SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr !
Azzal a problémával fordulnék önhöz , hogy már lassan 4 éve tartó szédülés , fülcsengés , olykor étvágytalanság , gyengeség , karok-lábak zsibbadása ... problémáim vannak . Mindenféle kivizsgálláson voltam (neurológia , ottoneurológia , kardiológia , Mri , belgyógyászat , endokrinológia , gasztroenterológia stb ), de lényeges eltérést nem tapasztaltak ! Tavaly júliusban megműtöttek petefészekcisztám volt (csoki) , kiderült , hogy endometriosusom van . Visanne nevű gyógyszert kaptam rá , de nagyon rosszul voltam tölle ezért a nőgyógyászom javaslatára progeszteron krémet használok . Az idén januárban ismét voltam endokrinológusnál , ott a doktor úr csodálkozott , hogy eddig senkit nem zavart , hogy a TSH értékem 2,0-5,1 között mozog . Azt mondta pajzsmirigy alulműködésem van euthyrox tablettát írt ki napi eggyet , majd tartósan 75ug . Ha 3 héten belül nem szünnek a panaszaim , akkor 100 ug-t is szedhetek . 3 hónap múlva kell mennem Tsh ellenőrzésre , Vct4 , nemi 3 vérvételre . A gyógyszert szedve sem változott semmi , de mivel időközben arcüreg gyulladásom , tüdőgyulladásom is volt , a háziorvos javaslatára csak fél szem euthyrox-ot szedek . A tüneteim , nemhogy csökkennének , inkább egyre rosszabbak , szinte folyamatosan gyengének érzem az egész testem , ájulásérzések kerülgetnek , szóval minden csak rosszabb lett !
Már nem tudom , hogy mi tévő legyek .
Válaszát előre is köszönöm !
Tisztelt Kérdező!
Kérdése összetett. Sem szakmai, sem etikai okok miatt nem mondhatok véleményt az előző leleteiről és kezeléséről. Az alábbiakkal, talán hasznos információkkal segíthetek. Ami a cisztát illeti. A policisztás ovárium szindróma az ovuláció krónikus zavarával járó hiperandrogén állapot. A betegség gyakran a pajzsmirigy betegségeivel együtt fordule elő, ezért a megoldás is holisztikus személettől várható!!!!
A szindróma 2003-ban kialakított meghatározása (az un. rotterdami kritériumok) szerint PCOS a diagnózis, ha az alábbi háromból kettő fennáll:
1. Anovuláció vagy oligo-ovuláció
2. Hiperandrogenizmus klinikai vagy laboratóriumi tünetei
3. Policisztás ováriumok észlelése ultrahang vizsgálattal,
- amennyiben egyéb endokrin betegség kizárható.

A diagnózis felállítása klinikai, nincs konkrét laborvizsgálatokhoz kötve, még a névben megragadt policisztás ovárium-morfológia megléte sem feltétlenül szükséges.

Panaszok és tünetek

A PCOS számos örökletes és környezeti hatásoktól is befolyásolt megnyilvánulása változó kombinációkban jelentkezhet. A krónikus anovuláció gyakran, de nem feltétlenül jelent menstruációs zavart vagy a teherbeesés lehetetlenségét, ugyanakkor a PCOS a női infertilitás és számos terhességi probléma vezető oka (korai vetélések, placenta-rendellenességek, terhességi cukorbaj, óriásmagzat).

Sokkal általánosabbak és egyszerűen felfedezhetők a hyperandrogén tünetek: zsíros bőr, acne, az androgén dependens bőrterületek szőrösödése (enyhe bajusz- és szakállképződés, szőrök jelentkezése az emlőbimbók körül, a háton, a sacralis tájon, a fanszőrzet felhúzódása a köldök felé és fölé), férfias típusú hajritkulás, a derék-csípő körfogat hányados megnövekedése.

A folyamatok hátterében álló inzulinérzékenység-csökkenés (inzulin rezisztencia) következményes inzulin túltermelődés (hyperinsulinismus) révén fokozza az androgén hormonok aktivitását is. A beteg sorsát a romló cukortolerancia és a lipidanyagcsere-zavarok miatt kifejlődő cardiovascularis eltérések határozzák meg. A betegek nagyobb része a még fellelhető hiedelemmel ellentétben nem túlsúlyos. A hyperinsulinismus közvetlen megnyilvánulása lehet az édesség iránti vágy, hypoglycaemiás epizódok. Kövéreken néha acanthosis nigricans is található.

A tünetek felől közelítve tehát a serdülőkor utáni acne, hirsutismus, menstruációs zavarok, teherbeesési nehézség, spontán vetélések, placenta-problémák, terhességi diabetes, óriásmagzat, hízási hajlam különösen a hasi területen, fiatal korban jelentkező 2-es típusú diabetes bármelyikének leggyakoribb oka a PCOS. A kórkép gyakoriságánál fogva a felsorolt tünetek bármelyikének észlelésekor fel kell vetnünk a PCOS lehetőségét, és keresnünk kell a többi lehetséges tünetet esetleges meglétét is. Nem kell minden tünetnek meglennie! Ha az anamnesis és a fizikális vizsgálat PCOS-re gyanús (egy-egy hyperandrogenitási és/vagy egy-egy nőgyógyászati tünet is elég), indítsuk el a más betegségektől való elkülönítéshez szükséges vizsgálatokat.

Vizsgálatok

A diagnosztika talán kissé szokatlan gondolatmenetű: a klinikai gyanút nem pozitív laboratóriumi leletekkel, hanem a PCOS-nál ritkább, de más kezelésmódú endokrin kórképek kizárásával igazoljuk. A vizsgálatok természetesen alátámaszthatják a hiperandrogén állapotot (és az inzulin rezisztenciát) más jelek hiányában is, de leginkább a hasonló tüneteket okozó egyéb betegségek kizárására, és a metabolikus szövődmények keresésére szükségesek. A kivizsgálást célszerűen belgyógyász-endokrinológus irányítsa.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-02-21 12:21:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja