SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

A következő problémával szeretnék Önhöz fordulni.
Jelenleg 7 hónapos kislányommal vagyok otthon, akit még szoptatok. Kb. másfél hónappal ezelőtt mentem el kivizsgálásra, mert fájdalmassá vált a nyakam elülső része, illetve erőteljes gombócérzet volt a torkomban. Más panaszom nem volt. Kiderült, hogy a TSH 0,04%, és nagyobb göbök is találhatóak mindkét pajzsmirigylebenyben. A citológiai vizsgálat után azt írták a papíromra, hogy autoimmun thyreoiditis, a nagyszámú óriássejt miatt elsősorban De Quervain thyreoidis valószínűsíthető. Az egy hónap után ismételt TSH érték 0,01%. A többi érték normális.
Az orvosom szűkszavúan azt mondta, hogy pajzsmirigygyulladásom van, jódszegény táplálkozásra koncentráljak, de gyógyszert nem ad, mivel szoptatok. Három hónap után menjek majd vissza.
Érdeklődnék, hogy ilyen alacsony TSH szintnek nem lesz más következménye, illetve természetes anyagokkal nem tudnék segíteni ezen az állapoton, gondolok itt a szelénre.

Üdvözlettel:
khajni
Tisztelt khajni!

Némi félreértés lehet. Ügyanis a De Quervain thyreoiditis nem autoimmun betegség, hanem vírus által kiváltott folyamat. A szülés után kilakulhat autoimmun gyulladás, de az nem jár óriássejtekkel.

• A pajzsmirigy túl ill. alulműködés nem diagnózis, hanem egy tünet együttes, amely mögött mindig kell(ene) az okot keresni. Tehát akinek túlműködés van az átmehet a csökkent működésbe és fordítva, az okoktól függően.
• A terhesség a pajzsmirigy számára kihívást jelent, mert egyrészt megnövekszik a jódigény, másrészt csökken az anyai jód hozzáférhetősége. Fokozódik a terhesség alatt a pajzsmirigy hormonjainak lebomlása, másrészt a méhlepény (placenta) által termelt hormon a hCG önmagában fokozza a terhes pajzsmirigyének méretét és funkcióját egyaránt. Ebből következik, hogy a TSH szint az első trimeszterben (három hónapban) alacsonyabb („fiziológiás hiperthyreosis”), ezért a perifériás hormonok (T4 szint ) meghatározása nélkül a TSH nem elegendő a pajzsmirigy funkció megállapításához A magzat fiziológiás transzplantátum, amelynek kilökődését számos védő genetikai, immunológiai és hormonális mechanizmus akadályozza. Ezen védő faktorok eredményeképpen az autoantitestek titere a terhesség alatt általában csökken, a szülést követően viszont emelkedik. Amennyiben ez a fiziológiás védő mechanizmus sérül (genetikai és környezeti faktorok miatt), akkor a szülést követő 3-12 hónap múlva autoimmune gyulladást (post-partum thyreoiditis) alakulhat ki a szülések 3-17 %-ban. Ennek népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség a hypothyreosis egyik leggyakoribb oka, korai felismerése azért is fontos, mert szubklinikus formában is jelentős rizikófaktora lehet menstruációs és fertilitási zavaroknak, spontán abortuszoknak, az újszülöttek mentális retardációjának, az anya későbbi szívbetegségeinek. Bebizonyosodott az is, hogy policistás petefészek betegségségben (PCO) szintén gyakori az autoimmun pajzsmirigy gyulladás.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz.
A kezelés előtt tisztázni kellene a betegségének hátterét és oki kezelést alkalmazni.
Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-03-08 10:57:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja