SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Profeszor Ur!
Velemenyet szeretnem kerni Erdelybol,van egy 12 eves fiam aki tulsulyos 148cm magas 58kg.Ezert kerultunk gyerkgyogyaszatra ahol elvegeztek a kovetkezo analiziseket:maj echo-enyhe majmegnagyobbodas.Verbol ami magas erteket mutatott:kenetbol-euzinofil 7,1%,LDH 491U/l,TRIGLICERID 266mg/dl.Ami alacsony a Ca 7,96mg/dl. A tobbi normalis VSH 3mm/h,PCR 1,20mg/l GOT,GPT,urea,creatinin,glicemie,Fe,Mg,fosfor,choleszterol,amilaz,ac.uric.
Elvegeztuk az elasztografiat a majra(ARFI) 1,88 (mire az orvos rairta hogy 3 foku fibrozis viszont nem mondott semmit)
Elvegeztuk a FIBRO MAX-FIBRO TESZTET aminek eredmenye a kovetkezo:FIBROTESZT 0,40 F1-F2,ACTITESZT 0,20 A0-A1,STEATOTESZT 0,18 S0,NASHTESZT 0,25 N0,ASHTESZT 0,01 H0,ALFA 2-MAKROGLOBULIN 3,90g/l(1,3-3),apolipoprotein A1 1,15g/l(1,1-2,15),haptoglobin 0,99g/l(0,3-2),gama glutamiltransferaz 15U/l(12-64),bilirubin total 0,81mg/100ml,triglicerid 203mg/100ml(35-149),colesterol total 143mg/100ml,glicemia 92mg/100ml(70-109),STGO 28U/l(5-34),STGP 33U/l(5-55).
Endokrinologian voltunk ahol a pajzsmirigy echonal azt mondtak hogy kicsi a pajzsmirigy.Elvegeztuk a kovetkezo vizsgalatokat:FT4:0,78ng/dl(0,82-1,63) FT3:3,464pg/ml(2,1-3,8),TSH:1.08uIU/ml,cortizol bazal:9,6ug/dl(5-25). Mivel alacsony azFT4 de a TSH normalis az orvos azt javasolta hogy ismeteljuk meg az FT4-et(most van folyamatban).
Mar tobb mint egy honapja jarjuk az orvosokat de meg mindig csak annyit tudok hogy gond van a majjal-habar a majfunkcios probak jok,-erre az orvos azt mondta hogy vagy immun vagy anyagcsere zavar miatt szenved a maj.
De mitol lehet egy gyereknek pajzsmirigy alul mukodese?Milyen vizsgalatot kellene meg elvegezni?
Valaszat elore is koszonom.
Tisztelettel Erika
Tisztelt Erika!

A leírta adatokból diagnózist mondani nem volna sem szakszerű, sem etikus. Az kétségtelen, hogy az autoimmun betegségek összefüggenek egymással. Éppen az elmúlt hétvégén tartottam erről a szakértők számra referátumot.Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (fenti képen J.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.
Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!
További részletes kivizsgálást javaslok és oki kezelést, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-04-16 12:14:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja