SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr.pajzsmiriggyel küszködöm és nem műtöttek meg vele de mégis van egy 8mm-es csonk amit az orvosok sem tudnak,hogy mitől van.De a másik legnagyobb probléma hogy az utóbbi vizsgálatom 2011.10.24-én volt és jobb lebeny 10x11x26mm,állományában egymás mellett egy 6és8mm-es echoszegény góc látható.Az isthmus 2-3mm széles.A pajzsmirigy bal lebenye 20x23x46mm,nodularis szerkezetet mutat a legnagyobb góc amelyen belül 4mm-es meszesedés is megfigyelhető 24mm.átmérőjű.A vascularisatio a nagyobb góc környezetében fokozott.Jobb oldalon a carotis bifurcatio magasságában 10,bal oldalon a mandibulaszöglet alatt 17mm-es lgl.figyelhető meg.Nem igényel szövettani vizsgálatot,és csak évente kell ellenőrizni.Ami számomra nem világos és magyarázatot sem kapok.Mi lehet a hízásom oka?Ezekre szeretném tudni a választ.Előre is köszönöm a válaszát.Tisztelettel:Kecskés Mihályné.
Tisztelt Kecskés Mihályné!

Fontos kérdéseket tett fel, s ezeket nehéz röviden megválaszolni.
1.A pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható. A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az un. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
2. A csökkent pajzsmirigy működése elhízáshoz vezet. Ez a folyamat lehet fokozatos és viszonylag gyors is. Jellemző, hogy a beteg viszonylag kevés ételt fogyaszt, diétázik és ennek ellenére nem tud fogyni. Ilyenkor a legkülönbözőbb diétával kínozzák magukat, pedig a megfelelő kezeléssel a testsúly fokozatosan redukálható. Az elhízás gyakorta fokozott szőrnövéssel is társulhat, mivel a zsírszövet aktívan vesz részt a hormontermelésben és elősegíti nőkben a szőrnövekedést (férfias típusú szőrösödés). Ilyenkor a legfontosabb, az elhízásban szerepet játszó hormonok szintéjnek meghatározásával diagnózishoz tudunk jutni és el lehet kezdeni az oki kezelést.
T: 06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-11-07 12:04:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja