SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Doktor Úr!
A problémám elég összetett, illetve én annak érzem. 31 éves nő vagyok, 2009-ben derült fény pajzsmirigy alulműködésemre, amire azóta gyógyszert szedek, 75 mikrogramm Euthyrox tablettát. Szapora pulzussal, állandó hőhullámokkal, hajhullással küszködtem akkor, és aztán végülis kiderült az alulműködés. Viszont az a baj, hogy hiába szedem a gyógyszert, sem a kilók indultak meg (20 kilót szedtem fel), a pulzusom szinte mindig szapora (80-90 közötti), szívdobogásérzés, állandó hőhullámok, nagyon gyakran lever a víz, izzadok, melegem van, fulladok, sokszor fáj a fejem, szédülök. Szóval azon kívül, hogy a vérképnél a TSH szint az megfelelő, mégsem érzem jobban magam, hogy szedem a gyógyszert. Nem tudom elegendő-e az, hogy csak TSH-szintet nézik meg?Sajnos a vérnyomásom is magas, arra is szedem a gyógyszert, 100mg Lavestra, a pulzusra Betalocot kaptam 10 mg-ot reggel és este fél-fél tbl, illetve a gyomorproblémámra Controloc 40 mg-ot.
Sajnos emellett lelki problémákkal is küszködök, pánikbetegség, szorongás, erre Frontin 0,25 mg.ot kaptam. Kezelve sajnos ez a dolog még nincs, mert nem tudom mivel nem tudom merre induljak el. Nem tudom, hogy problémáimat a lelki gondok okozzák, és ezért érzem úgy hogy nem használ az Euthyrox, vagy pedig van valami konkrét más betegség is. Nemrég voltam szív UH-on-EKG-n, és mindent rendben találtak, illetve a labor érték is jó volt.
Nem lehet köze esetleg valamilyen más típusú hormonoknak ezekhez a tünetekhez pl.mellékvese, mellékpazsmirigy?
Vagy esetleg nem megfelelő a napi 75 mikrogramm?Olyan létezik, hogy van aki egyik nap mondjuk 50-et szed, másik nap 75 mikrogrammot?
Még egy dolgot szeretnék kérdezni a Doktor Úrtól. Eddig nem volt gond a menstruációmmal, de mostanában, már jó néhány hónapja, észrevettem, hogy hamarabb megjön, most legutóbb is 6 nappal, előtte 4 nappal, és azt, hogy nem húzódik el már olyan sokáig mint régebben. Most már 3-4 után is minimális a mennyisége. Milyen következményei lehetnek ennek, szükséges-e illetve lehet-e ezt kezelni?Elképzelhető, hogy pár éven belül nem is lesz már menstruációm?Nem szültem még.

Nagyon szépen köszönöm válaszát!!!

További szép napot!!!
Tisztelt Kérdező!

Levele és az Ön által leírt probléma rímel az előbbi egyik levéllel. Az elmúlt év tavaszán Prágában megtartott Európai Endokrin Kongresszuson (2010 április 24-28 között) több közleményben is egyik fontos téma volt a környezeti tényezők és a pajzsmirigyműködés összefüggése Bizonyították, hogy a csökkent pajzsmirigybetegségben szenvedők nehezebben alkalmazkodnak a hideghez és tűrik a tél viszontagságait. Kimutatták, hogy a hipotireózisos betegek átlagos TSH értéke a nyári 9.37±5.53 μUI/ml-ről télen 18.68±2.31 μUI/ml –re emelkedik. Ez azt jelenti, hogy télen változtatni célszerű a pajzsmirigybetegek kezelésén és egyéb fontos tényezőket is figyelembe kell venniük. Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nemi vágy!) meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel. Ami az időskorúakat illeti, egyes vizsgálatokban összefüggést mutattak ki az emelkedett TSH-szint és a hidegintolerancia között. Bonyolítja a kérdés tisztázását, hogy a betegség hátterében viszonylag gyakori az autoimmun thyreoiditis, amelyhez más érelváltozások (ún. Raynaud szindróma, hideg kéz, láb!)( ábra) is társulhatnak. A 60 év feletti nők akár 10%-ában emelkedett lehet a szérum TSH-szintje (5–10 mE/l), egyúttal thyreoidea elleni antitest-pozitivitás is kimutatható. A pszichés betegség miatt lítium tablettákat szedő betegek közel 20%-ban alakul ki csökkent pajzsmirigyműködés. Hasonlóan csökkent működést okozhat sok olyan gyógyszer, amelyet nem a pajzsmirigybetegségre szednek a betegek. Ezek közül a legfontosabban a szívbetegek által gyakran szedett, nagy mennyiségű jódot tartalmazó Cordarone tabletta, vagy a Betadine hüvelykúp, ill. fertőtlenítő oldat. Sokirányú pszichológiai tesztekkel végzett tanulmányokban arra hívták fel a figyelmet, hogy ezeknél az embereknél, a kontrollokhoz viszonyítva, gyakrabban lépnek fel alvászavarok, szorongás és testi (szomatikus) panaszok, amelyek a pajzsmirigy kezelésével megszüntethetők.
Mit tegyünk?
1. Ellenőrizzük pajzsmirigyműködésünket. Próbáljunk válaszolni az alábbi kérdésekre:
Tünetek-jelek igen nem
Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
Depresszióra hajlam
Hízás, csökkent étkezés mellett
Rekedtség
Végtagokban zsibbadásérzés
Száraz, viszkető hideg, megvastagodott bőr
Székrekedés
Halláscsökkenés
Szemhéj körüli duzzanat (ödéma)
Menstruációs zavarok, terméketlenség
Csökkent libido (nem vágy)
Lassú szívműködés
Emelkedett koleszterin szint
Nyakduzzanat, nyakfeszülés
Családban pajzsmirigy,ill cukorbetegség előfordulása halmozottan
Értékelés: + 5 felett csökkent pajzsmirigyműködésre utal
0-1 között nincs csökkent működés
Amennyiben mód van rá, akkor célszerű a TSH szint ellenőrzése is.

2. Amennyiben tünetek fennállnak és a TSH érték emelkedett: célszerű az alkalmazott pajzsmirigykészítmény dózisának növelése.
3. Amennyiben a panaszok továbbra is fennállnak: ajánlatos ellenőrizni, hogy a gyógyszer bevétele megfelelő-e, felszívódik-e, nem akadályozza-e más gyógyszer a szervezetbe jutását?
4. „Ne a TSH-t kezeljük, hanem a beteget”
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-14 12:05:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja