SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

34 éves vagyok. 2004-ben a szülést követően diagnosztizáltak nálam pajzsmirigy túlműködést. Metothyrin tablettát kezdtem el szedni, amit fokozatosan kellet csökkenteni, majd végül 2005-ben abbahagytam a tabletta szedését. Két évig tünetmentes voltam, majd 2007-ben újra jelentkezett a túlműködés. Ismét Metothyrint tablettát kezdtem el szedni, de sajnos ennek ellenére is volt olyan, hogy amikor kevesebb tablettát szedtem, akkor újra jelentkeztek a túlműködés tünetei. Így 2011-ig kis dózisban (más-naponta 1/2 tabletta) szedtem a tablettát. 2011. októberében az orvosom javaslatára újra felfüggesztettük a gyógyszeres kezelést. Most sajnos megint túlműködést diagnosztizáltak nálam, de a jól ismert tünetek (szapora szívverés, álmatlanság, feszültség stb.) most nem jelentkeztek csak egy ellenőrző vizsgálat alapján derült ki a túlműködés. A TSH:0,162 T4:22,0 értéket mutat.
Az orvosom azt javasolt, hogy most ne kezdjem el a tablettát szedni hátha magától helyreáll a \"dolog\". Ha pedig mégsem akkor el kell gondolkozni a műtét vagy az izotóp kezelés lehetőségén.
Pajzsmirigy ultrahangon kétszer voltam a 8 év alatt, de egyszer sem mutattak ki kóros elváltozást. 6 éves korom óta vitiligo-m van.
A kérdésem az lenne, hogy ilyen hosszú idő után van-e arra esély, hogy a túlműködés egyszer csak megszűnjön a fent említett műtét vagy izotóp kezelés nélkül. Illetve, hogy miért nem lehet hosszútávon gyógyszeres kezelést alkalmazni?
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Ancsa
Tisztelt Ancsa!

Szomorú példáját adta annak amiről többször írtam, hogy a pajzsmirigy túlműködése tünet, de az okoz kell(ene) megkeresni.
A pajzsmirigy túlműködésnek sok oka lehet, eze általában két fő csoportra oszthatók:
I Autoimmun eredetűek.Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek (Metothyrin, Propycil) viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges.
Az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) egye stádiumában szintén lehet túlműködés

II: Nem autoimmun eredetűek
A pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
Fontos: ezek nem autoimmun betegségek!
A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az un. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.

Összegezve: van esélye a gyógyulásra a z oki kezeléssel.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-06-26 12:26:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja