SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Ur!7év ota szedem az L.Thyroxint,akkor a TSH=6,3volt,de csak 25mg-ot,mert ha többet szedek szívpanaszaim (mellkasi fájdalom) lesznek.Alulmüködő p.mirigy betegséget állapitottak meg holott amire ifjukoromtól visszaemlékszem:a székrekedés,a szárazbőr és a nagyfoku hónaljizzadás és menstruációs zavar,(meddőség lett az eredmény)de ezt csak én gyanítom ez volt ajellemző rám.Most 61 éves vagyok,ezek a tünetek elmultak,mindig gyors és fáradhatatlan voltam vagyok a munkában,szinte semmim sem fáj sohasem,kövér sem vagyok,pedig mindent eszem.Ezeken kívül komoly tüneteim sohasem voltak,szapora pulzus 140per100-asvérnyomás mindig csak ezzel kezeltek.Kell nekem gyógyszert szednem? most a TSH=7,64 T4=14,2 T3=4,4.Ultrahang vizsgálat eredménye minden esetben=lezajlott p.mirigygyulladás utáni állapot,a lebenyek a szokottnál kisebbek. Köszönettel várom válaszát.
Tisztelt Kérdező!

A legfőbb problémát ott látom, hogy az Ön esetében nem a betegségét, hanem a leleteit kezelték!
Tisztázni kell a betegség okát, stádiumát és ezt követi a megfelelő kezelés. A trioxin készítmények alkalmazásánál nem mindegy a gyógyszeres kezelés módja, ideje, az alkalmazott többi gyógyszere milyensége (ez befolyásolhatja a felszívódást). Miként tapasztalhatja a sémák, protokollok szerinti kezelés nem feltétlen okoz tünet és panaszmentességget.
Az ultrahanggal sorvadt pajzsmirigyet tudunk kimutatni, a lezajlott gyulladás csak feltételezés lehet, ehhez laboratóriumi vizsgálatok is szükségesek.
A strúma ugyanis a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkba a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-12-11 15:50:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja