SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

22 éves egyetemista lány vagyok. A problémám 2009 decemberében kezdődött, amikor fáradékonyságra és a hajhullásra panaszkodva mentem el a házi orvosomhoz, aki vérvételt javasolt. A vérvétel eredménye 2009. 12. 30.-án: Serum TSH: 5,4120mIU/L volt, ami a 4,9400 határérték feletti. A T3 értékem ekkor 1,54 pg/mL, a T4 értékem, pedig 0,9 ng/dL volt. Ez után elmentem nyaki ultrahangra, ahol a diagnózis a következő lett: „A jobb pajzsmirigylebeny 12*15*53 mm-es, benne egy 5mm-es és több kisebb cysticus göb van, melyekben 1mm alatti echoreflexek vannak. A bal pajzsmirigylebeny 12*14*52 mm-es, benne kp.harmadban egy 7*8mm-es illetve elszórtan, főleg dorsalisan látszik több 5mm körüli és alatti cysticus góc. Az ishtmus nem vastagabb. A nyálmirigyek UH képe normális. A nyakon megnagyobbodott nyirokcsomó nincs.” Utána 2010.03.08.-án került sor egy ellenőrző vérvételre, amely esetében csak a Serum TSH-t vizsgálták, ennek eredménye 3,6780 aIU/L volt, ami az értékhatáron belüli. Majd 2010. 08. 19.-én ismét vérvételre mentem, ebben az esetben a Serum TSH szintén normális eredményű lett, értéke 2,8950 mIU/L lett. Ezek után már kezdtem megnyugodni, hogy minden rendben. Majd a télen (2010.12.29.) ismét elmentem egy ellenőrző vérvételre. Ennek eredménye: Serum TSH: 7,7170 mIU/L ami a határérték felett van ismét. A T4: 0,99 ng/dL lett ebben az esetben. A T3-at nem nézték.
A fáradékonyság és a hajhullás a legelső első eredményem után fokozatosan elmúlt. Ekkor jódot szedtem pár hónapig. De azóta is folyamatosan szedek multivitamint, ami jód tatalmú.
Jelenleg az egyetlen panaszom, a lassú anyagcsere. De nincs súlyfeleslegem, mert 170cm vagyok és ehhez 60 kg a súlyom.
Szeretném megkérdezni, hogy milyen megoldást javasol. Szükség van e endokrinológus szakember felkeresésére?
Mitől lehet, hogy a téli eredményeim rosszak, míg nyáron normálisak?

Válaszát előre is köszönöm,
Judit
Tisztelt Judit!

Nagyon sajnálom, ami Önnel történt- Több kérdést vet fel a jól összeállított kórtörténete.
• A TSH normális értéke (erre ezen a honlapon ismételten kitértem 0,5-2.4 mU/l!).
• Tisztázni kellene, kellett volna a panaszok okát (autoimun thyreoiditis?)
• Az anorganikus jód bevitele nem volt szerencsés, amennyiben autoimmun gyulladása van. Napjainkban ugyanis a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.
• Ami a hajhullást illeti: A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja. A férfiak jellegzetes típusú kopaszodásáért e férfi nem hormon (tesztoszteron) a felelős. A hajhullás főként nőknek okoz gondot és eddig csak a férfi hormon esetleges túltermelődésével hozták összefüggésbe.A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegség, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek, vitaminhiányok. A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében, a hajhullás megállításában.Mindenek előtt alapfogalmakat kell tisztázni. A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) héti tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. A legutóbbi tanulmány (J.Vlin. Endocrinol. Metab. 2008, 4381-4388) bizonyította, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedés hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivet hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bő pigmentációját is.A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, másrészt reményt is ad a hatásos kezelésre.
• Ami a téli-nyári változást illeti: Ez elmúlt év tavaszán Prágában megtartott Európai Endokrin Kongresszuson (2010 április 24-28 között) és több közleményben is egyik fontos téma volt a környezeti tényezők és a pajzsmirigyműködés összefüggése. Ezek egyik aktuális kérdése a tél közeledtével a hideg hatása és veszélye a pajzsmirigybetegek számára. Bizonyították, hogy a csökkent pajzsmirigybetegségben szenvedők nehezebben alkalmazkodnak a hideghez és tűrik a tél viszontagságait. Kimutatták, hogy a hipotireózisos betegek átlagos TSH értéke a nyári 9.37±5.53 μUI/ml-ről télen 18.68±2.31 μUI/ml –re emelkedik. Ez azt jelenti, hogy télen változtatni célszerű a pajzsmirigybetegek kezelésén és egyéb fontos tényezőket is figyelembe kell venniük. Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nemi vágy!) meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel. Hasonlóan csökkent működést okozhat sok olyan gyógyszer, amelyet nem a pajzsmirigybetegségre szednek a betegek. Ezek közül a legfontosabban a szívbetegek által gyakran szedett, nagy mennyiségű jódot tartalmazó Cordarone tabletta, vagy a Betadine hüvelykúp, ill. fertőtlenítő oldat. Sokirányú pszichológiai tesztekkel végzett tanulmányokban arra hívták fel a figyelmet, hogy ezeknél az embereknél, a kontrollokhoz viszonyítva, gyakrabban lépnek fel alvászavarok, szorongás és testi (szomatikus) panaszok, amelyek a pajzsmirigy kezelésével megszüntethetők.
Összegezve az ok megkeresését, immun-endokrin kivizsgálást javaslok (06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-07 11:07:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja