SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Doktor Úr!

Van egy-két kérdésem, amire választ szeretnék kapni ez ügyben zavarom önt.
24 éves nő vagyok a problémáim kettő hónapja kezdődtek. Egyik napról a másikra elkezdtem nagyon sokat inni minden előzmény nélkül. Mivel nem akart ez a kóros szomjúság érzet elmúlni a házi orvosomhoz fordultam segítségért. Cukorra gyanakodott, de semmi probléma nem volt vele. Ekkor hallottam először erről a betegségről, hogy diabetes insipidus. Elküldött további kivizsgálásokra: szemészet ill koponya röntgen. A szemészeten nem mutattak ki kóros elváltozást a röntgen viszont széttolt sella-ról tanúskodott. A házi orvosom szerint egy adnenoma miatt van.Mivel csak nagyon nehezen és sok várakozás után kaptam időpontokat szakorvosokhoz, ezért elkezdtük a Minirin nevű gyógyszert alkalmazni, hogy addig se igyak olyan sokat (10 liter körülbelül/nap), de nagyon rosszul lettem tőle ezután kaptam a Nocutilt. Ez utóbbi úgy nézett ki hatott, mert végre át tudtam aludni az éjszakákat nem kellett mosdóba járnom annyit és valamivel kevesebbet is ittam (4-5 liter) újra élhető lett az életem. De egy hét után ismét nagyon rosszul kezdtem érezni magam, állandó szédülés, hányinger, fejfájás. Kiderült, hogy mind a Minirin mind a Nocutil levitte a natrium szintem 100 körüli értékre. (mindkettőt 2X1 puffal használtam) Így abba hagytam a Nocutil szedését is. Lassan folytak a vizsgálatok, ct, mr stb. Végül kiderült, hogy nincs adenoma, hanem egy ún. üres sella szindroma, ill az adenohipofízisem igen kicsi és atrophias és az extracereblaris liqurterek tágak. Ezzel az eredménnyel jutottam el endokrin ill idegsebészeti szakrendelésre. Endokrinológiáról átküldtek idegsebészetre, mert úgy gondolták kell ott lennie valaminek, ami miatt kialakult ez az insipidus az idegsebészet viszont megerősítette az MR vizsgálatot eredményét, nincs ott semmi csak üres sella, de ők se tudják elképzelni, hogy emiatt van ez a betegségem, vese problémát gondolnak a háttérben. Az endokrin szakrendelésre csak április végén, május elején tudok vissza menni, mert az a leghamarabbi időpont, amikor lenne ideje az ottani doktor úrnak engem kezelnie, de addig se szeretnék kétségek közt lenni.
Ez az üres sella tényleg nem okozhat ilyen jellegű problémákat? Mitől alakulhat ki egyáltalán? Hogy lehet ezt kezelni? Megállítható a hipofízis sorvadása?
Egyéb hormonális problémám annyi van még, hogy pár éve fokozott szőrnövekedés tapasztaltam magamon, de semmilyen elváltozást nem mutattak ki se a hormon, se a nőgyógyászati vizsgálatok így ezzel sose lettem kezelve. Régebben túlsúlyos voltam, de több mint egy éve megszabadultam a feleslegemtől. Sose szedtem hormon tartalmú gyógyszereket és terhességem se volt soha.

Előre is köszönöm a válaszát:

H.
Tisztelt H.!

Erről a kérdésről a hazai irodalomban mi írtunk először. A lényeget igyekszem mellékelni, de ez csak a vizsgálatok, a panaszok, tünetek fényében értékelhetők.
Üres sella szindróma.A betegség meghatározása:Az üres (empty) sella olyan anatómiai elváltozást jelöl, melynek lényege, hogy képalkotó eljárással a sella turcica űrterében hypophysis nem (vagy csak dorzálisan) detektálható, a sella űrtere pedig legtöbbször tágult és liquor tölti ki. Amennyiben az elváltozáshoz jellegzetes tünetek együttese társul, üres sella szindrómáról beszélünk.
Okai:Primer forma anatómia variációnak tartható, azonban kialakulásában a fokozott intracraniális nyomásnak is szerepet tulajdonítanak. Ezt igazolja, hogy gyakrabban fordul elő benignus intracranialis hypertoniában. A másodlagos üres sella intraselláris kórfolyamatok következménye. Kialakulását a sella űrterét kitöltő szövetmennyiség csökkenése és a diaphragma sellae károsodása okozza. Nem daganatos hypophysis állománycsökkenés következtében is létrejöhet (pl.: Sheehan-syndromában). Társuló tünetek (üres sella syndroma) nem feltétlen velejárói az anatómiai elváltozásnak, ahhoz ugyanis, hogy manifeszt klinikai tünetek kialakuljanak, a hypophysis állományának legalább 60-70%-os pusztulása szükséges.
Osztályozás, típusok
A sellát felülről lezáró diaphragma sellae nyílásának veleszületett vagy szerzett elégtelensége miatt a subarachnoideális liquortér beterjed a sella űrterébe, így azt liquor tölti ki, hátrafelé diszlokálva a hypophysist. A sella csontos űrtere megnagyobbodik. A hypophysisnyél vongálódása és következményes dopamingátlás-csökkenés hyperprolactinaemiához vezethet. A komprimált hypophysis funkciója csak ritkán károsodik, ez inkább a másodlagos formákra jellemző. Szintén gyakoribb másodlagos formában a chiasma opticum károsodása, melyet részben postoperatív adhéziók, részben maga a chiasma prolapsusa vált ki (bitemporalis hemianopsia).
Panaszok: Leggyakrabban tünetmentes, de secunder formákban a megelőző hypophysis műtét vagy irradiáció az anamnézisben felveti az empty sella lehetőségét. Típusosan megjelenő panaszok együttesét üres sella syndromaként jelöljük (legtöbbször középkorú, elhízott nő, aki fejfájásra panaszkodik).
Kezelése a tünetektől és a kiváltó okoktól függ.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-22 12:31:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja