SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tiszteld Dr. Úr!Pajzsmirigy probléma miatt fordulok Önhöz véleményért.Túlmüködést állapítottak meg nálam,kb 1 hónapja:Eredményeim:Tsh:keveseb mint 0,01
T4 szabad frakc:48 pmol/l
T3szabad frakc:18.81pmol/l
Nyaki UH:A pm mindkét lebenye normális nagyságú,durván inhomogén szerkezetű.Nyálmirigyek szabályosak.Kórosan megnagyobbodott nyirokcsomó nem mutatható ki.Vélemény:Thyreoditis
Szcintigráfia:A pajzsmirigy mindkét lebenye kissé megnagyobbodott,az isthmus szélesebb.A lebenyek alsó pólusa a jugulum szintjéig ér.A lebenyek aktivitáseloszlása inhomogén.Funkcionálisan egyértelműen elkülönülő terület nem ábrázolódott.
Felirtak 2x methotyrint és 2x1/4 huma-pronolt .Kb 10 nap szedés után ismételt hormonok:t3 és t4 határon belül,szépen rendeződött(a dr Úr szavaival élve,de pontos adatott nem mondott)a Tsh legalább már mérhető,de mennyi azt sem tudom,és folytassam a methotyrint,mindaddig amig nem érzek javulást.Azt úgyis érezni fogom és akkor csökkenthetem az adagját,és újabb kontroll 1 hónap múlva.
Különben 32 éves nő vagyok és van egy 20 hónapos kisfiam.Nagyon szeretnénk neki kistestvért,és ezérk kérdezem a Dr Úrat,hogy mi az Ő véleménye ez ügyben,figyelembe véve a propycil mellékhatásait,amelyeket terhességben szoktak felirni,illetve azt a tényt,hogy a túlmüködés általában alulműködésbe szokott átcsapni és olyankor is nehéz a teherbeesés és kellenek akkor is a gyógyszerek.A Dr Úr szerint postpartum thyreoditis a diagnózisom,és hozzá teszem,hogy nyeléskor látszódik a pajzsmirigyem.Köszönöm előre is a válaszát!Tisztelettel:Alexandra
Tisztelt Alexandra!

A tüneteit és a leleteket igyekezett pontosan leírni. Ennek ellenére nem világos, hogy jelenleg milyen betegség miatt kezeik. Az érthető, hogy túlműködés fennáll, azonban az csak tünet, az valamilyen folyamatnak a következménye (miként a láznak is mindig keressük az okát). Amennyiben t post-partum thyreoditis a betegsége, akkor nem világos, hogy miért kell most a Metothyrint szednie. Azért, hogy érthető legyen mire gondolok, kicsit részletesebben. Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeknek didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”, ilyenkor túlműködés van!)). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában alapvető az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!). A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Amennyiben Basedow kór okozza a betegségét, akkor a helyzet más. Ez is a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegsége, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Fontos tudni, hogy ez az antitest a magzatba is átmehet és túlműködést okozhat, ezért is kell a terhesség előtt a teljes endorinológiai és immunológiai gyógyulást elérni. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát!
A pajzsmirigy túlműködése miatt alkalmazott gyógyszerek között gyakran alkalmazott készítmény a Propycil. Sajnos ez évben az USA-ban olya mellékhatásaira derült fény, amely miatt nemcsak az orvosokat, de a betegeket is időben szeretném figyelmeztetni (nem megriasztani). Az FDA (Food and Drug Administration) és az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) a következő történések miatt hívott össze rendkívüli tanácskozást és hozta nyilvánosságra ajánlásait. Az elmúlt rövid idő alatt 32 Propycil tablettával kezelt betegnél tapasztaltak súlyos sárgasággal járó májelégtelenséget. Ezek közül 12 beteg meghalt, 5 betegben sikeres májátültetés történt. A megfigyelés alapján az orvosoktól és a betegektől különös gondosságot követel, ha ilyen gyógyszert szed a pajzsmirigybeteg. Lehetőség szerint ne adjuk, amennyiben feltétlenül szükséges, akkor a májfunkció ellenőrzése 4 hetente szükséges.
Összegezve: az ok megtalálása után az oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-11 14:01:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja