SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Pajzsmirigy betegségem 2008. őszén kezdődött, alvászavarral, idegességgel, erős szívdobogással
10 kg-ot fogytam is. Az endocrin és pajzsmirigy szakambulancián végzett vizsgálat kimutatta,hogy
hogy a hormon értékeim eltérnek a normál értéktől. TSH 0,01 , T4 3,54 , T3 13,02 Ekkor a Metothyrin tabletta napi 2x1 szedését javasolták. értékeim a gyógyszer szedését követően fél éven belül normalizálódtak. Egy idő után a napi gyógyszeradagot csökkenthettem, majd egy időre el is hagyhattam. 2011. októberében ismét kezdtem érezni a tüneteket, ekkor ismételt gyógyszerszedést javasolt az orvos. Ez idő alatt több nyaki ultrahang vizsgálat is volt, mindegyik negatív lett. Egyik sem mutatott eltérést a pajzsmirigyen. Az elmúth hónap végéig ismételten napi 2x1 tablettát szedtem. A március végi eredményeim ekkor már alulműködést mutattak. TSH 39,16 T4 0,38 T3 1,49 Ekkor készült TRAK vizsgálat is amelynek eredménye Anti-TSHR: 6,48 A limfocita értékem is mindíd magasabb a kelleténél. Most ott tartunk, hogy egy hétég nem kell szednem a gyógyszert,utána napi fél tablettát és május 18-án lesz ismételt kontroll vizsgálat. a belgyógyász doktor úr aki kezel legutóbb azt mondta, ő nem tudja mi okozza nálam ezt az autoimmun betegséget. keressek a neten olyan diétát amely esetleg csökkentheti az értékeimet. Még azt is mondta, hogy abban az esetbe, ha harmadszor is magas értékeim lesznek, akkor nem marad más lehetőség csak a műtét vagy az izotóp kapszula. Én egyiket sem szeretném. !!! Kérem Professzor Urat, hogy a további teendőkről tájékoztatni szíveskedjék. Mit tehetnék, kihez fordulhatnák a jövőben. Szertnék meggyőgyulni, de nem a fenti ,számomra drasztikusnak tűnő beavatkozások valamelyikével. Köszönöm a válaszát. Tisztelettel. Ildikó
Tisztelt Ildikó!

Valóban tisztázni kellen hogy mi okozza a túlműködését, melyik típusú autoimmun betegség.
Mi a TSH ?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy referencia tartományon belüliek? A legutóbbi ún. normál értékeket az 1. sz. táblázat mutatja. Fontos azonban tudni a következőket ( a teljesség igénye nélkül):
• individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg által lakott terület jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket
• az alkalmazott gyógyszereket
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
Ezek mindegyikét külön kellene tárgyalni, de ezt most nem teszem, erre majd egy későbbi időpontban térek ki. A legfontosabb az, hogy a rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. Az elmúlt héten volt nálam egy beteg, akinek TSH értékét próbálták beállítani, nem nagy sikerrel. Kiderült, hogy olyan szívgyógyszert (Cordarone) szedett, amelyik befolyásolja a pajzsműködését. Ilyenkor a pajzsmirigy hormonjainak adásával nem lehet sikert elérni, csak körültekintő, a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.
Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy! )meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel.
Ezzel ellentétben a pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreosis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú sok hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, szívritmuszavar, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért (sajnos ennek meghatározása gyakran nem történik meg).
Oki kezelést javaslok (06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-04-02 12:12:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja