SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

5 év alatt közel 30 kg híztam. Az átlag súlyom 25 éves koromig 52 kg volt, a testmagasságom 165 cm.
A rémisztő a hízásomban az volt, hogy nagyon gyorsan történt. Amikor először felálltam a mérlegre, mert gyanús lett, hogy híztam; 56 kg mutatott. Megijedtem, elkezdtem napi 1200 kcal enni, ötszöri étkezéssel, de napi szintem híztam egy-egy kilót! Egy hét alatt már 63 kg lettem! Újabb kétségbeesés: koplaltam. Nagyon gyorsan lefogytam 5 kg-t.
Amint újra enni kezdtem megint híztam. Nem tudom van-e összefüggés- de ezzel egy időben nagyon erős bőrallergiám lett (főleg nyirokcsomóknál duzzanatok,kelések), ami fél év alatt tűnt el teljesen. 3 évig küszködtem,hogy lefogyjak de csak jojóztam. Utána feladtam, maradt az odafigyelés, alkalmi méregtelenítések. Azóta kampányszerűen hízok 4-5 kilót pedig nem változtatok az életvitelemen), amit csak tartani tudok. Emellett rendszeresen mozgok, és fizikainak nevezhető munkát végzek.
A történtekkor elmentem a háziorvosomhoz és azonnal kértem, hogy nézzük meg a pajzsmirigyemet (édesanyámnak alul működik), de mivel a TSH értékem jó volt - nem foglalkozott velem, étvágycsökkentőt javasolt. Ezt elég megalázónak éreztem, és sajnos emiatt, abbahagytam az orvosi kivizsgálást és egyéb alternatív módszerekkel próbálkoztam - nem sok sikerrel.

A hízás mellett van még pár tünet amit észrevettem magamon azóta:

-lecsökkent a testhőmérsékletem (kisgyermek korom óta 37 és 37,5 C között volt a testhőm egész nap)
-fáradékonyabb lettem
-sokszor vizesedem (főleg az arcomon szemem környékén lehet látni, illetve a végtagjaimon)
- az alhaskörfogatom aránytalanul nagy lett (ide kezdtem először hízni is)
-évekig tartó hasmenésem lett (előtte inkább székrekedéses voltam)
-fokozott szőrösödés lépett fel
-nagyon magas a nyugalmi pulzusom általában 100 fölött van, terhelésre rögtön eléri a 180-at is, de nem okoz tünetet akkor se ha sokáig tartom)
-csökkent a memóriám, sokszor vagyok dekoncentrált és lehangolt

Szeretném megoldani a helyzetet és nem tovább halogatni. Ez lehet pajzsmiriggyel összefüggő? Vagy számíthat az hogy a hízásom előtt fél évvel hagytam abba a fogamzásgátló szedését? Ellentmondásosnak tűnnek a tüneteim.
Mi lehet a bajom? Mi tévő legyek? Milyen irányba induljak el?

Megtisztelő válaszát köszönöm:
Krisztina


Tisztelt Kristina!

Tünetei alapján valóban endokrin, ill. immuno-endokrin betegség lehetősége merül fel.
A csökkent pajzsmirigy működése elhízáshoz vezet. Ez a folyamat lehet fokozatos és viszonylag gyors is. Jellemző, hogy a beteg viszonylag kevés ételt fogyaszt, diétázik és ennek ellenére nem tud fogyni. Ilyenkor a legkülönbözőbb diétával kínozzák magukat, pedig a megfelelő kezeléssel a testsúly fokozatosan redukálható. Az elhízás gyakorta fokozott szőrnövéssel is társulhat, mivel a zsírszövet aktívan vesz részt a hormontermelésben és elősegíti nőkben a szőrnövekedést (férfias típusú szőrösödés). Ilyenkor a legfontosabb, az elhízásban szerepet játszó hormonok szintéjnek meghatározásával diagnózishoz tudunk jutni és el lehet kezdeni az oki kezelést.
Mikor gondoljon csökkent pajzsmirigybetegsére, ha
Tünetek-jelek igen nem
Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
Depresszióra hajlam
Hízás, csökkent étkezés mellett
Rekedtség
Végtagokban zsibbadásérzés
Száraz, viszkető hideg, megvastagodott bőr
Székrekedés
Halláscsökkenés
Szemhéj körüli duzzanat (ödéma)
Menstruációs zavarok, terméketlenség
Csökkent libido (nemi vágy)
Lassú szívműködés
Emelkedett koleszterin szint
Nyakduzzanat, nyakfeszülés
Családban pajzsmirigy,ill cukorbetegség előfordulása halmozottan

Értékelés:
+ 5 felett kóros elváltozásra utal
2-4 között határeset, további vizsgálatok indokoltak
0-1 nincs csökkent működés

A fokozott szőrnövekedés a következő probléma.A betegséget idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas)
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak.
További endokrin kivizsgálást és kezelés javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-01-20 07:54:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja