SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Másfél éve szeretnénk a férjemmel kisbabát, de sajnos idén januárban korai vetélélésem volt (5. hét elején), és azóta a ciklusaim a korábbi 28-29 nap helyett néha hosszabbodnak, valamint a menstruációt megelőzően napokig barnás vérzésem van. Mindkét mellemben az emlő UH cisztákat mutatott, ezt a vizsgálatot a nőgyógyász tanácsolta, mert a menstruációt megelőző napokban nagyon fájnak a melleim, amire korábban szintén nem volt példa. Tavaly novemberben voltam először pajzsmirigy vizsgálaton (már akkor is a sikertelen próbálkozások miatt), ahol a köv. eredményt kaptam:
TSH: 2,13, FT4: 19,8, FT3: nem nézték, anti TPO: 483!!!
itt azt az információt kaptam, hogy a magas anti TPO nem igényel kezelést, az esetleges alulműködést pedig majd kezelik akkor, amikor kialakul...
Azóta persze foglalkoztatott a pajzsmirigy-témakör, idén februárban is megnézettem:
TSH: 1,11, FT4: 19,5, FT3: 4,5, viszont anti TPO-t nem néztek
Eközben az egészségi állapotom is változott: zsírosodni kezdett a hajam és hullani is (a hajhullás nem erőteljes), ideges és ingerült lettem, különösen a ciklus második felében, éjszakánként sokszor felébredek, nyugtalanul alszom és folyamatos, belső feszültséget érzek, nehezen tudok kikapcsolni, relaxálni. A bőrömmel is problémáim lettek, pattanások, viszkető , herpesz-szerű sebek, kiütések jelentek meg több helyen is. A glutént egy hónapja hagytam el az étrendemből, melynek hatására néhány seb elmúlt már, illetve újabbak nem jöttek elő...
Júniusban ismét megnézték a pajzsmirigyemet, ennek eredménye:
TSH: 2,26, FT4: 20,6, FT3: 4,3, anti TPO: 198
Ebben a hónapban egy ismerősöm javaslatára a reverz T3-at is megnézettem, ennek eredménye: 392 lett
Kortizol szintet is néztek, az pedig 610 lett (reggel 9 órai mérés)
Elkezdtem a barátcserje kapszulát, valamint B komplex, C, D vitaminok szedését.
Ezekkel az eredményekkel ismét felkerestem egy másik endokrinológus szakembert, aki újabb vérvételt kért, ami júliusban, egy hónappal a korábbi mérések után:
TSH: 2,86, FT4: 18,7, FT3: 3,88, anti TPO: 218 és néztek egy thyreoglobulin autoantitestet is, az 228 lett...
A kortizol szint itt már 474, szintén reggel 9 órai mérésnél
Természetesen 4. napi és 22. napi hormoneredményeim is vannak, a legutóbbi, júliusi eredmények a 22. ciklusnapról:
FSH: 3,3, LH: 11, Prolaktin: 321, Ösztradiol: 888, Progeszteron: 58,48 és Tesztoszteron: 1,2
Kérdésem, hogy a fenti pajzsmirigy hormoneredmények ismeretében van-e bármi módja annak, hogy az autoimmun gyulladás megszűntethető legyen? Tudok-e bármit tenni az ellen, hogy alulműködés alakuljon ki? Valamint azt olvastam, hogy a teherbeesés szempontjából ideális lenne az 1 és 2 közötti TSH érték, ami viszont nálam folyamatosan növekszik, ezt hogyan lehetne csökkenteni?
Elnézést, hogy írásban ennyi kérdést tettem fel Önnek, de próbáltam bejelentkezni a Professzor úrhoz magánrendelésre, viszont sajnos csak februárra kaptam volna időpontot... Természetesen előjegyeztek egy közeli időpontban egy szakember kollégájához, de én mindenképpen szeretném az Ön véleményét kikérni ebben a témakörben. Mivel régóta vágyom a babára, és mindent megtennék, hogy végre én is anyuka lehessek, várom mielőbbi szíves visszajelzését.
Köszönöm szépen, üdvözlettel:

Reka
Tisztelt Réka!

Mindenek ellőtt köszönöm bizalmát. Lesz mód korábbi vizitre, külön napot iktattam be és előfordul, hogy valaki egyéb elfoglaltsága miatt nem tud jönni és ilyen esetben soron kívüli vizsgálatra is van lehetőség! Kérem jelentkezzen kolléganőmnél, Székely Melindánál (e-mail : Szekelym@vipmail.hu) aki a nyoilvántartást vezeti.
Ami kérdéseit illeti, az valóban hosszabb megbeszélést és immuno-endokrin kivizsgálást és kezelést ígényel.
Találkozásunkig is a következőt kívánom elmondani.
Nemrég az a megtiszteltetés ért, hogy neves nemzetközi orvosi lapban a terhesség és a pajzsmirigy betegségeinek elméleti (molekuláris genetikai, hormonális, immunológiai) és gyakorlati kérdéseit foglaljam össze.
Bevezetőben két elméletinek látszó kérdést kell az érthetőség miatt tisztáznom:
• A pajzsmirigy autoimmun gyulladása a lakosság közel 10%-t érinti és a nők aránya ennél még lényegesen magasabb. A gyulladásnak sok ismertető jele van (strúma, a megnagyobbodott göb tapintási lelete, a jellegzetes ultrahang és izotópos kép, a TPO és thyreoglobulin elleni antitestek magas értéke, pozitív biopsziás lelet), ennek ellenére a betegség gyakran tisztázatlan marad. A betegség öröklődik, tehát amennyiben a családban pajzsmirigybetegség fordult elő, akkor erre gondolni kell! A betegség éveken át fennállhat, gyakran semmiféle fájdalommal nem jár és már csak akkor derül rá fény, amikor már a gyulladás a pajzsmirigy jelentős részét elpusztította. Figyelmeztető jel az emelkedett antitest érték. Kimutattuk ugyanis, hogy az éveken át meglévő gyulladás (TPO elleni antitest pozitivitás esetén a csökkent pajzsmirigybetegség feltétlen bekövetkezik. Ráadásul a gyulladás (fehérje típusú antitestek) más gondot is okozhatnak, a betegség gyakran társul: meddőséggel, hajhullással, gyomorpanaszokkal, szívbetegséggel, emelkedett koleszterin szinttel vészes vérszegénységgel, alvászavarokkal, bőrbetegségekkel, stb.
• A pajzsmirigy csökkent működésének is több fázisa van. Az egyik a már feltűnő tünetekkel járó forma (ún. manifeszt hipotireózis). A másik a még lappangó, ún. szubklinikus hipotireózis. Erre az a jellemző, hogy csak „véletlenül” derül ki, amikor valamilyen ok miatt, pl. meddőségi vizsgálat során laboratóriumi tesztet végeznek. Ilyenkor még a vérben lévő pajzsmirigyhormonok (T4 és T3) még a teljesen normális tartományban vannak, de az antitestek pozitívak, a TSH értéke pedig emelkedett (a koleszterin szint is magasabb!). Anélkül, hogy a TSH meghatározások sok és kényes részletére itt kitérnék (fontos: a TSH nem pajzsmirigy-hormon, hanem az agyalapi mirigy termeli!!)) azt le kell szögeznem, hogy ez egy fontos, de napszakonként, évszakonként, gyógyszerektől, módszerektől függően változó adat, amelynek értéke a hazai laboratóriumi értékektől eltérő (0,4-2,5 mU/l!!). Lényeges, hogy ezek az ún. normál értékek változnak a terhesség idején (3 havonta), továbbá kísérő súlyos, senyvesztő betegségekben. Ezért fontos a TSH mérése, de tudni kell értékelni a kezelést irányító orvosnak és a kezelést egyénileg meghatározni.
A tanulmányból a legfontosabbak emelem ki:
1. A kimutatott (manifeszt) és szubklinikus hiportireózis lényegesen növeli a meddőség és a spontán vetélések kockázatát
2. Az autoimmun gyulladás, a pajzsmirigy elleni antitesteknek meghatározó szerepük van a meddőségben és a korai vetélésekben
3. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik. A pajzsmirigyhormon relatív hiánya fokozza a magzat szellemi fejlődésének kockázatát. Az alkalmazott hormonpótlás dózisa változik a terhesség ideje alatt (!)
4. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval!
5. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva (ezért a terhesség első 3 hónapjában az anyai pajzsmirigyműködés fokozódása élettani folyamat,TSH alacsony!)
7. A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta. Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők anorganikus jódot nem fogyaszthatnak! Ennek oka az, hogy az autoimmun folyamat fellángolását válthatja ki.
8. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
10. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
Kik tartoznak fokozott rizikójú csoportba?
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek mutathatók ki a vérükben.
• Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-08-13 07:32:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja