SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Prof. Úr!

Az Ön betege vagyok, 37 éves(7 és 4 évesek a lányaim), PPt-vel, (subklinikus hypothyresosis, PASIII) kezel több mint 1 éve. Legutóbbi eredményeim, 2010 júliusiak: TPO-At:142 Tg-At: 400,70 TSH: 3,5. Azóta Euthyrox 50 fél tablettát szedek+ szelént. Eddig jól voltam, és most már kontrollra kellene mennem, de sajnos csak márc végére kaptam időpontot a BAK-ba. Szóval mostanában nem vagyok olyan jól, de nem tudom, hogy ennek bármi köze van-e a pajzsmirigyem működéséhez. Azt már egy ideje észrevettem, hogy jól viselem a hideget, talán túl jól. Pár napja volt egy szem-káprázásom is, de azóta szerencsére nincs, meg a fülem is szokott néha „dobogni”, igaz stresszesebb is vagyok mostanában, lehet ettől is. A pulzusom is viszonylag magas, 90 körüli, igaz ez nem új dolog. És három-négy napja elég rosszul alszom, szapora a pulzusom, idegesebb vagyok, csak forgolódok. Gondolom mindez ezer+1 dologtól lehet. A kérdésem az, hogy a betegségemmel kapcsolatba hozhatók-e ilyen tünetek, és ha esetleg igen kell-e bármit változtatnom esetleg a hormon szedésével kapcsolatban, vagy máson mert március 29. messze van még.

Köszönettel:

B.Ildikó
Tisztelt B. Ildikó!

A panaszai valóban a fokozott és krónikus stressz hatásaival függenek össze. Először azt tanácsolom, hogy próbálja megfogadni tanácsomat a stressz leküzdésére. Amennyiben panaszai fennállanak, akkor szóljon kolléganőimnek és fognak találni helyet (ha véletlenül valaki rajta kívül álló ok miatt nem tud megjelenni).
Stressz teszt
1. Gyakran érzek fáradtságot
2. Próbálok kikapcsolódni, de akkor is a munka jár a fejemben
3. Gyakran elfelejtek dolgokat
4. Reggeli ébredés után is fáradtnak érzem magam
5. Emésztési problémáim vannak
6. Nehezen alszom el, éjszakánként gyakran megébredek
7. Allergiás tüneteim vannak
8. Könnyen ingerlékennyé, dühössé válok
9. Kerülöm mások társaságát, nem járok össze a barátaimmal
10. Egyre gyakrabban kételkedem önmagamban
és abban, hogy helyesen cselekszem
Értékelés
- Ha igen válaszaink száma kevesebb, mint három, viszonylag stresszmentes életet élünk.
- Ha négy vagy öt igen választ adtunk, akkor érdemes elgondolkodnunk azon, mit kellene változtatni az életünkön nyugalmunk és egészségünk érdekében. Vásároljunk gyógyszertárban lakmuszpapírt, amivel megmérhetjük szervezetünk sav-bázis egyensúlya, hogyan reagált a stresszre.
- Öt igen felett viszont mindenképpen keressünk fel egy orvost, aki a segítségünkre lehet.

7 javaslatom stressz ellen
1. Ismerjük fel, hogy bajban vagyunk és stresszes életet élünk. Keressük meg a konkrét okot! Tegyük fel magunknak a kérdést: a munkahely, az otthoni légkör, emberi kapcsolatok okozzák a problémát?
2. Ismerjük be, hogy ezen változtatnunk kell. Ha tehetjük, kerüljük el a stresszes helyzeteket és tűzzünk ki új célokat magunk elé.
3. Ha gyökeresen nem tudunk változásokat elérni, próbáljunk meg kevésbé érzelmesen és hevesen reagálni a stresszre. Ne gondolkodjunk visszafelé, ne mondogassuk magunknak „hogy mi lett volna, ha…” Mindig előre tekintsünk.
4. Tanuljuk meg kezelni a stressze adott válaszreakciónkat. Járjunk jógázni, sportolni, keressünk olyan lehetőséget, amivel elsajátíthatjuk a mély légzés- és izomlazítás technikáját. Ismerjük meg a zeneterápia lehetőségeit. Végső esetben használjunk gyógyszeres vagy gyógynövényes feszültségoldást.
5. Változtassunk életmódunkon: szokjunk le a dohányzásról és a kávéról, aludjunk rendszeresen.
6. Próbáljuk meg stabilan tartani az érzelmeinket. Ápoljuk emberi kapcsolatainkat, találkozzunk rendszeresen barátainkkal és rokonainkkal.
7. Törekedjünk arra is, hogy megfelelő önismerettel rendelkezzünk és mindig elérhető célokat tűzzünk ki magunk elé.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-01-21 07:23:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja