SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Balázs Doktor Úr!

Kedves asszisztensétől kaptam Önhöz időpontot. Azért írok mégis ide, mert tudom, hogy többen járunk hasonló cipőben, és sokaknak segítenek és reményt adnak az Ön szakértő válaszai.

Röviden: régi TSH értékek alapján is látszik, hogy már évek óta enyhe pm. alulműködésem van. Magánrendelésen babaprojekt miatt felírtak nekem 50mcg L-Thyroxint, ezt kezdtem szedni, hogy a TSH a babaváráshoz 1 és 2 közé süllyedjen. Az aktuális alaposabb vérvételen azonban az aTPO értékem alapján (>6700) autoimmun gyulladást diagnosztizáltak nálam, de a fenti hormonpótláson kívül csak a "várjuk meg a végét" a terv, ezért is fordultam Önhöz.

Egy április végi nőgyógyászati célra kért vérvételen korai petefészek kimerülés (POF) diagnózist kaptam (FSH: 40,7, LH: 13,2). Egy másik meddőségi orvos azonban UH-n biztató petefészek tevékenységet látott a hormonok ellenére. Lehet, hogy hamis remény, vagy nem segít a felismerés, de az az érzésem, hogy ez és a pm betegségem összefügg.

A kérdéseim, amik talán másoknak is segítenek:

Az interneten olvastam, hogy külföldön a DHEA nevű mellékvese(?) előhormon szedésével már sikeresen kezelik a magas FSH-s meddőséget. Önnek mi a véleménye a DHEA-ról? Mik lehetnek a káros hatások DHEA szedés esetén?

Ön sokszor említi a szelén jótékony hatását ezen a weboldalon, de adagolásról még nem olvastam. Termékenységet javító étrendkiegészítőt szeretnék elkezdeni, amiben van szelén. Milyen napi adag felett káros a mennyiség? Az L-arginin és a Q10 is általában jellegzetes összetevő az ilyen szerekben, ez jó hatású a pm-re? Milyen nyomelemek vagy ásványi anyagok károsak? Mire figyeljek, hogy ne legyen a készítményben? (a jódon kívül).

Főzéshez célszerű a jódozott tengeri só helyett simát használni, vagy az nem jelentős mennyiség?

Más jellegű kérdésem, hogy az utóbbi években többször is végeztettem mezoterápiás arckezelést, amikor is többek között ilyesmi hatóanyagokat juttattak az arcbőrömbe: "hialuronsav, organikus szilícium, sodium pyruvat" stb. Ezek Ön szerint lehetnek káros hatással a pajzsmirigyre? A kozmetikus mindig figyelmeztet, hogy a mezoterápia a nyirokrendszerre hat, a hatóanyag úgy kerül be. Ezért pl. kezdődő vírusos/bakteriális betegségeket, megfázást elterjeszthet a testben.

Évekkel ezelőtt garatmandula eltávolítást javasoltak nekem, mert akkoriban többször begyulladt. Ezt sokáig halogattam, és elmaradt, mert diófalevél teával öblögetve javult. Azóta nem nagyon van gondom vele, és a nyaki UH-n sem említettek kórosat ott, illetve a vérvételeimben sem látszik az endokrinológus szerint műtétre okot adó krónikus gyulladás. Ha tünetek nélkül, de gennyes lenne a mandulám, az káros lehet a pajzsmirigyre?

Előre is köszönöm válaszát.

Üdvözlettel

C
Tisztelt C!
Mindenek előtt köszönöm elismerő szavait és részletes levelét.
Jó és nagyon fontos kérdéseket tett fel, amelyekre terjedelmi okok miatt a teljesség ígénye nélkül röviden tudok válaszolni:
1. Az autoimmun gyulladás és a meddőség között oki kapcsolat bizonyított. Erről a kérdésről többször írtam ezen a honlapon, publikáltam hazai és nemzetközi folyóiratokban. A TSH-ra hivatkozott, ezért fontos kiemelnem, hogy a TSH szint meghatározása immunológiai metodikával történik, ami azt jelenti, hogy az un. „immunreaktív” TSH-t és nem a biológiailag aktív TSH szintet határozzuk meg. Célszerű volna az immunológiai és biológiai TSH szint hányadosát (I/B) mérnünk, ez azonban egyelőre anyagi okok miatt a mindennapok diagnosztikájában még nem lehetséges. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a betegek savójának egy részében TSH-t megkötő faktorokat (antitesteket, szolubilis receptorokat) lehet kimutatni. Az AT patomechanizmusában fontos szerepe van a thyreoglobulin(Tg) és a peroxidáz enzim (TPO) elleni antitesteknek. A TPO elleni antitestek az egészséges férfiak 8,6%-ban, a nők 18,5%-ban bizonyultak pozitívnak. A TPO elleni antitestek poliklonálisak és egy részük képes direkt citotoxikus módon károsítani a pajzsmirigyet, más részük pedig a TPO enzim működését gátolja. Az IgG típusú TPO elleni antitestek kimutathatók a köldökzsinórvérben és átjutnak a magzatba is. Ebből a szempontból is érdekes, hogy azokban a gyermekekben, akiknek köldökzsinórvérében a TPO elleni antitestek kimutathatóak voltak, az AT kialakulása is szignifikánsan gyakoribbnak bizonyult22. Bizonyították a TPO elleni antitestek szerepét meddőségben, ugyanis a terméketlen nőkben a TPO elleni antitest 31.8%-ban, a fertilis, egészséges populációban csak 4.6%-ban volt kimutatható. A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) élettani tartományban voltak. A TPO elleni antitesteknek fontos szerepe van a vetélésekben is, ugyanis TPO elleni antitest pozitívakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%). A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között pedig a magas TPO elleni antitest titerűek száma kétszer nagyobbnak adódott. A TPO elleni antitesteknek jelentőségük van a magzati fejlődésben is. A magzat fizikai fejlődése (érése) 19,3%-ban gátolt a TPO elleni antitest pozitív anyákban, a szellemi fejlődés, az IQ érték 10,5 ponttal alacsonyabb a TPO elleni antitest jelenlétében.A kezelés lényege az, hogy az autoimmun folyamatokat kell kezelni, mert a pajzsmirigygyulladás más betegséggel gyakran társul.
2. Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (fenti képen J.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban. Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
3. A DHEAS valóban hasznos készítmény és amennyiben indokolt, akkor szoktam használni (előzetes vizsgálat után). Sajnos beszerzésének itthon több akadálya van.
4. A szelén hatásairól is többször írtam: A szelén hiány fontosabb tünetei:
• Csökkent pajzsmirigyműködés (Hypothyroidism )
• Csökkent stressztűrő képesség
• Meddőség (férfi is!)
• Hajhullás
• Sterilitás különböző formái
• Csökkent immunológia védekező képesség, fertőzésekre fokozott hajlam
• Emelkedett koleszterin szint
• A bőr korai öregedése
• Rosszindulatú betegségekre fokozott hajlam (családi halmozódás)
• Szívbetegségek (koszorú érbetegség, ritmuszavarok)
• Májkárosodás, májbetegségek

Mlyek azok a betegségek, amelyekben ajánlatos a szelén kezelés?
• Hypothyroidism ,Pajzsmirigygyulladás
• Immunhiányos állapotok
• Szívbetegségek
• Asthma
• Hajhullás egyes formái (autoimmun eredetűek)

Mire és hogyan hat a szelén?

• Csökkenti a változó kór tüneteit, a hőhullámokat
• Javítja a pajzsmirigy működését, aktiválja a pajzsmirigy hormonjait
• Stimulálja az immunrendszert
• Biztosítja az egészsége hajat és javítja a bőr rugalmasságát
• Méregtelenítő hatású: a dohányzás, az elhízás, az alkohol, egyes gyógyszerek okozta ártalmakat csökkenti
• Csökkenti az izületi gyulladásokat
• Javítja a máj és a hasnyálmirigy működését
• Növeli a libidót, a sexuális „vágyat”, javítja a megtermékenyülés esélyét és fokozza a hím ivarsejtek anyagcseréjét
• Képes késleltetni az öregedés folyamatát
• Bizonyítottan képes gátolni főleg bizonyos daganatok (pajzsmirigy, prosztata, emlő, máj és hasnyálmirigy)
• A szívet és az érrendszert védi, késlelteti az érelmeszesedést , érszűkületben szenvedőkben javítja a keringést, gátolja a fekélyek kialakulását
A szelén ezeket a hatásait sokféle úton fejti ki, a döntő azonban a károsító szabadgyökök elleni védelem.

Figyelmeztetések:
• A szelén mérgező is lehet, ha nem megfelelő indikációval és dózisban szedik. Aszelén szinteket rendszeresen ellenőrzni szükséges!!!
• A hatását az E vitamin fokozza..
• A túladagoláskor fokhagymaszerű lehelet és bőrszag jelentkezhet
• Lehetőleg 500 mikrogram napi dózisnál nem fogyasszunk többet..
4. A különböző ezoterápiás kezelésekkel és más növényi szerekkel akkor van baj, ha nagy mennyiségű anorganikus jódot tartalmaznak, mert ezek kiválthatják és ronthatják a gyulladás tünetei.
Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-06-07 11:28:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja