SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor úr!


Abban a reményben írok Önnek, hogy nekem is tud olyan jó és hasznos tanácsokkal szolgálni, mint az Önhöz forduló többi tanácstalan és kétségbeesett nőnek, férfinak.
A problémám a következő: 23 éves nő vagyok, és már 9. hónapja nincs menstruációm. Az első vérzésem 11 éves koromban jött meg, havonta jelentkezett, bár nem mindig volt pontos - főleg az első években - 24 és 35 nap között variált. 18 éves koromra beállt 25-28 nap közé. Utána elkezdtem fogamzásgátló tablettát szedni (előzetes hormonvizsgálat nélkül, "természetesen"), először Yasminelle-t, majd köztivérzések jelentkezése miatt Milligestet - összesen 6 évig. 2010 szeptemberétől nem szedem a gyógyszert, nőgyógyászom tanácsára, aki egy kis szünetet tanácsolt; tehát nem szerettem volna teherbe esni. Azóta nincs menzeszem, nyomokban sem...2 havonta járkáltam nőgyógyászhoz, minden alkalommal megnézte a petefészkeimet, nem volt bennük ciszta. Azt javasolta, várjunk, a post-pill amenorrhoea 6 hónapig "normál" jelenség lehet. 6 hónap után felírt Duphaston tablettát, ami után 1 napos vérzésem volt. Gyógykezelés gyanánt növényi ösztrogént tartalmazó gyógynövénykivonatot javasolt, pedig a méhnyálkahártyám az össze vizsgálat során 1-2 mm vastag volt csupán...vérvételre még ezek után sem küldött el. Meguntam a dolgot, elmentem endokrinológushoz, aki kiírt hormonvizsgálatokat.
Az eredmények: MINDEN női nemi hormonom, FSH, LH, ösztrogén, progeszteron a minimum szinten volt, a prolaktint kifejezetten alacsonynak mérte. A TSH-szint normális, az androgénszintem nem magas, teljesen a normál tartományban volt. Mindig is vékony testalkatú voltam és sportoltam (kick-box), de a tabletta abbahagyása után nagyon gyorsan, 3-4 hét alatt, "magától" lement rólam kb. 5 kg, ami biztosan nem tett jót a hormonháztartásomnak: 175 cm vagyok és 55-56 kg-ra ment le a súlyom. (Az őszi-téli szemeszter az egyetemen nagyon stresszes volt, a nap végén az edzések jelentették a kikapcsolódást, úgyhogy sajnos nem szedtem vissza egy grammot sem... )
Nem vizsgáltak semmi mást, az endokrinológus hízókúrát, az edzések abbahagyását írta elő, valamint ösztrogénkúrát: napi 1 mg ösztradiol (Estrofem) 20 napig, majd 10 nap szünet, mindezt 3x kell ismételni. Most vagyok túl az első kúrán, a vérzésem továbbra sem jött meg (bár ha jól tudom, nem is ezért kaptam az ösztrogént). Nagyon megrémültem, hogy az életmódom maradandó károsodást hozott létre a szervezetemben, ezért felhagytam a megerőltető edzésekkel, és már 58 kg-ot nyomok, ami még mindig nem sok, de azért haladás.
A kérdésem a következő: Ön szerint jó úton járok? Nem kellett volna még egyéb vizsgálatokat elvégezni? Valóban az alacsony súlyom és az edzések az oka a vérzéskimaradásnak, vagy lehet valami más? Milyen vizsgálatokat végeztessek még el (ha egyáltalán elvégeztessek)? Ön egyetért a javasolt terápiával?
És a legfontosabb...lehet még valaha gyermekem? A páromnak (2,5 éve élek stabil kapcsolatban) nem tudok mit mondani ezzel kapcsolatban...pedig joga van tudni ezt rólam.
Hálásan köszönöm a válaszát!
G. K. (23 éves)

Tisztelt G.K.!

Elkeserített soraival. Az Ön este sajnos nem egyedi. Több tanulsága van, de a bevezetőben írom, hogy van megoldás és „happy end” lesz a vége!
• Nem győzöm hangsúlyozni, hogy a tartós és megfontolás, megszakítás nélküli fogamzásgátlás teljesen felboríthatja a hormonháztartás. A Természetet nem lehet tartósan becsapni!
• A menstruációs zavarok okai gyakran felderítetlenek maradnak. Ritkán gondolnak arra (néha a szakemberek sem), hogy a zavarok hátterében a pajzsmirigy rendellenessége állhat. Az okok felderítésével viszonylag könnyen gyógyíthatók az addig makacs tünetek. Mikor beszélhetünk menstruációs zavarról:
o Ha az erős vérzés 24 óránál hosszabb
o Ha szabályos ugyan, de 7 napnál hosszabb
o Ha a periódusok rövidebbek 21 napnál
o Ha 3 hónapnál hosszabb ideig kimaradnak
o Ha ismételten és szokatlanul fájdalmasak és görcsös jellegűek
o Korai menstruáció (10. év előtt) gyakran a pajzsmirigy csökkent működésével társul. A korai pubertás esetén is gondolni kell pajzsmirigybetegségre.
o A pajzsmirigy túlműködése (hyperthyreosis) hátterében gyakran mutatható ki a vérzése 15 éves kor utáni fellépése
o A szabálytalan periódusokban, a vérzés elmaradása és a fokozott vérzés esetén feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira

• A túlzott fizikai terhelés menzeszavart idézhet elő. Ilyenkor az agyalapi mirigy működése is átmenetileg károsodhat. Egyik rendkívül aktív amerikai hölgy betegem példáját hozhatom fel, aki maratoni futóként több sikert ért el, de elmaradt hónapokra felborult a hormonegyensúlya. A helyzet különösen súlyos, ha lelki stresszel is együtt jár a fizikai terhelés. I

Mi a teendő?
Részletes immuno-endokrin vizsgálat szükséges, a panaszok alapos kikérdezése (kísérő betegségek, gyógyszerek), majd fizikális vizsgálat, ezt követően immunológia és hormonális vizsgálat, sz.e. ultrahang. Az elkezdett vizsgálatok jó irányban mutatnak. A kezelés a betegség kiváltó okaitól függ, de az esetek többségében műtét nem szükséges és gyógyszeresen gyógyítható. A megfelelő kezeléssel rendbe fog jönni és gyermekei lesznek. Utalok a fentebbi amerikai hölgyre, akinek azóta már négy egészséges gyermeke van!
Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-30 09:31:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja