SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tiszteletem Doktor Úr!
Három éve túledzettem magam az edzőteremben, az orvosok hipertóniát éllapitottak meg nálam. Kezdetben magas vérnyomásom volt, ami kialvatlanággal, szivritmuszavarokkal, depresszióval, hipochondriával társult. Amikor túledzettem magam nyomást éreztem a nyakamon és a mellkasomban, szédülni kezdtem, elnehezedett a testem és zsibbadni kezdett, ájulésközeli érzésem volt. Többféle vizsgálaton voltam a kiváltó okot, a főbűnöst azonban nem sikerült megtalálni (EKG, CT, MRI, sziv és nyaki ér ultrahang, vérkép rendben). Nem értettem és a mai napig sem értem, hogy lehet az, hogy aki egészséges életet él, egyszerre megváltozik az életminősége.
Az interneten kutakodva felmerült lehetőségként a hyperthyreosis, amit az ultrahang egy megnagyobbodott pajzsmiriggyel meg is erősitett, de a hormonvérképem tökéletesnek bizonyult (TSH érték-1.89, T4 szabad-1.23). Bár igaz, az ultrahangos vizsgálat után meg voltam győződve róla, hogy pajzsmirigy túltermelésem van, ezért kialvatlanságomnak köszönhetően, meg a felcsillant remény miatt, hogy meggyógyulhatok ekövettem azt a hibát, hogy a vérvizsgálat előtti nap bevettem délután és este egy-egy 5 mg-os Metothrynt. Nem tudom ez mennyire volt befolyással a hormonvizsgálat eredményére.
Jelenleg már nagyon ritkán van vérnyomásom, de a többi panaszok csak erősödtek, egyre nyugtalanabbul egyre kevesebbet alszom, a leki állapotom meg romokban. Különböző szivtablettákat, vérnyomáscsökkentőket meg nyugtatókat szedtem. Most csak nyugtatókat de nem érzem, hogy megoldaná a fő problémát, mivel még mindig nem tudom kipihenni magam. Minden jel arra utalt, hogy hyperthyreosisban szenvedek: magas vérnyomás, szivritmuszavar, letargia, álmatlanság, remegés, hőingadozás, szapora szivverés, rendszeres csomósodás a hónomalatt (ami korábban soha nem volt előtte). Most ha itthon edzem egy kicsit utána egy hétig nem tudom kialudni magam, este leoltott lámpánál szikrázó fényeket látok ilyenkor (ez nem tudom minek a jele lehet). Az előfordulhat, hogy normális hormon értékek mellett pajzsmirigy túltermelésem legyen vagy ez abszurd? Kérem Doktor Úr, ha van valami tanácsa ossza meg velem, úgy érzem egyre elviselhetetlenebbé válik ez a helyzet. Válaszát előre is nagyon köszönöm.
Tisztelt Kérdező!
A panaszai nem tipikusak hyperthyreosisra. Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy! )meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel. Ezzel ellentétben a pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreosis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú sok hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, szívritmuszavar, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért (sajnos ennek meghatározása gyakran nem történik meg).
Panaszai alapján tanácsolom, hogy tisztázni kellene, hogy nem szenved-e krónikus stresszben, amely valóban képes sokféle, így pajzsmirigybetegség kiváltására is. A stressz ugyanis nem csak egy feszült állapot, ami könnyedén elmúlik, ha kikerülünk egy nehéz helyzetből. A stressz hosszú távon akár betegség kiindulása is lehet, hiszen azonnal hat a szimpatikus idegrendszerre. Mindannyian megfigyelhettük már magunkon, hogy egy komolyabb vita után, szaporábban vesszük a levegőt, kiszárad a szánk, erőteljesebben ver a szívünk, másként működik a gyomrunk. Ha mindezt, szinte naponta átéljük, megváltozik testünk működése, és egy idő után képtelen lesz védekezni és megbetegszik. Felborul az egyensúly és a stressz, mint egy néma gyilkos dolgozni kezd: kialakulnak a szív és érrendszeri betegségek, a daganatok, a pajzsmirigyproblémák és a cukorbetegség.
Próbálja ki a stressz tesztet:
Stressz teszt:
1. Gyakran érzek fáradtságot
2. Próbálok kikapcsolódni, de akkor is a munka jár a fejemben
3. Gyakran elfelejtek dolgokat
4. Reggeli ébredés után is fáradtnak érzem magam
5. Emésztési problémáim vannak
6. Nehezen alszom el, éjszakánként gyakran megébredek
7. Allergiás tüneteim vannak
8. Könnyen ingerlékennyé, dühössé válok
9. Kerülöm mások társaságát, nem járok össze a barátaimmal
10. Egyre gyakrabban kételkedem önmagamban
és abban, hogy helyesen cselekszem
Értékelés
- Ha igen válaszaink száma kevesebb, mint három, viszonylag stresszmentes életet élünk.
- Ha négy vagy öt igen választ adtunk, akkor érdemes elgondolkodnunk azon, mit kellene változtatni az életünkön nyugalmunk és egészségünk érdekében. Vásároljunk gyógyszertárban lakmuszpapírt, amivel megmérhetjük szervezetünk sav-bázis egyensúlya, hogyan reagált a stresszre.
- Öt igen felett viszont mindenképpen keressünk fel egy orvost, aki a segítségünkre lehet.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-04 07:25:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja