SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Doktor úr!
35 éves vagyok, van egy 8 éves kisfiam. (Aki hosszú próbálkozás, clostylbegit, injekciók, átfújatás után természetesen fogant...) A menzesem sohasem volt rendszeres, de míg fogamzásgátlót szedtem, nem volt probléma vele, így nem foglalkozott vele senki. Most újból szeretnék kisbabát, abbahagytam a gyógyszerszedést már több, mint egy éve. Azóta 2x menstruáltam csak. Most kértem hormon vizsgálatot:LH:12,0 mIU/mL, FSH:6,3mIU/mL,Prolactin:10,3 ng/mL, Progeszteron: 0,63 ng/mL, Tesztoszteron:61,8 ng/dL, Ösztradiol:55,72 pg/mL. Előtte pajzsmirigykivizsgáláson is voltam: Anti-TPO, TSH, Free T4, T3 normál tartományban. (Anti-Tg 214,3 IU/mL, ami majd' duplája a ref. értéknek, de az orvos erre nem tért ki, hogy jelent-e vmit.) Önnek mi a véleménye az értékeimről? (Az utóbbi évben súlyom egyre csak gyarapodik, pedig tornázom és nem is eszek vmi sokat, és elkezdtem szőrösödni is, pl a hasamon....egyéb: egyre fokozódó allergia:fű,fa,por,penész,toll,szőr, nap...., pikkelysömör-utoljára a nyáron, most épp tünetmentes) Válaszát nagyon várom.
Üdvözlettel: Jázmin


Kedves Jázmin!

A leletekből nem lehet és nem szbad diagnózist mondani. Az valószínű, hogy összetett immuno-emdokrin zavar állhat fel. Erre utalnak panaszai is!.A csökkent pajzsmirigy működése elhízáshoz vezet. Ez a folyamat lehet fokozatos és viszonylag gyors is. Jellemző, hogy a beteg viszonylag kevés ételt fogyaszt, diétázik és ennek ellenére nem tud fogyni. Ilyenkor a legkülönbözőbb diétával kínozzák magukat, pedig a megfelelő kezeléssel a testsúly fokozatosan redukálható. Az elhízás gyakorta fokozott szőrnövéssel is társulhat, mivel a zsírszövet aktívan vesz részt a hormontermelésben és elősegíti nőkben a szőrnövekedést (férfias típusú szőrösödés). Ilyenkor a legfontosabb, az elhízásban szerepet játszó hormonok szintéjnek meghatározásával diagnózishoz tudunk jutni és el lehet kezdeni az oki kezelést.
A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:
• A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
• A hormonok iránti érzékenység fokozódása
A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)
Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása,
További kivizsgálást és oki kezelést javaslok.
Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-12-14 12:21:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja