SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

39 éves nő vagyok, nem tervezek gyermekvállalást.
4 évvel ezelőtt egy rutin vizsgálat során a TSH értékem 4, az FT4 érték 11,5. lett.
Mivel ez határérték, az orvosom nem foglalkozott vele.

3 héttel ezelőtt csináltak egy újabb TSH vizsgálatot, ahol az érték 9,6 lett, és az FT4 12.
A nyaki ultrahang csak annyit mutatott, hogy az egyik pajzsmirigyem kissé erezett.
Az endokrinológus nem kért további vizsgálatot, Letrox 75 –öt írt fel , 1 hétig felet, aztán 1 tablettát naponta.

Az lenne a kérdésem, hogy mennyit ártottam magamnak azzal, hogy a 4 évvel ezelőtti eredménybe belenyugodtam, és nem vizsgáltattam tovább?

A másik dolog, hogy 4 hónapja szigorú paleolit diétát tarok, a migrénem miatt. Omega 3 kapszulát, szelént, és D-vitamint szedek. Tudatosan figyelek arra, hogy mind a kozmetikumokban, mind az ételekben elkerüljem a káros anyagokat. Sajnos a migrénnel még nem értem el eredményt, de sok más tünetem, ami utólag visszagondolva a pajzsmirigy problémával függhetett össze, elmúlt, talán a diétának köszönhetően ( körömtöredezés, PMS, ínygyulladás, hangulatzavar, puffadás, hasi panaszok…). A bőrszárazság és a fázékonyság megmaradt

Azt szeretném kérdezni, hogy a diétát folytatva van-e remény rá, hogy az állapotom idővel annyira megjavul, hogy elhagyhatom a Letroxt?
Sokan, akik már régóta diétáznak, és az eredményeik javultak hormon nélkül is, arra buzdítanak, hogy ne is kezdjem el a hormonszedést, mert leáll a pajzsmirigyműködés a kívülről bevitt hormon hatására. Én nem merném felülírni az orvosom tanácsát, és elkezdem a gyógyszert szedni, de azért egy kicsit elgondolkodtam ezen a dolgon.
Mit kockáztatnék, ha mégsem szedném be a gyógyszert?
Összefügghet-e a csökkent glükóz tolerancia, amit a minap fedeztek fel nálam, a pajzsmirigy problémával?

Nagyon várom Professzor Úr megtisztelő válaszát.
Jó munkát kívánok.
Borcsy
Tisztelt Borcsy!

Sajnos az nem derült ki, hogy Ön valóban csökkent pajzsmirigybetegségben szenved vagy csak a TSH értéke tér el a "normáltól".
A TSH ugyanis egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy referencia tartományon belüliek?
Fontos azonban tudni a következőket ( a teljesség igénye nélkül):
• individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg által lakott terület jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket
• az alkalmazott gyógyszereket
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
A D vitamin egy fontos kérdls!
A D vitamin a pajzsmirigy és a csontritkulás teljesen új alkalmazási területe. Az már eléggé közismert, hogy a csont egy rendkívül aktív szövet, amelynek meghatározó szerepe van az élettartamban, az életminőségben egyaránt. A csontok képződését és lebomlását nagyon sok hormonális és immunológiai, genetikai és más életmódbeli tényező befolyásolja. A csontok építését az ún. „oszteoblasztok” végzik, a sejtek másik csoportja az ún. oszteoklasztok” viszont a képződött csontok lebontásáért felelősek. Élettani körülmények között a csontképződés és lebomlás egyensúlyban van. Kiderült, hogy a pajzsmirigy-betegségeiben szenvedők fokozottan veszélyeztetettek. Kezeletlen hypothyreosisban (csökkent működés esetén) csökken a csontok újjáépülése, ezáltal több csont bomlik, mint képződik, ráadásul a képződött kevesebb csont minősége is rosszabb, ezáltal a törés kockázata is fokozott. A pajzsmirigyhormon adása kezdetén a csontátépülési folyamat, az oszteoklasztok tevékenysége átmenetileg megnövekszik, ezért kezdetben a törési kockázat még növekedhet is. Hypothyreosisban gyakoriak az ízületi és vázizomzatot érintő panaszok. Az utóbbiak izomgyöngeségben, fájdalomban és görcskészségben mutatkoznak meg. A pajzsmirigy túlműködésben a helyzet más, de nem jobb! Ilyenkor ugyan több csont képződik, de annál is több bomlik le, tehát a végeredmény a csont állományának csökkenése. Az is bebizonyosodott, hogy a jellegzetes elváltozások, már az ún. szubklinikus csökkent, ill. fokozott pajzsmirigybetegség esetében is kimutathatóak. A szuklinikus (enyhe) forma csak részletes kivizsgálás útján diagnosztizálható, ezért különösen fontos, hogy kezelőorvos és a beteg erre feltétlen gondoljon.
A D vitamin szerkezete alapján ún. szterán vázas vegyület. Bebizonyosodott, hogy jelenősen és kedvező mértékben befolyásolya az immun és az autoimmun folyamatokat.
Mi a teendő?
• A pajzsmirigy betegségeiben szenvedők minél előbb gondoljanak erre a betegségre. Különösen fontos azoknál, akik fokozott rizikójú csoportba tartoznak: nők (változó kor után), bizonyos gyógyszereket szedők (szteroidok, fájdalom-csillapítók), dohányosok, keveset mozgók, bél- és hasnyálmirigy- máj-betegségben is szenvedők.
• Korábban azt gondolták, hogy elegendő a csont sűrűségének megmérése (DEXA), azonban ma már tudjuk, hogy a csontanyagcsere számos „markerének”, többek között a D vitamin szintnek a meghatározása fontos.
• A pajzsmirigy működésének legalább évenkénti kontrollja indokolt.
• A megfelelő ételek (kálcium tartalmú ételek fogyasztása fontos
• Dohányzás elhagyása!
• Mindezek mellett a D3 vitamin bevitele azért is lényeges, mert a betegségben a D3 vitamin már eleve kevés a szövetekben (az értékek laboratóriumonként eltérőek, de általában 75-100 nmol/ l között található a normál tartomány).
• Másrészt a D vitamin (D3 vitamin) kedvező hatású más betegségek megelőzésére: javítja az izomerőt, csökkenti a görcskészséget, javítja az immunrendszer működését, csökkenti az emlő, a prosztata daganatok kialakulásának valószínűségét. A D3 napi dózisa életkortól eltérő, ezért ezt célszerű figyelembe venni
Az összefüggésekre azt tudom mondani, hogy igen, de érthető módon ebbe az irűányba további vzsgálatok volnának szükségesek.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-06-04 11:11:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja