SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

29 hetes kismama vagyok, és laborleletem miatt aggódom. Belgyógyászom (aki minden esetben egyeztetni szokott endokrinológussal) sajnos nem lesz elérhet az elkövetkezendő héten. 2010.11.23-án a következő értékeim voltak: Supersensitiv TSH: 3,69 mU/L, Szabad T3 10,5 pmol/L, Szabad T4 12,5 pmol/L, Thyreoidea-peroxidáz e.:243,0 IU/mL. Ekkor a főorvosnő azt mondta, hogy nincs szükség a pajzsmirig y miatt gyógyszeres kezelésre, mert a kisbaba egészséges fejlődését nem zavarja, de újabb (2011.02.04.) labort javasolt, melyet most kaptam kézhez, melyen a következő értékek mutatkoznak: Supersensitiv TSH: 4,150 mU/L, Szabad T3 6,65 pmol/L, Szabad T4 9,7 pmol/L, Thyreoidea-peroxidáz e.:346,0 IU/mL. Mivel nem tudtam/tudok vele egyeztetni így aggaszt, hogy nehogy valami baj legyen. Nem tudom, hogy ezen adatok tudatában meg lehet-e állapítani, hogy szükség van-e gyógyszeres kezelésre. Egyébként egy régebbi laboron láttam, hogy a terhességem elején 2010.10.04-ei TSH: 3,43 mU/L volt. Nem mellékes információ lehet az sem, hogy már terhességem eleje óta Dopegytet (R:1,5; E:1; E:1,5), valamint reggel 0,5 tenoxot szedek, mert majdnem két éve ismert hypertóniám van. Szándékomban áll mihamarabb felkeresni orvosom, de addig is kérem az Ön segítségét, hogy kicsit tisztábban lássak.
Nagyon köszönöm,
S. Erika
Tisztelt S. Erika!


Nem tisztem, hogy az előző, eddigi kezelésekről véleményt mondja, ezért csupán mellékelem az ezzel kapcsolatosa ajánlásokat:
• A pajzsmirigy csökkent működésének is több fázisa van. Az egyik a már feltűnő tünetekkel járó forma (ún. manifeszt hipotireózis). A másik a még lappangó, ún. szubklinikus hipotireózis. Erre az a jellemző, hogy csak „véletlenül” derül ki, amikor valamilyen ok miatt, pl. meddőségi vizsgálat során laboratóriumi tesztet végeznek. Ilyenkor még a vérben lévő pajzsmirigyhormonok (T4 és T3) még a teljesen normális tartományban vannak, de az antitestek pozitívak, a TSH értéke pedig emelkedett (a koleszterin szint is magasabb!). Anélkül, hogy a TSH meghatározások sok és kényes részletére itt kitérnék (fontos: a TSH nem pajzsmirigy-hormon, hanem az agyalapi mirigy termeli!!)) azt le kell szögeznem, hogy ez egy fontos, de napszakonként, évszakonként, gyógyszerektől, módszerektől függően változó adat, amelynek értéke a hazai laboratóriumi értékektől eltérő (0,4-2,5 mU/l!!). Lényeges, hogy ezek az ún. normál értékek változnak a terhesség idején (3 havonta), továbbá kísérő súlyos, senyvesztő betegségekben. Ezért fontos a TSH mérése, de tudni kell értékelni a kezelést irányító orvosnak és a kezelést egyénileg meghatározni.
Az ajánlásokból még a következőket emelem ki:
1. A kimutatott (manifeszt) és szubklinikus hiportireózis lényegesen növeli a meddőség és a spontán vetélések kockázatát
2. Az autoimmun gyulladás, a pajzsmirigy elleni antitesteknek meghatározó szerepük van a meddőségben és a korai vetélésekben
3. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik. A pajzsmirigyhormon relatív hiánya fokozza a magzat szellemi fejlődésének kockázatát. Az alkalmazott hormonpótlás dózisa változik a terhesség ideje alatt (!)
4. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval!
5. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva (ezért a terhesség első 3 hónapjában az anyai pajzsmirigyműködés fokozódása élettani folyamat,TSH alacsony!)
7. A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta. Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők anorganikus jódot nem fogyaszthatnak! Ennek oka az, hogy az autoimmun folyamat fellángolását válthatja ki.
8. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
10. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-14 10:59:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja