SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Véleményét szeretném megkérdezni.28 éves nő vagyok.Másfél éve vannak nőgyógyászati problémáim, amelyek gyakori görcsöléssel kezdődtek (volt felfázás, volt petefészekciszta, amely gyógyszeres kezeléssel elmúlt, volt méhnyak gyulladás) Szinte hónapról hónapra újabb probléma( sajnos többféle antibiotikum) de a görcsölések nem múltak, több nőgyógyásznál-orvosnál is voltam, nem kaptam választ, megoldást a görcsölésekre.A nőgyógyász a belgyógyászhoz küldött a problémával, a belgyógyász pedig (mivel nem volt gyakori hasmenés, és a vérlelet alapján nem merült fel számára probléma) a nőgyógyászhoz küldött vissza.Az utóbbi hónapokban az alhasi görcsökhöz, hátul a farcsontnál és deréknál erős fájdalom társult.Ekkor voltam egy olyan orvos-nőgyógyásznál, aki hőtérképes vizsgálatot készít, az alapján derült ki, hogy a méh mögött endometriózis van.A doktor úr azt ajánlotta, hogy nézessem meg a pajzsmirigy hormont, mert ha alulműködés van, akkor az befolyásolja az endometriózist is.(Azt mondta 2,00 alatt kellene lennie)Most voltam vérvételen, a teljes vérképből az alábbiak mutattak eltérést:monocyta%: 9,80, éhgyomri vércukor: 4,2, HDL-koleszterin: 1,54 és TSH 3GEN: 5,420 mIU/mL. Pár hónappal ezelőtt is voltam vérvételen, akkor a vércukorszint ugyanígy az alsó értékhatár alatt volt, akkor a koleszterin magasabb eltérést mutatott a jelenleginél.
Magam is meg szoktam időnként mérni a vércukrot, gyakran mutat változó vércukrot, amikor nézem, volt már gyakran 6,1-6,2, volt amikor éhgyomorra 7,1 volt, mostanában 5, 8. ( Amióta magasabbnak láttam, lényegesen kevesebb édességet eszek)Azt nem értem a vérleleten, miért van az alsó határ alatt.
Az endometriózisra egy fogamzásgátló tablettát kaptam egyenlőre, amit most kezdtem el szedni.
Meglévő, korábbi betegségeim: Irritábilis bélszindróma, astma-allergia-allergiás tüneteim vannak( a legtöbb dologra:pázsitfű, virág, poratka,gabona, pollen, parlagfű, kutya-macskaszőr..stb.)Ezekre csak szezonálisan szedek inkább gyógyszert.
Egyéb tünetek (nem tudom lényeges- e):gyakori vizelet (van amikor 8-9szer/nap,éjszaka)(urológusnál voltam, sok folyadékot tanácsolt),hideg kéz-láb érzet, \"fázósság\", mostanában gyakori torok-mandula gyulladás
46 kg vagyok, ami leginkább alkati adottság lehet, rendszeres étkezés, jó étvágy mellett sem tudtam sosem hízni, max 1-2 kg-t.Az utóbbi időben pedig fogytam 1-2 kg, bár ez lehet, hogy a kevés édességfogyasztás miatt lehet...
Elnézést a hosszas írás miatt.
Azt szeretném kérdezni a professzor úrtól, hogy mit tanácsol, szükséges e erre a pajzsmirigy értékre kezelés, vagy milyen további vizsgálatot javasol, mi a véleménye a leírtak alapján?
Előre is nagyon köszönöm válaszát!

Tisztelettel: L.Eszter
Tisztelt L. Eszter!

Az endometriosisra vonatkozó elmélet alapján a menses során 89 %-ban kerülhet vér a Douglas üregbe. A méhnyálkahártya részecskék a vér- és nyirokerekbe jutva az áramlással különböző szervekbe jutnak. Sebészeti beavatkozások alkalmával a műszerek implantálhatják (Jatrogén endometriosis a műtéti hegekben). Az implantatio függ az implantálódó sejtektől és az implantatios helytől. Újabb vizsgálatok szerint a pathogenesisben szerepet játszhat az endometriosis sejtjeinek invasios képessége is. Másrészt kimutatták, hogy az ép hám védelmet nyújt a lelőködött endometrium részek kezdeti adhaesiójával szemben. Négy alapvető feltételnek kell teljesülnie a peritoneális endometriosis patomechanismusának a magyarázatához. Ezek a feltételek:
1. az endometrialis sejtek hasüregbe jussanak a tubán keresztül
2. a hasüregbe jutott retrográd menstruatios törmelékben életképes sejt legyen
3. a sejtek megtapadhassanak
4. az exfoliálódott sejtek transplantatios helye a kismedencei endometriosis anatomiai elhelyezkedésével korreláljon.
Mindazon betegeknél, akik az endometriosis tüneteivel- infertilitas, fokozódó dysmenorrhoea, kezelésre nem szűnő kismedencei fájdalom, vagy egyéb, a menstruatios ciklussal összefüggő panasz- bírnak, endometriosisra kell gondolni.Számos kísérlet történt az endometriosis betegség specifikus serummarkerének megismerésére, amely szűrőmódszerként is alkalmazható. A kísérletek közül a legmegbízhatóbbnak a CA 125 meghatározás tűnt. A coelomahám sejtfelszíni antigénje a CA 125, amely az epitheliális ovarialis carcinomák monitorizálásában ismert és jól bevált serum marker. Endometriosis esetekben is gyakran emelkedett a CA 125 szint és értéke korrelál a betegség kiterjedésével és az alkalmazott kezelési módszer hatékonyságával. (Barberry, Pittaway). A vizsgálómódszer sensitivitása azonban alacsony ahhoz, hogy a módszert szűrőeljárásként alkalmazzuk (Franssen). Megemlítendő, hogy a CA 125 szint magasabb lehet terhesség, acut kismedencei gyulladás, leiomyoma és menstruatio során is.Az endometriosis kezelése a legkevésbé hálás orvosi feladatok közé tartozik. A betegség gyakran kiszámíthatatlan, progrediálhat, regrediálhat, ami nehézzé teszi a megfelelő kezelést. Némelyik betegben nehéz vagy lehetetlen a fájdalmat és infertilitást gyógyítani, míg másokban a betegség, különösen kezdetben, tünetmentes és nem igényel kezelést.
A panaszai összetettek, de nagy valószínüséggel pajzsmirigybetegsége (is) van.
Javaslom a további immuno-endokrin kivizsgálást és ennek megfelelő kezelést.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-23 12:36:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja