SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Tisztelt Professzor Úr!
Több mint fél éve az egyik szemem körüli problémák miatt jártam a kálváriám: szemészet, gégészet, fogászat, végül endokrinológia. E közben kettős látás is kialakult. A pajzsmirigyem még megfelelően működik, de azt mondta a doktor úr, hogy vannak olyan esetek amikor a szemtünetek előbb jelentkeznek és a betegség csak később, vagy egyáltalán nem alakul ki.
Többek között Medrolt szedtem 10 hétig a levezető adagokkal együtt. A szem körüli csúnya gyulladás szépen javult, de a szemkidülledésem és a kettős látásom sajnos megmaradt, ezért 5x500mg Medrolt infúzióban írt elő a Doktor Úr részemre. Én ezt a mennyiséget nagyon durvának találom és félek, hogy komoly mellékhatások alakulnak ki. Az lenne a kérdésem, hogy indokolt-e ilyen esetben ilyen drasztikus adag szteroid adása, illetve milyen mellékhatásokkal, esetleg szövődménnyel járhat?
Válaszát előre is megköszönve:Tisztelettel: Zsóka

Tisztelt Zsóka!

Ez az ún Graves orbitopathia (amelyett itthon enkrin szemtünetenken, oftalmopatiának hívnak) valóban a Basedow- Graves kór súlyos formája. Erről már évekkel ezelőtt az Európai Endokrin Társaság Kongresszusán tartottam referátumot és több külföldi, ill hazai tankönnyvben, lapban is írtam (Orvosi Hetilep stb). A szem nem vagy nehezen gyógyuló gyulladásai hátterében pajzsmirigy-betegség állhat. Mivel a szemtünetek megelőzhetik, ill. több hónappal követhetik a pajzsmirigy immunológiai ("autoimmun") megbetegedését, ezért a diagnózis hónapokat késhet, pedig ebben a kórképben a minél előbbi kórisme és kezelés a beteg szeme világának megmentését jelentheti.
A klinikai tünetek egyes betegekben és a betegség különböző stádiumaiban eltérőek lehetnek. Kezdetben domináló a fényérzékenység, fokozott könnyezés, fejfájás, idegentest-érzés, később lép fel a szem körüli duzzanat (ödema), kötőhártya gyulladás, látászavar, homályos, majd kettőslátás. Feltűnő lehet a szem "kidülledése", a szaruhártya károsodása, szemizmok hegesedése. Az első szakaszban dominálóak a gyulladásos tünetek (ún. "nedves szem"), később a gyulladásos tünetek "kiégnek" és már sajnos hegesedéssel járó szimptómák váltják fel.
Mikor gondoljon a beteg pajzsmirigybetegséghez társuló szembetegségre?
Ha nem vagy nehezen befolyásolható fentebb említett panaszok lépnek fel és korábbiakban pajzsmirigybetegség miatt kezelték, ha az allergiásnak tartott szembetegség az addig alkalmazott kezelésre nem javult. A diagnózishoz nem elegendők a hormonális vizsgálatok, hanem szakirányú immuno-endokrin kivizsgálás, részletes speciális immunológiai tesztek és az esetek egy részében CT is szükségesek. Lényeges, hogy a minél korábban elkezdett speciális immunológiai ("immunmoduláns") gyógyszeres, gyakran infúzós kezelés eredményes
Mi tehet a beteg a megelőzés érdekében?
Először is gondoljon mind a háziorvos, a szemészorvos és a beteg erre a lehetőségre. A legfontosabb a dohányzás azonnali elhagyása, mert a betegség kialakulásában és romlásában a cigarettázás meghatározó fontosságú. A USA-ban a betegek kezelését el sem kezdik, amíg a beteg nem hagy fel ezzel a kóros szenvedéllyel. Napjainkban már vannak olyan készítmények, amelyekkel megelőzhető ez a betegség.
A Medrol valóban az egyik kezelési forma, de az a jó, ha a kezelést személyre szabottan végzik. egyéni elbírálás szükséges.Mellékelek két képet a kezelés előtti és utáni állapotról.

 

Kezelés előtt:

 

Kezelés után:


Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-09-13 07:36:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja