SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

A mai nap ezt a CT leletet kaptam kézhez,de az orvosom mindenre azt mondta,hogy nem kell vele foglalkozni,minden rendben!A vizsgálat egyébként immunovasculitis miatt készült,a vérképemben magas lett az Ige össz érték és az Euzinofilia.
Íme:
"Kis persistáló thymus ábrázolódik az elülső-felső mediastinumban,mérte 20x10 mm.Bal oldalon a 6-os segmentumban dorsalisan kis körülírt éles szélű pleura megvastagodás látszik.A máj VII.segmentumában a rekesz alatt kontrasztanyag adása után látható egy 5mm-es,kerek,hypodenz,cystusos képlet.Az uterus jobbra deviál,nyálkahártyája keskeny,a cervix egésze kontrasztanyag adása után a corpushoz és a fundushoz képest diffusan,homogénen hypodenzebb,erről CT-vel érdemben többet nem lehet mondani.A máj kis cystusos képlet"

Ez így összefoglalva a lelet.Mi a véleménye erről?Valóban ne foglalkozzak semmivel?Mert olvastam,hogy a csecsemőmirigy ha megmarad,akkor kórossá is válhat és jobb lehet kioperálni,hogy ne váljon rosszindulatúvá.
Segítségét előre is köszönöm!
Tiszetlt Kérdező!

Korábban már válaszoltam.
Tisztázni kellene, hogy az immunvasculitis és a thymus megnagyobbodása között van-e kapcsolat.
Az immunitás szó szerint védettséget jelent. Ennek az állapotnak az elérésére törekszik az immunrendszer, tehát mindent elkövet azért, hogy szervezetünk védett legyen az idegen anyagoktól, fertőzésektől. Működésének alapja tehát, hogy képes megkülönböztetni a szervezet anyagait az idegen anyagoktól, majd felismerés után képes az idegen anyagokat eltávolítani.
Miből áll az immunrendszer?
• Immunsejtekből
• Az immunsejtek által termelt anyagokból: citokinekból és antitestekből
Két fő formája van:
1. Öröklőtt
2. Szerzett
ad 1. Az öröklött immunitás: védekezőképesség elsődleges vonala, azok a szervi adottságok, amik megakadályozzák, hogy a fertőzések bejussanak szervezetünkbe. Ide tartoznak azok a területei az immunrendszernek, amelyek találhatók a nyálkahártyákon (speciális immunglobulinok), a bőrben, bélben, szájban, hüvelyben stb. A faló sejtek minden bejutott anyagot bekebeleznek, lebontanak és az információt tovább adják, ezáltal segítik elő a specifikus immunvédelem létrejöttét és működését.

ad 2. Szerzett immunitás
A bekebelezett anyagokról kapott információt a faló sejtek átadják a csecsemőmirigyből (timuszból) származó ún. T sejteknek (!!!!). Ezek jelentik a specifikus sejtes védelem fő vonalát, az immunrendszer szabályozását. Működésüket anyagok (citokinek) révén fejtik ki. Szerepük van az ún. B sejtek működésében, amelyek viszont fehérjéket , antitesteket állítanak elő, s ezáltal az idegen anyagok felismerését, hatástalanítását és lebontását segítik elő.
Az immunrendszer kóros működésének két fő következménye van:
• Immunhiány, ún. deficiencia: ennek következtében védtelen a szervezet a kórozókkal szemben. Ennek két fő típusa van:
o Veleszületett formák (ezek gyermekkorban már felismerhetők
o Szerzett formák: ezeket fertőzések (pl. AIDS, kanyaró), mérgező anyagok, gyógyszerek (pl. szteroidok), kóros helyzetek (pl. krónikus stressz), hormonális elváltozások (terhesség, menzesz, hormonális betegségek) okozzák.
• Autoimmun betegségek: gyakorlatilag minden szervnek lehet ilyen típusú betegség. A lényeg az, hogy az immunrendszer idegennek ismerő fel a saját szövetét és olyan támadást indít ellen, mint egy betolakodó kórokozóval szemben.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-12-21 15:24:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja