SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Dr. Balázs Csaba !
34 éves férfi vagyok. 2012.03.05.-én egy rutin vérvételen a TSH szintem nagyon alacsony volt 0,024.A laborosok ismételt kontroll eredménye alapján megerősítésre került az érték. Ekkor kezdtem érdeklődni a téma iránt a neten, és a pajzsmirigy túlműködése került előtérbe, annál is inkább mivel erős hónalj izzadás és türelmetlenség, feszültség tünetei nálam jelen vannak. Az alacsony érték miatt két héttel később 03.19.-én az ismételt vérvételen a TSH szintem már teljesen normális volt 1,846 és itt az előző eredmények alapján mát T3, és T4 érték is volt vizsgálva, mindkettő a normál tartományon belül. T3: 3,67, T4: 9,14. Itt is ellenőrizték az adatokat, és egyezés történt. A laboros hölgyek nem értették, hogy lehet, hogy 2 hét alatt a szervezetem normális értékeket produkált?
A két érték között életmódváltás, gyógyszerszedés nem történt. A vér és vizeletvizsgálat egyéb eredményei mindkét esetben normálisak voltak.
Mit javasol mi a következő lépés, szükséges-e még további vizsgálat? Mi okozhatja a jelen levő tüneteket, és milyen kezelés lehet indokolt? Lehetséges ezt a problémát gyógyszeres kezelés nélkül orvosolni?

Válaszát tisztelettel megköszönöm:
F.Norbert
Tisztelt F.Norbert!

Az Ön története rímel arra, amit az egyik válaszomban ma írtam.
Először a beteget (Önt kellene) kellett (?) volna megvizsgálni. Ezután egy diagnosztikus terv alapján célszerű a vizsgálatokat kérni és nem "vaktában". Ennyit a "rutin" vizsgálatokról....
. Fontos tudni, hogy jóllehet a T3 és a T4 , a TSH szintjét a vérből meg tudjuk határozni, azonban az egyes laboratóriumokban kapott értékek eltérést mutathatnak. További gond, hogy az un. normál (referencia értékeket) nem a hazai körülményekhez viszonyították, pedig azok jelentős földrajzi és genetikai különbséget mutathatnak az egyes kontinenseken. Fontos tudni azt is, hogy a hormonoknak a mennyiségét mérik, azonban azok funkcióját nem. Erre jó és gyakorlati példa, hogy a TSH (tehát az agyalapi mirigy által termelt hormon) szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).A TSH biológiai „erőssége” is egyénenként, évszakonként is különböző lehet, ráadásul egyes gyógyszerek (szteroidok), betegségek (pl láz) is befolyásolják. A hormonok mérése tehát fontos, de mindig egyénenként, a beteg panaszainak függvényében kell értékelni.
Amennyiben panaszai vannak, akkor lényeges volna az immuno-endokrin vizsgálat és oki kezelés.


Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-02 12:58:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja