SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Üdvözlöm Doktor Úr.

A problémám a következő lenne. Tri-Regol fogamzásgátló tablettát szedtem, a férjemmel úgy döntöttünk hogy szeretnénk második gyermeket. Több hónapja próbálkozunk, de semmi eredmény. Viszont a fogamzásgátló abbahagyása után azt tapasztaltam, hogy a melleimből előtejhez hasonló folyadék jön cseppekben. A nőgyógyászom elküldött hormonvizsgálatra, mivel magas prolaktinre gondolt. Az eredményeim a következők lettek: TSH: 4,048 , T3: 5,12, Thyroxin: 13,75, Prolaktin 220. Minden érték határértéken belül van. Peteérést nem tapaztalom, amit az ovulációs teszt is alátámaszt, várandós nem vagyok. Ön mit javasolna. Tisztelettel várom válaszát. Üdvözlettel Erika.
Tisztelt Erika!

A hormonális fogamzásgátlók tartós alkalmazása után ez elég gyakori tünet. Tisztázni kellene teljes immuno-endokrin státuszát, kizárni a gyulladás lehetőségét.
Az anovulációnak nevezett rendellenesség során a petesejtek vagy nem megfelelően fejlődnek, vagy pedig nem képesek a petefészekből kiszabadulni. Ezek a betegek akár hónapokig nem menstruálnak, de előfordulhat az is, hogy megmarad a szabályos menzesz, mialatt a petefészekből nem szabadul ki a megtermékenyítésre alkalmas petesejt. Az anovuláció oka lehet táplálkozási rendellenesség, a hormonháztartás zavara, pajzsmirigy-működési zavar, inzulin rezisztencia Sajnos létezik egy betegség, a korai petefészek-leállás (vagy más néven korai petefészek kimerülés), melynek lényege, hogy a petefészek a páciens húsz- harminc éves korában már úgy működik, mint idős korban, és szépen lassan leáll. Erre bizonyos hormonszintek méréséből lehet következtetni: az agyalapi mirigy által termelt FSH- hormon szintjével meg lehet határozni azt, hogy milyen a petefészek működése, mennyire friss. Az AMH (Anti Müllerian Hormon) a másik olyan újonnan felfedezett hormon, melynek vérből kimutatható szintje szintén jól jelzi a petefészekben még meglévő kis petesejtek számát.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-07-11 12:24:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja