SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
8 hetesen nem volt szívhangja a kisbabánknak és műtéti úton kellett befejezni a terhességet.

Lehetséges-e, hogy a szeptemberi (a fogantatás előtti) magas antiTPO-szint okozta ezt? Vagy hogy a Letrox adagot hat hetes korában kezdtük megemelni? A fogantatás előtti hónapban 3,5 volt a TSH-m, amikor hat hetesen Önnél jártam, már 4,2 volt - lehet, hogy ez okozta a baba szívleállását?

Bocsánat a sok kérdésért, de sokkolt ez az eset.... Még csak annyit szeretnék tudni, hogy a megemelt Letrox adagomat (125) vegyem vissza a normál, terhesség előtti adagra (75)?

Nagyon köszönöm a válaszát, őszinte tisztelettel: pzs
Tisztelt PZS!

Mélységesen együttérzek Önnel a történek miatt!
1. Az emelkedett anti-TPO szint meddőséget okozhat ,ill. korai vetélését
2. Az emelkedett TSH szint önmagában csak egy adat, de célszerű törekedeni a normális 0.4-2.5 közötti értékre terheseknél.
A szívleállásnak nem lehet pajzsmirigy eredetű oka.
A Letrox adaját célszerű visszavenni a korábbira.
Az alábbiakat ajánlom figyelmébe:
1. A kimutatott (manifeszt) és szubklinikus hiportireózis lényegesen növeli a meddőség és a spontán vetélések kockázatát
2. Az autoimmun gyulladás, a pajzsmirigy elleni antitesteknek meghatározó szerepük van a meddőségben és a korai vetélésekben
3. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik. A pajzsmirigyhormon relatív hiánya fokozza a magzat szellemi fejlődésének kockázatát. Az alkalmazott hormonpótlás dózisa változik a terhesség ideje alatt (!)
4. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval!
5. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva (ezért a terhesség első 3 hónapjában az anyai pajzsmirigyműködés fokozódása élettani folyamat,TSH alacsony!)
7. A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta. Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők anorganikus jódot nem fogyaszthatnak! Ennek oka az, hogy az autoimmun folyamat fellángolását válthatja ki.
8. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
10. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
Várjuk a babát, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-12-17 11:10:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja