SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Doktor Úr! A segítségét szeretném kérni! Hideg göböm van, voltam szövet vételen és nem tudják belöle eldönteni hogy rossz indulatú-e.Ez hogy lehet? Mikroleírás:A pajzsmirigyből származó aspiratumok sejtdús, informatív mintáket eredményeztek.A mintában folliculus sejtek csoprtjait láttuk,ezek oxyphil sejtes cytoplasmával rendelkeztek. Szembetűnő méretbeli változatosság nem volt látható,papillaris neoplasiára gyanút keltő redőket nem észleltünk, a morfológiai kép folliculais neoplasia mellet szól, melynél dignitás vonatkozásban a cytológia állást foglalni nem tud, ugyanakkor nyilvánvaló malignitásra utaló jel nem látható.A TSH 2,01 uIU/ml volt.Mivel hogy növekszik a műtétet javasolják és majd akkor eldöntik hogy rossz indulatú-e.Én csak azt nem nem értem hogy most a mintavételből hogy nem tudják hisz mütétkor is onnan veszik a mintát.Előre is köszönöm válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Sajnálom, hogy ilyen helyzetbe került. Gondolom nem várja azt, hogy a szakmai részletek ismerete nélkül (nem láttam sem Önt, sem a vizsgálati anyagot, azt sem , hogy tumor marker meghatározás történt-e) véleméyt mondjak. Ez sem szakmai, sem etikai szempontból nem volna elfogadható.
A döntés ilyen helyeztben valóban nem egyszerű. Hozzá kell tennem, hogy a cytológiai értékelésnél a részletes szövettani vizsgálat, főleg ha az molekuláris genetikai értékeléssel is társul, akkor lényegesen megbízhatóbb!!!
Ami a göbök természetét illeti, talán érdemes tudni a következőket:
A Framingham tanulmány alapján a pajzsmirigy göbök a nők 6,4%-ában, a férfiak 1,6%-ában voltak kimutathatóak. A hazai adatok ezeknél az értékeknél magasabbak, amely összefüggésben lehet azzal, hogy nálunk az ivóvíz viszonylag jódszegény. Az epidemiológiai tanulmányokból az is kiderült, hogy nemcsak nőkben, hanem idős korban és külső besugárzás után is gyakoribbak a szoliter vagy multiplex göbök. A göbök nem egyszerűen kozmetikai gondot jelentenek, hanem a meleg göbök hyperthyreosist okoznak, a hideg göbök pedig a malignus átalakulás miatt jelentenek potenciális veszélyt. Általában az 1 cm-nél nagyobb göbök tapinthatóak jól. Az ultrahang (UH) diagnosztika térhódításával lényegesen kisebb göbök jelenlétére is fény derül, s ilyenkor szembesül a beteg és orvosa azzal a problémával, hogy mit tegyen.
I. Endogén (genetikai, örökletes) faktorok:
A hideg göbök kialakulásában mind genetikai, mind epigenetikai faktorok (azon tényezők összessége, amelyek megváltoztatják egy gén aktivitását mutáció nélkül) meghatározóak. Ezekben a betegekben a thyreocyták specifikus génjeinek: a TSH-receptornak (TSH-R), a nátrium-jód symporternek (NIS), a thyreoglobulinnak (Tg) és a pajzsmirigy peroxidáznak (TPO) működése csökkent. A pajzsmirigy-specifikus gének expressziójának gátlásában az apoptotikus és anti-apoptotikus gének egyensúlyának felborulása, a sejtek differenciálódásának és funkciójának zavara mutatható ki. A genetikus tényezők között a mutációk a legfontosabbak. A fentebb említett gének mutációit csoportosíthatjuk aszerint, hogy a mutáció milyen sejtet érint. A germinális mutáció az ivarsejtekben alakul ki, minden utódsejt hordozza, öröklődik, a szomatikus mutáció azonban csak az adott testi sejtek génállományának sajátja. A mutáció funkcióbeli következménye funkció-növekedés (aktivációs mutációk) vagy funkciócsökkenés (inaktivációs mutációval jellemezhető hideg göb) lehet.
II. .Környezeti tényezők:
Mind a jódhiánynak, mind a dohányzásnak meghatározó szerepe van a hideg és meleg göbök kialakulásában egyaránt. A jódhiány és a terhesség kérdésének vizsgálata hazánkban is a népegészségügyi kutatások egyik fontos része.
A göbök kivizsgálásában a tapintás után az ultrahang vizsgálatnak, az izotóp diagnosztikának és a tűbiopsziának, ill. a tumor marker szintek meghatározásának van szerepe.
o Fontos: az UH vizsgálat akkor adhat jó támpontot, ha megadják az ún. TIRADS kategóriát is
o Az izotóp vizsgálat segít a funkció eldöntésében
o A tumor marker segít a göb jóindulatúságának megítélésében
o A biopszia a rosszindulatúság kérdésében van segítségünkre

A göbök kezelése a göb természetétől, a göb funkciójától, a szövettani eredménytől függ:

• A rosszindulatúságra gyanús göb műtéte indokolt. A további kezelés a szövettani eredmény kiértékelése után javasoltható
• A tömlők, ciszták kezelés injekciós kezeléssel (sclerotizáció) is gyógyítható
• Az ún. meleg göbök (túlműködéssel járnak) kezelése gyógyszeres, de a végleges megoldás rendszerint az izotópos kezelés vagy a műtét.
Fontos, hogy a műtét után endokrinológiai gondozás szükséges.


Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-09-27 07:53:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja