SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Andrea vagyok, 31 éves.
Édesanyámnál és nővéremnél az elmúlt években mellrákot diagnosztizáltak. Január első hetében mammográfiai vizsgálaton találtak az egyik mellemben cisztát, a másikban egy csomót, amit azóta sejtvizsgálaton diagnosztizáltak és az egy fibroadenoma és jóindulatúnak tűnő daganat.
5 éve szedek fogamzásgátlót (diane 35 és cipromix), mivel a tesztoszteronom magas lett, és aknék jelentkeztek a bőrömön, szőrösödés stb, ezért kezdtem szedni ezeket a fogamzásgátlókat.
Az onkológus és az orvosok a fogamzásgátló elhagyását javasolják, viszont én nagyon félek attól, hogy újra, vagy fokozottabb bőrproblémáim lesznek emiatt.
Édesanyám és nővérem rosszindulatú daganatát hormonalapúnak itélnek, és attól tartok, ezért gondolják, hogy célszerű lenne nekem a fogamzásgátló elhagyása.
Abban szeretnék Öntől tanácsot kérni, hogy lehet-e hormon vizsgálat a gyógyszer szedése mellett, és van-e mód a hormonháztartásom helyreállítására a fogamzásgátló elhagyásával, ha arra szükség van.
Azért is fontos nekem, mert kétségek között vagyok, hiszen most szedtem be a hónap utolsó tablettáját, és nem tudom, hogy akkor ne szedjem tovább, mivel kell a kiürülés a szervezetben a hormonvizsgálathoz, vagy azért még várhatok az elhagyással.

Várom a válaszát, és köszönöm szépen!

Üdvözlettel:
Andrea
Tisztelt Andrea!

A fogamzásgátló tabletták valóban sok bajt okozhatnak, beleértve a hormon-dependens daganatokat (emlő, méh stb). Amúgy is rengeteg hormonszerű vegyszert etetnek meg velünk: dioxin, szója stb, nem célszerű ezt még tovább fokozni. Ezek az ún. EDC anyagok. Mik ezek? Ezek a hormonháztartást megzavaró vegyületeket, amelyek károsítják a természetes hormonok termelését, kibocsátását, transzportját, kötödését, reakcióját, vagy kiürülését. Az EDC anyagok egyre nagyobb mennyiségét állítják elő és egyre számottevőbb mennyiségben kerülnek a természetbe, így az eddig elhanyagolhatónak számító szennyezések jelentőssé váltak. Ilyenek a lángfogó polibrómozott -bifeniléterek (PBDPE-k), biszfenol-A és benzinadalékok. Ezen vegyületek káros hatásai sokáig ismeretlenek maradtak, mivel meghatározásukhoz nem állott rendelkezésre megfelelően érzékeny analitikai eljárás. Az EDC-re jellemző a DDT története. Fél évszázad telt el azóta, hogy a DDT rendkívüli rovarölő (inszekticid) tulajdonságát felismerték és harminc éve, hogy katasztrofális környezeti hatásaira rádöbbenve használatát a fejlett országokban betiltották.
A legfontosabbak a következők:
• Alkilfenolok és származékaik
• Ftalátok
• Biszfenol-A és hasonló fenolok
• PCB (poliklórozott-bifenilek) vegyületcsoport
• Égéstermékek (ezek nemcsak a gumiabroncsok, híradástechnikai termékek égetésekor szabadulnak fel, hanem nagyobb mennyiségben repülőterek környéki is kimutathatók
• Halogénezett többgyűrűs égetési melléktermékek (dioxinok)
• Rovarirtók (peszticidek)
• Gyógyszerek (pl. Cordarone, Amiodaron)
• Fémek és fémtartalmú vegyületek
• Természetes anyagok (fitoösztrogének)
Ezek az anyagok nem kis részben felelősek hazánk népesedési helyzetéért. A kutatások azt bizonyították, hogy a DDE, a DDT főmellékterméke, a testben hatásos anti-androgén, ami azt jelzi, hogy gátolja a férfi hormon hatásait. E tulajdonsága miatt, legalábbis részben, okozója a férfiak között egyre gyakoribb meddőségnek és impotenciának. Jóllehet a fejlett országokban a DDT használatát már legalább húsz éve betiltották vagy korlátozták, azonban nagyon lassan bomlik le (felezési ideje a természetben mintegy száz év!), felhalmozódik és koncentrálódik a táplálékláncban, s káros hatásai vannak a vadon élő állatok szaporodására is. Ezzel magyarázható, hogy használatának betiltása ellenére a DDT még ma is kimutatható minden ember szervezetében, főleg a zsírsejtekben. Az ösztrogén-jellegű (női hormon) EDC-k hatására mellrák alakulhat ki, de az utóbbi években a hererákos esetek száma is erősen emelkedett.
Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-01-19 13:15:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja