SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Tisztelt Doktor Úr! Nemrég műtöttek endometriózissal. Szeretnék mindent megtenni azért, hogy a betegség ne jöjjön vissza. Úgy gondoltam, hogy változtatnék az étkezésemen, de ellentmondásos információk keringenek az Interneten azzal kapcsolatban, hogy mit lehet enni és mit nem. A betegség egyik magyarázata, hogy emelkedett az endometriózisos betegek ösztrogénszintje (nálam ezt az okot erősítheti, hogy egy miómát is kiszedtek a méhemből, illetve a mellemben jóindulatú ciszták vannak).
Az én nagy gondom, hogy ebben az esetben, tehát magas ösztrogénszint esetén érdemes-e sok magas fitoösztrogéntartalmú ételeket fogyasztani vagy éppen kerülni kellene őket? Egyes cikkek szerint a fitoösztrogének fogyasztása direkt jó az ilyen betegeknek, mert semlegesítik a xenoösztrogéneket, viszont gyorsabban kiürülnek a szervezetből, más cikkek szerint éppen hogy kerülni kell a fogyasztásukat, mivel tovább emelik az ösztrogénszintet. Az orvosom egyébként a makrobiotikus diétát javasolta, de amennyire utánanéztem, az is a magas fitoösztrogéntartalmú szójára alapoz, így félek belekezdeni. Válaszát előre is köszönöm! Nóra

Tisztelt Nóra!

Az EDC anyagok között találhatjuk a természtes növényi hormonokat, így a fitoösztrogéneket is.
Ezek kerülése indokolt, amúhy is szennyezett a környezetünk, ugyanis egyes EDC molekuláról, így a biszfenol-A-ról (BPA-ról) bebizonyosodott, hogy gátolja a pajzsmirigy hormonjainak kötődését a jelátvivő receptorhoz. Ráadásul kedvezőtlen, az immunrendszert károsító hatásai miatt fokozza az autoimmun gyulladásokat. Mindez a pajzsmirigy csökkent működéséhez, golyva kialakulásához vezet. A pajzsmirigy csökkent működése viszont elhízást, fokozott vérzsír szintet, magas vérnyomást, meddőséget okoz.
Mit tehetünk a megelőzés érdekében?
• Környezettudatos szemléletváltás és gyakorlat.
- A műanyag palackok helyett üvegedények használata! Az a furcsa helyzet alakult ki, hogy az egyébként kitűnő ásványvizek, tej és termékeik műanyag csomagolásban kerülnek a piacra és nehezen ellenőrizhető a kioldódó vegyszerek mennyisége. Kerülni a műanyagban tárolt ételeket, a teflon bevonatú edények használatát (4. ábra)
- A mérgező anyagokat tartalmazó festékek, adalékok, rovarirtók kerülése! A friss zöldségekről, primőrökről azt gondoljuk, hogy minden esetben hasznosak. Ez csak alapos tisztítás, mosás után igaz!
- A szemétégetés jelentős kockázat az egészségünkre.
• Az ellenőrző (monitoring) rendszer fejlesztése. A mérgező anyagok kimutatására sok módszer van. Az egyik legegyszerűbb bizonyos rákok vizsgálata. Ezek a kis élőlényeg a mérgező anyagok jelenlétében elpusztulnak (3. ábra)
• Több hazai élelmiszert kellene fogyasztani! Az itthoni monitoring rendszer jobb, mint a külföldi, másrészt a hazai élelmiszerek lényegesen kisebb mértékben szennyezettek.
• Támogatni kell a bioélelmiszerek előállítását. A tudatos vásárlási szokást kell erősíteni, ami azt is jelent, hogy nem azt kell megvenni, ami egyszerűen olcsó, hanem minőségileg jobb.
• A méregtelenítés különböző formáit széles körben elterjeszteni:
- Szauna kezelés, wellness módszerek
- Szabad gyökfogók alkalmazása (Szelén, E vitamin)
- A testsúly fokozatos és nem gyors csökkentése. A zsírszövetben felraktározódott méreganyagok a gyors fogyás során gyorsan kerülnek a szervezetbe és ez rendkívül káros lehet.
- Az ún. „savanyosodást” okozó ételek elhagyása
- Olestra: szukróz poliészter előnyös lehet 16-20 g/nap 12-24 hónapon át
• Az endokrin, pajzsmirigy szűrővizsgálatokat ki kellene terjeszteni azokra, akik az átlagosnál nagyobb környezeti szennyezésnek vannak (ill. voltak) kitéve. Gondolni kellene a családtervezés (meddőség esetén) erre a lehetőségre is
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-11 12:53:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja