontrollra. A TSH értékem rossz volt (11,1 mIU/mL), az FT4 viszont jó. Ekkor hypothyreosist és nem toxikus diffúz golyvát diagnosztizáltak, Euthyrox tablettát kaptam, amelyet ma is szedek. 2008-ban mértek ismét FT3 és FT4 értéket, ezek jók voltak, és a TSH is rendben volt. 2010 – ben újra Anti – TPO értéket néztek, ami nem volt jó (260,70 IU/ml), a TSH és FT4 értékeim viszont jók voltak. Ekkor közölte velem az orvos, hogy Hasimoto thyreoditisem van, és így 30 felett már ne is reménykedjek, hogy gyermekem lehet. (Néhány hónap múlva 35 leszek). 2011 sok változást hozott az életembe, egy új szerelmet is, aminek hatására felpörögtem, a pajzsmirigyem is, túlműködésbe csapott át, ez gyorsan rendeződött, ma is Euthyrox 50-et szedek, egyik nap felet, másnap egy egészet. Úgy gondolom, nem olyan rossz a kórtörténetem, és nem voltak nagy problémáim, az értékeim sem voltak borzasztóan rosszak, amióta felfedezték a pajzsmirigy problémámat. Ráadásul nálunk a családban senki másnak nem volt és jelenleg sincs pajzsmirigy betegsége, legalábbis nem diagnosztizáltak. Nagyon szeretnénk gyermeket a párommal. Igaza van az orvosomnak, hogy erre ne is gondoljak, vagy bizakodhatok, és lehet kisbabánk?
Lenne még egy rövid kérdésem: 2003-tól 2012-re az ultrahangos vizsgálatok azt mutatják, hogy a jobb lebenyem 16x17x37 mmről 10x13x35 mmre csökkent, a bal lebeny pedig 15x14x26 mmről 8x10x33 mmre változott. A kérdésem az lenne, hogy meddig kisebbedhet? Meg lehet állítani, hogy elpusztítsam a saját pajzsmirigyem? És milyen következményekkel jár, hogy egyre kisebb?

Köszönettel és tisztelettel: K. Ágnes

 

Tisztelt K. Ágnes!

Az bizonyára nem vigasztalja, hogy története – sajnos – elég tipikus. Az viszont talán némi reményt nyújt, hogy állapota lényegesen javítható és lehet gyermeke. Nagyon sok olyan hölgy jelentkezik, akinek ugyanezeket mondták, sőt 6 alkalommal már sikertelen lombik programon is átestek és most már spontán terhesek, ill. több „babánk” fényképéből kiállításunk van! Nagy valószínűséggel Önnek pajzsmirigygyulladása zajlott és zajlik le.

 


A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el:
l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”).
2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig.
3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap.
4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Jó egészséget kívánok tisztelettel:

 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-12-29 12:48:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja