SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr,

2004-2008-ig hyperthyreosis-ra (basedow-graves) methimazol-lal kezeltek (először magas dózisban, majd 3 évig csak 1 tablettával), majd a helyzet normalizálódott és nem volt szükség további gyógyszeres kezelésre. (ezután minden fél évben kontrollvizsgálat támasztotta alá, hogy minden rendben) 2011-ben terhességem 8. hetében érezni kezdtem a pajzsmirigyem, persze nem olyan intenzíven, mint régen, de rögtön gyanút fogtam (előzetes figyelmeztetésre, hogy az első trimeszterben kiújulhat a betegség) , hogy valami nincs rendben. Vérvétel eredményeim a következők lettek: S-TSH: 0.23 mU/L (0,35-4,9), S-FT4: 14 pmol/L (9-19). Ezek után kértem ellenanyagvizsgálatot - terhességem 9. hetében és ez eredmény a következő lett: Anti-TPO 1000 IE/ml (max 50), TRAS?: 3,8 IU=L (max 1,5), T4: 17 pmol/l (9,5-22), TSH: 0,38 mIE/L (0,40-4,50), T3: 2,3 nmol/L (1,3-2,6).
Nagyon aggódom a magzat miatt, vajon nem okoztak-e eddig problémát a magas anti-TPO és TRAS színtJeIm és vajon hozzájutott-e a pajzsmirigyhormonjaimhoz, azaz át tudta-e alakítani a T4-et T3-má, mely a normális idegrendszeri fejlődéséhez nélkülözhetetlen lenne. Vajon mennyire jutottak át a vérkeringésébe az ellenanyagok? Kialakulhatott-e megfelelően a pajzsmirigyállománya, nincs-e hyperthyreosis-a? Az orvosom a propyltiouracil kezeléssel egyelőre várni akar. Mely az az időpont (a terhesség mely időpontja) amikor be kell vetni a propylthiouracil kezelést illetve ebben a konkrét esetben? Most kb. 3 napja már nem érzem a pajzsmirigyem-olyan, mintha lenyugodott volna.
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel,
egy aggódó kismama
Tisztelt Egy aggódó kismama!

Valóban gondos mérlegelést és gyakrolatot ígényel annak eldöntése, hogy az adott idpontban milyen kezelésben részesüljön. Ehhez persze több információra volna szükség. Nagy valószínüséggel (a lertak alapján ) nem csak Basedow-Graves kór, hanem autoimmun pajzsmirigygyulladás is fennáll. A pajzsmirigy hormonjai valóban meghatározó fontosságúak minden szervünk működése szempontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara (autoimmun gyulladása, csökkent működése) áll. Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy 2009 április 16-17 között Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztek összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat. Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztunk ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt. A hazai szakemberek számára ez év májusában foglaltam össze a leglényegesebb információkat.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
1. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
2. A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
3. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
4. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
5. A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
7. A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta.
8. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9. A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
10. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
11. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
12. A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig .

Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek mutathatók ki a vérükben.
• Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták
Ami a Propycilt illeti: az alkalmazása komoly körültekintést és óvatosságot ígényel. A pajzsmirigy túlműködése miatt alkalmazott gyógyszerek között gyakran alkalmazott készítmény a Propycil. Sajnos ez évben az USA-ban olya mellékhatásaira derült fény, amely miatt nemcsak az orvosokat, de a betegeket is időben szeretném figyelmeztetni (nem megriasztani). Az FDA (Food and Drug Administration) és az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) a következő történések miatt hívott össze rendkívüli tanácskozást és hozta nyilvánosságra ajánlásait.
Az elmúlt rövid idő alatt 32 Propycil tablettával kezelt betegnél tapasztaltak súlyos sárgasággal járó májelégtelenséget . Ezek közül 12 beteg meghalt, 5 betegben sikeres májátültetés történt. A megfigyelés alapján az orvosoktól és a betegektől különös gondosságot követel, ha ilyen gyógyszert szed a pajzsmirigybeteg. Lehetőség szerint ne adjuk, amennyiben feltétlenül szükséges, akkor a májfunkció ellenőrzése 4 hetente szükséges.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-04-11 11:21:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja