SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Mai nappal kértem az Ön rendelésére időpontot az asszisztensnőjétől,de sajnos elég távoli az időpont amt kaptam.Addig is,ha megengedi leírnám a problémámat és feltenném kérdédeimet.Kb.3 hónapja elkezdett hullani a hajam,azóta a hajmennyiségem fele kihullott,a maradék pedig teljesen elvékonyodott.Labor semmi kórosat nem mutatott,TSH is abszolult tartományon belüli.Az lenne a kérdédem,hogy addig is amíg nem jutok el Önhöz,milyen vizsgálatokat végeztessek el,illetve hogyan tudom"óvni" a még megmaradt hajmennyiséget,valamint lát-e arra reális esélyt,hogy a hajam visszanőjön,a meglévő visszaerősödjön?
Válaszát előre is megköszönve,
Lendvainé Urbán Éva
Tisztelt Lendvainé Urbán Éva!
Nem tudom, hogy milyen távoli időpontot kapott, de van esélye arra, hogy amennyiben valaki nem tudna eljönni, akkor tudjuk értesíteni ( a kolléganők ezt meg szokták csinálni kérésre).
A TSH érték nem jelenti azt, hogy a pqjzsmirigy gyulladástól hullana a haja. Ebben az irányban további vizsgálatok szükségesek (ezeket általában nem végzik, ezért nem kérem, hogy előtte jelentkezzék labiratóriumi vizsgálatra).
Életkortól és egyéntől függően naponta 60-100 hajszálat hullatunk el. De az erős hajhullás komoly kórképek kísérője is lehet. A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja. A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását.
Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
Egyébként a hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegségek (pajzsmirigygyulladás), nőkben fokozott férfi hormontermelődése, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek. A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében, a hajhullás megállításában A legújabb kutatási eredmények kimutatták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, másrészt reményt is ad a hatásos kezelésre.
A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy alul működése jól kezelhető hormonpótlással.
A hajhullás hátterében gyakran autoimmun eredetű pajzsmirigygyulladás áll, amelynek a kezelése segít a panaszok csökkentésében és a teljes gyógyulásban.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-12-06 11:03:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja