SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
35 éves nő vagyok. Van egy 8 éves lányunk. Két éve szeretnénk kisbabát. Van egy-két betegségem, amelyek összefüggéséről szeretném kikérni a Doktor Úr véleményét.
1998. óta pajzsmirigy betegségem van. Kissebb-nagyobb megszakításokkal Metothyrint ill. Propycilt szedtem. Legutóbb februárban függesztette fel az orvosom a kezelést. Az utolsó eredmények: TSH:1,099 mlU/L; antiTPO:346,8 IU/ml. Decemberben kell visszamennem.
A hajam kb. 20 éves korom óta őszül és nagyjából 10 hónapja hullik is. A homlokomon a nyáron vettem észre egy barna foltot.
A hónom alatt 5 éve érzek egy csomót, ami a menstruációs ciklus második felétől a melleimmel együtt fájdalmas. A ciklus első felében alig érzem. A mellemet vizsgálták, azt írták: mastopathiara jellemző Uh képet mutat.
Allergiás vagyok többféle pollenre. Jelenleg nem szedek rá gyógyszert.
Meddőség miatti kivizsgálás során a magas testömeg index (33,2) miatt cukorterheléses tesztet végeztek.
Eredménye: 0. perc inzulin 20,96 uU/ml
120. perc inzulin: 207,3 uU/ml
Endokrinológus javaslatára, azóta rendszeresen futok és diétázom, így a testtömeg index lement 25,9-re. Az ismételt vizsgálat eredménye:0. perc inzulin 6,4 uU/ml
60. perc 52,74 uU/ml
120. perc 49,64 uU/ml
Nagyjából két éve magas vérnyomás miatt gyógyszert kell szednem. Bíztam abban, hogy a testsúlycsökkenés javít rajta, de úgy néz ki, hogy nem.
A menstruációm rendszeres 28-29 napos.
A jobb oldali petefészkemben van egy 70x43 mm-es solid echoju képlet, melyben echodus területek is ábr. Ez már hosszabb ideje ott van, de az utóbbi időben nőtt. A nőgyógyászom szerint, ezt ki kell venni. A műtétre még nincs időpontom. A baj az, hogy a bal oldali petevezető nem átjárható, így ha kiveszik a petefészkemet, akkor kizárólag mesterséges megtermékenyítéssel lehet gyermekünk. A kérdésem az, hogy ezek a tünetek, betegségek összefügghetnek-e egymással? Ha igen, akkor milyen irányban kéne elindulnom? Hova kéne fordulnom, hogy ne csak egyenként kezeljék a tüneteimet?
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel: Petra
Tisztelt Petra!

Amit leírt tipikus és bizonyára elkeserítő, de lehet segíteni!
1. Nem derült ki, hogy – nagy valószínűséggel túlműködés – miatt melyik pajzsmirigybetegség miatt szedte a gyógyszert. A helyzet az, hogy a túlműködésnek is több oka van és kezelés, ill. a kórlefolyás elég eltérő.
2. A hajhullás hátterében nagyon sok alkalommal a pajzsmirigybetegség áll, gyakaran autoimmun folyamat
3. A petefészek ciszta, a PCOS elég gyakran társul pajzsmirigybetegséghez. A PCOS jelentése policisztás (sokhólyagú) ovárium szindróma. Bár az elnevezés csupán a petefészek (ovarium) betegségére utal, mégis számos hormonális és anyagcsere eltérés is áll hátterében, melyek szerteágazó tüneteket produkálnak. A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
A PCOS tünetei:
• Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
• Meddőség
• Sok, apró ciszta a petefészekben
• Aknés, pattanásos bőr
• Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
• Kifejezett férfias szőrzet az arcon hason, végtagokon („hirsutizmus”)
• Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
• Súlyproblémák, elhízás
Lényeges, hogy az egyes tényezők összefüggenek és ok-okozati viszonyban is vannak egymással. Ugyanis az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a ”metabolikus szindrómának” nevezett kórképpel. A „metabolikus szindróma” jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek, magas vérnyomás. Ez is mutatja, hogy a zsírszövet nem egyszerűen energiaraktár, hanem fontos endokrin szerv. Az utóbbi évek kutatásai felhívták figyelmünket arra is, hogy a PCOS-s betegek egy részében a rendelkezésre álló érzékeny ultrahang vizsgálat sem tud cisztát kimutatni. Ez is azt mutatja, hogy a ciszta csak egy kóros folyamat eredménye és nem okozója. A kezelés elvi céljai:
-a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek
A fentebb vázolt önerősítési körök magyarázzák, hogy különböző módokon lehet a PCOS-t okilag kezelni. Ezek:
1. Az inzulin szint csökkentése (életmódi kezelés, inzulin-érzékenyítő gyógyszerek)
2. A nemi hormon hatások normalizálása
A kezelési mód megválasztását az elődleges cél is befolyásolja, ami legtöbbször a hyperandrogen bőrtünetek és/vagy társuló negatív vérzészavar és/vagy a meddőség kezelése. A hyperandrogen bőrtünetek kezelése általában csak részlegesen sikeres. Súlyos acnés állapotban, a kellően tájékoztatott beteg határozott igénye alapján – a lokális kezelés mellett – isotretinoin kezelés is indokolt.
Helyes, ha a beteg aktuális kezelését évekre elnyúló gondozás követi, melynek során az aktuális terápia mindig alkalmazkodik a nő változó élethelyzetéhez.
Tekintettel arra, hogy a PCOS progresszív betegségnek tekinthető, hosszú távú következményekkel, a kezelés nemcsak átmeneti javulást eredményezhet, hanem a progressziót megállítva, gyógyulást eredményezhet.
Az életmódi kezelés fontos része a kezelésnek, célja az inzulin érzékenység fokozása, ami a hyperandrogenaemiát és reproduktív potenciált egyaránt javítja, csakúgy, mint a metabolikus szindrómát és a cukorbetegség kockázatát. Ezt az átlagosnál egészségesebb táplálkozással és napi rendszerességgel végzett, legalább fél órás, közepes intenzitású aerob, többlet-testmozgással lehet elérni. A tanácsolt étrend legyen változatos, három egyenlő részre osztott, zöldségben, gyümölcsben gazdag, telített zsiradékokban szegény. Fontos a teljes kiőrlésű gabona arányának növelése, a megfelelő mennyiségű zsírszegény tej-, tejtermék, dióféle, növényi olaj és halétel fogyasztása. Testsúlycsökkentés 80 cm haskörfogat felett indokolt, 88 cm felett pedig feltétlenül szükséges. A kalóriabevitel 600 Kcal-val való csökkentése tanácsos. Az elsődleges cél 7-10% súlycsökkenés, majd annak megtartása. A súlyfelesleg mértékétől függően, amennyiben az elsődleges cél stabilan teljesíthető volt, további tartós fogyást kell megcélozni.
Végezetül fontos figyelmeztetés ezek a kórformák gyakran összefüggenek egymással, ezért a kezelés során werre oda illendő figyelni.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-10 13:19:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja