SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Tisztelt Prof.Dr. Balázs Csaba
A pajzsmirigy túlműködés és a pajzsmirigy alulműködés okozta szemproblémákról szeretnék Öntől kérdezni. Azt szeretném kérni, hogy mondja el, hogy zajlik ez. Miért van hatással a szemre, hogyan, és ami a legfontosabb, hogy lehet meggyógyítani.Nekem pajzsmirigy műtétem volt, túlműködés miatt, és kivették a pajzsmirigyem 98 százalékát. A jobb szemem ki van dülledve már évek óta, már a túlműködés idején kidülledt, nem látványosan, viszont fájdalmasan. Mostanában viszont a helyzet rosszabbodott, a szemem még jobban dülled kifelé, és egyre jobban fáj, emellett kötőhártya gyulladása van, ami nem akar gyógyulni antibiotikumos szemcseppre sem. Kérem, segítsen.
Zsófia

Tisztelt Zsófia!

Fontos és nehéz kérdést tett fel.
Több nemzetközi és hazai előadásban, közleményre hívtam fel a kollégák figyelmét, hogy minél előbb kezdjék el a kezelést (a legutóbbi közleményem , igaz angol nyelven, éppen e hónapban jelent meg). 
A szem nem vagy nehezen gyógyuló gyulladásai hátterében pajzsmirigy-betegség állhat. Mivel a szemtünetek megelőzhetik, ill. több hónappal követhetik a pajzsmirigy immunológiai ("autoimmun") megbetegedését, ezért a diagnózis hónapokat késhet, pedig ebben a kórképben a minél előbbi kórisme és kezelés a beteg szeme világának megmentését jelentheti.
A klinikai tünetek egyes betegekben és a betegség különböző stádiumaiban eltérőek lehetnek. Kezdetben domináló a fényérzékenység, fokozott könnyezés, fejfájás, idegentest-érzés, később lép fel a szem körüli duzzanat (ödema), kötőhártya gyulladás, látászavar, homályos, majd kettőslátás. Feltűnő lehet a szem "kidülledése", a szaruhártya károsodása, szemizmok hegesedése. Az első szakaszban dominálóak a gyulladásos tünetek (ún. "nedves szem"), később a gyulladásos tünetek "kiégnek" és már sajnos hegesedéssel járó szimptómák váltják fel.
Mikor gondoljon a beteg pajzsmirigybetegséghez társuló szembetegségre?
Ha nem vagy nehezen befolyásolható fentebb említett panaszok lépnek fel és korábbiakban pajzsmirigybetegség miatt kezelték, ha az allergiásnak tartott szembetegség az addig alkalmazott kezelésre nem javult. A diagnózishoz nem elegendők a hormonális vizsgálatok, hanem szakirányú immuno-endokrin kivizsgálás, részletes speciális immunológiai tesztek és az esetek egy részében CT is szükségesek. Lényeges, hogy a minél korábban elkezdett speciális immunológiai ("immunmoduláns") gyógyszeres, gyakran infúzós kezelés eredményes.
 
Mi tehet a beteg a megelőzés érdekében?
Először is gondoljon mind a háziorvos, a szemészorvos és a beteg erre a lehetőségre. A legfontosabb a dohányzás azonnali elhagyása, mert a betegség kialakulásában és romlásában a cigarettázás meghatározó fontosságú. A USA-ban a betegek kezelését el sem kezdik, amíg a beteg nem hagy fel ezzel a kóros szenvedéllyel. Napjainkban már vannak olyan készítmények, amelyekkel megelőzhető ez a betegség. 
A legfontosabb információkat korábbi előadásaimból mellékelem, s remélem így talán nem csak érthető, de gyógyítható is lesz ez a betegsége.


 

 

 

 

 

 

 

 


 



 

 

 

 

 

 

 





 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tel 06-30-631-9309
Mielőbbi gyógyulást kívánok, BUÉK:
 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-12-31 12:17:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja