SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor úr!
Szeretném kikérni a történetemmel, leleteimmel kapcsolatban a véleményét.
Sajnos volt már két vetélésem (2008, 2009), s kb 1éve egy hormon vérvétel kapcsán derült fény arra, hogy a pajzsmirigyemmel valami nincs rendben (TSH 16,71 ref. ért: 0,35-4,00), s a prolaktin szintem is magas volt. A nőgyógyász endokrinológushoz küldött, aki ismételt TSH és Anti-Tpo szintet nézett, ekkor TSH:6,63 uIU/ml, s Anti-TPO: 139,9 IU/ml lett. Erre napi 50 ug euthyrox-ot írt fel, melynek hatására az értékeim 3 hónap múlva: TSH: 1,7 uIU/ml, Prolaktin: 17,3 ng/ml. Szóval normalizálódott.
Mivel babát szeretnénk fél év múlva ismét elküldött az orvos hormon-vérvételre, melyen TSH: 2,27uIU/ml, Prolaktin: 49,8 ng/ml. A magas prolaktin szintemre írt Bromocriptint, mely hatására nem csökkent, hanem nőt az érték Prol: 71,8 ng/ml. MRI-t javasolt!
Ön szerint is indokolt az MRI?
S még egy kérdésem volna: Mióta szedem az Euthyrox-ot közti vérzéseim vannak! Ennek mi lehet az oka? Korábban ilyen nem fordult elő.
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Ági
Tisztelt Ági!

Az emelkedett prolactin szintnek több oka is van:
• a leggyakoribb a krónikus stressz
• több gyógyszer is emeli ennek az agyalapi hormonnak a szintjét
• autoimmun betegség mérgező anyagok
• gyógyszerek (főleg depresszió elleni gyógyszerek, a reflux betegségre használtak
• táplálkozási rendellenességek
• a agyalapi mirigyet érintő gyulladás, esetleg daganat

Egyre többet hallunk arról, hogy a stressz is felelős ennek a betegségnek is a kialakulásáért. A munkahelyi feszített tempó, a családi gondok és a pénzügyi nehézségek mind nyomot hagynak a testünkön, és akár a szervezet sav-bázis egyensúlyát is felboríthatják. Mit tehetünk ellene?
Védekezne, ha hagynánk
Vérünk egy különleges folyadék, mely, ha kimozdul a 7,35 és 7,45 közötti Ph-tartományból, akár meg is hallhatunk. Szervezetünk ezért többszörös védelmi rendszert működtet. A tüdőnk által szállított oxigén, a veséink és a hasnyálmirigyünk is komoly munkát végez ahhoz, hogy ez a kémiai egyensúly ne boruljon fel. Ha ezek a szervek valami miatt másként kezdenek dolgozni, a vér sav-bázis szintje elmozdul. „A savasodás szétmarja a sejteket, szöveteket, apránként belemarja magát a vénába és artériába, mint ahogy nyomot hagy a sav a márványba”. Vigyáznunk kell, mert védelmi rendszereink működését könnyen tönkreteheti az egészségtelen táplálkozás, de a mindennapi komoly feszültség is.Azonnal meglátszik a testen
A stressz nem csak egy feszült állapot, ami könnyedén elmúlik, ha kikerülünk egy nehéz helyzetből. „A stressz hosszú távon akár betegség kiindulása is lehet, hiszen azonnal hat a szimpatikus idegrendszerre” állítja a szakember. Mindannyian megfigyelhettük már magunkon, hogy egy komolyabb vita után, szaporábban vesszük a levegőt, kiszárad a szánk, erőteljesebben ver a szívünk, másként működik a gyomrunk. Ha mindezt, szinte naponta átéljük, megváltozik testünk működése, és egy idő után képtelen lesz védekezni és megbetegszik. „Felborul az egyensúly és a stressz, mint egy néma gyilkos dolgozni kezd: kialakulnak a szív és érrendszeri betegségek, a daganatok, a pajzsmirigyproblémák és a cukorbetegség”. Jó tudni!A nőket is komolyan érinti a stressz, hiszen ők azok, akik lelkiekben könnyebben sebezhetők. Sokkal erőteljesebben hatnak rájuk a családi és érzelmi konfliktusok.
Összegezve:
1. Tisztázni kellene az emelkedett prolactin szint okát ( a többi agyalapi hormon is érintett lehet!)
2. Megállapítnai a pajzsmirigybetegségének okát és természetét, oki kezelést elkezdeni.
3. Az MRI indokolt lehet, de tudni kellene, hogy a vizsgálatot kérő orvos mire gondol? Mit vár a vizsgálattól?
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-26 07:24:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja