SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
Férjem betegségével kapcsolatban szeretnék kérdezni.Az elmúlt években sok minden történt,ami összefügghet,így muszáj leírnom kissé hosszan,hogy átfogó képet kapjon.
Férjemnek 29 éves korában kórházba került,bal testfél zsibbadása és kettőslátása volt,ami rá 2-3 hétre megszűnt.MRI vizsgálat gyulladásos gócot mutatott ki.Majd lumbálást is végeztek,bebizonyosodott,amitől tartottunk:sclerosis multiplex.
Kezelést nem kap,mivel azóta nincs panasza.Ez 3 éve történt.
Kb.2 éve miután babát szeretnénk,kivizsgálásra mentünk.Kiderült,hogy férjem spermájában egyetlen spermium sincs.Labor alacsony tesztoszteron mutatott ki.Ekkor tovább küldték endokrinológushoz.A kezelőorvos MRI vizsgálatra küldte,aminek az eredménye:
\\\"A sella alakja és tágassága normális.A hypophisis normális nagyságú és jelintenzitású.Állományban körülírt kóros képlet nem látható.Az adenohypophysis a kontrasztanyagot egyenletesen halmozza.A hypophisis-nyél a középvonalban van,átmérője szabályos.Perisellárisan kóros eltérés nem mutatható ki.A paraventricularis fehérállományban bal oldalon a sella media mögött 4 mm-es,fokozott jelintenzitású góc van.A külső és belső liqurterek normális tágasságúak.\\\"
Laboreredmény:
TSH 0,669 mU/l
szabad T4 18,79 pmol/l
LH 1,7 U/l
Prolaktin 30,95 ng/ml
FSH 1,4 L U/l
Kortizol 479,7 nmol/l
ACTH 14,7 pg/ml
Növekedési hormon 0,05 ng/ml

Ezen vizsgálatok után a kezelőorvos azt állapította meg,hogy a hypophysis-nyél megtöretése miatt kisebb a hormontermelése.
Javaslata a következő:
\\\"Növekedési hormon és gonadotropin hiány igazolható,hipophisis működéde egyebekben megtartott.Fertilitási igénye miatt tesztoszteron és gonadotropin pótlás javasolt.Előbbi 3 havonta adott nebido inj formájában,utóbbi hetente alkalmazott choragon inj-val.\\\"

Az első kontroll 3 hónap inj. kúra után javasolt,ami most lesz 1 hét múlva.
Önnek mi a véleménye a férjem esetéről?Az SM lehet összefüggésben ezzel e problémával?
A férjemnek kb. 10 éve szed vérnyomáscsökkentőt.Egyéb problémája nincs.
Létezik hogy az alacsony hormonszint eddig semmilyen gondot nem okozott?A hypophisis-nyél megtöretése az MRI vizsgálat leletén nem szerepel,a kezelőorvos mégis ezt gondolja a probléma okának!Ez mitől alakulhatott ki?
A Doktor Úr szerint várható javulás az inj kúrától?Nagyon szeretnénk már gyereket,ha ez a kezelés nem hoz eredmény van más lehetőség,hogy segítsenek?
Köszönöm,hogy időt szánt rám! \\\"egy aggódó feleség\\\"

Tisztelt \\\"egy aggódó feleség\\\"!

A válaszomat két részre bontom:
1. A növekedési hormon hiánya ezzel a gyógyszerrel nem befolyásolható. A Nebido férfi hormont tartalmaz, a HCG képes az nem működés más úton történő befolyásolására. Eredmény várható, de fontos a megfelelő kontroll.
2. A kialakulás oka nem bizonyítható. Azonban a SM autoimmun betegség és ehhez más autoimmun kórképek: így a hypophysis gyulladása is társulhatott, ezért ez a lehetőség valószínűsíthető. Az allergiás betegségek lényegében autoimmun kórképek. Az allergiás kórképekben az un 1. típusú immunreakció zajlik, amelynek lényeges, hogy az allergén (pollen, gyógyszer stb) elleni immunreakcióban az IgE típusú, antitestek vesznek részt és ez azonnal, gyors szöveti immunválaszt eredményez. Ezért nem meglepő, hogy az allergiás betegségek (asthma, lisztérzékenység, cöliákia, csalánkiütés, bélgyulladások stb.) gyakran társulnak a pajzsmirigy autoimmun betegségeivel. Ez a kiséletesen is igazolt adat azért fontos, mert felhívja az orvos és betege figyelmét arra, hogy ezekben a betegségekben nem a pajzsmirigy, a tüdő, az idegrendszer, az izületek vagy a bőr a beteg, hanem a hiba az immunrendszerben van! Ezért szükséges a holisztikus, integratív szemlélet, amely az embert egységes egésznek tekinti és nem az egyes szerveket, panaszokat kívánja gyógyítani, ill. enyhíteni, hanem a szervezet egészére koncentrál. Fontos tudni, hogy az immunológiailag aktív gyógyszerek nem egyszerűen elnyomják az immunreakciókat, hanem modulálják és a helyes irányba tudják „visszabillenteni”.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-01-11 13:04:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja