SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Doktor Úr!
Hat évvel ezelőtti szülésem után a nyakam bal oldali részén csomót észleltem. Hosszú vizsgálatok során kiderült, hogy a pajzsmirigyemben egy három cm átmérőjű ciszta van. Műtéttel eltávolították a bal oldali pajzsmirigyemmel együtt. Kialakulhatott ez a ciszta a szülés miatt? Jelenleg 30 hetes terhes vagyok és a kérdésem az lenne, ha természetes úton születik a kisbabám, kialakulhat-e újból a jobb oldali pajzsmirigyemen is ez a ciszta?

Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

A cysta esetleges gyulladás következménye lehet. A gyulladást nem a szülés, hanem a szülés utáni periódusban létrejövő gyulladás eredményezheti.A terhesség a pajzsmirigy számára kihívást jelent, mert egyrészt megnövekszik a jódigény, másrészt csökken az anyai jód hozzáférhetősége. Fokozódik a terhesség alatt a pajzsmirigy hormonjainak lebomlása, másrészt a méhlepény (placenta) által termelt hormon a hCG önmagában fokozza a terhes pajzsmirigyének méretét és funkcióját egyaránt. Ebből következik, hogy a TSH szint az első trimeszterben (három hónapban) alacsonyabb („fiziológiás hiperthyreosis”), ezért a perifériás hormonok (T4 szint ) meghatározása nélkül a TSH nem elegendő a pajzsmirigy funkció megállapításához A magzat fiziológiás transzplantátum, amelynek kilökődését számos védő genetikai, immunológiai és hormonális mechanizmus akadályozza. Ezen védő faktorok eredményeképpen az autoantitestek titere a terhesség alatt általában csökken, a szülést követően viszont emelkedik. Amennyiben ez a fiziológiás védő mechanizmus sérül (genetikai és környezeti faktorok miatt), akkor a szülést követő 3-12 hónap múlva autoimmune gyulladást (post-partum thyreoiditis) alakulhat ki a szülések 3-17 %-ban. Ennek népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség a hypothyreosis egyik leggyakoribb oka, korai felismerése azért is fontos, mert szubklinikus formában is jelentős rizikófaktora lehet menstruációs és fertilitási zavaroknak, spontán abortuszoknak, az újszülöttek mentális retardációjának, az anya későbbi szívbetegségeinek. Szülhet természetes úton.
Gondos követés és sze kezelés szükséges.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-06-15 12:35:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja