SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Balázs Csaba Doktor Úr!

Menzeszkimaradással kapcsolatos kérdéssel fordulok Önhöz. 2 éve abbahagytam a fogamzásgátlót, és azóta nem jelentkezett menzeszem. Nőgyógyászati vizsgálat alapján vékony a méhnyálkahártyám (3mm) és 7-8 mm-es tüszőim vannak. Egyéb fizikai elváltozás nincs, PCOS-t kizárták. Duphaston gyógyszer tavaly egy alkalommal sikeresen meghozta a menzeszt, de idén már nem segített. Endokrinológus küldött LHRH terhelésre, aminek jó lett az eredménye, és a koponya MR-en sem találtak semmit.
Hormoneredményeim, amit nem létező menzesz miatt nem tudok ciklushoz kötni:
TSH: 1,57 FT4: 12,62 FT3: 3,84 LH: 3,56 FSH: 6,69 Prolaktin: 169,7 Oestradiol: 61,3 Progeszteron: 0,59 Tesztoszteron: 0,62
Nőgyógyászom inzulinrezisztencia vizsgálatra küldött. Nőgyógyászom szerint jók az értékek, egy másik orvos szerint azonban hiperinzulinémiám van. Szerinte éhezik a szervezetem és a sejtjeim, mert csökken a vércukor szint, ezért makrobiotikus étrendre kellene áttérnem. Kérem írja meg, hogy Ön hogy értékeli a fenti és alábbi eredményeket! Lehetséges, hogy tényleg emiatt nem működik a hormonháztartásom? Ön szerint is rossz az eredmény? Hogy kezelné? Egyébként 32 éves, vékony alkatú nő vagyok, még nem szültem és semmilyen nőgyógyászati műtétem nem volt. Szeretném a ciklusomat rendbe tenni, hogy jövőre babám lehessen.
Glükóz:
éhgyomri 4.7 majd 30 perces 5.6 majd 60 perces 4.4 majd 90 perces 3.0 majd 120 perces 4.0.
Insulin
éhgyomri < 2 majd 30 perces 31.1 majd 60 perces 32.6 majd 90 perces 12.0 majd 120 perces 14.7
Tisztelt Kérdező!

A menstruációs zavarok okai gyakran felderítetlenek maradnak.A korábbi fogamzásgátló gyakran okok az elhagyása után zavarokat. Ritkán gondolnak viszont arra (néha a szakemberek sem), hogy a zavarok hátterében a pajzsmirigy rendellenessége állhat. Az okok felderítésével viszonylag könnyen gyógyíthatók az addig makacs tünetek.

Mikor beszélhetünk menstruációs zavarról:
• Ha az erős vérzés 24 óránál hosszabb
• Ha szabályos ugyan, de 7 napnál hosszabb
• Ha a periódusok rövidebbek 21 napnál
• Ha 3 hónapnál hosszabb ideig kimaradnak
• Ha ismételten és szokatlanul fájdalmasak és görcsös jellegűek

• Korai menstruáció (10. év előtt) gyakran a pajzsmirigy csökkent működésével társul. A korai pubertás esetén is gondolni kell pajzsmirigybetegségre.
• A pajzsmirigy túlműködése (hyperthyreosis) hátterében gyakran mutatható ki a vérzése 15 éves kor utáni fellépése
• A szabálytalan periódusokban, a vérzés elmaradása és a fokozott vérzés esetén feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira
• Leggyakrabban a pajzsmirigy csökkent működése, az autoimmun thyreoiditis esetén fordul elő „nem magyarázható” vérzészavar. Ilyenkor gyakori a viszonylag csökkent étvágy melletti hívás, fáradékonyság, feledékenység, hajhullás, depresszió hajlam. Gyakran próbálkoznak növényi eredetű készítményekkel azzal a feltevéssel, hogy azok nem tartalmaznak hormont. Ez az esetek többségében tévedés, mert a növényekben a hatóanyag is hormon, fitoösztrogén. Ezek tartós alkalmazása (még viszonylag kis dózisban tartós szedés esetén) nem veszélytelen módszer.

Mi a teendő?
Részletes immuno-endokrin vizsgálat szükséges, a panaszok alapos kikérdezése (kísérő betegségek, gyógyszerek), majd fizikális vizsgálat, ezt követően immunológia és hormonális vizsgálat, sz.e. ultrahang és izotópos teszt.
A kezelés a betegség kiváltó okaitól függ, de az esetek többségében műtét nem szükséges és gyógyszeresen gyógyítható.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-09-14 12:40:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja