SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor úr!
Segítséget szeretnék kérni Öntől. 32 éves két gyermekes családanya vagyok.
KB 2 hónapja voltam általános várvételen ahol a TSH szintem 0. 030, T4 18, 740 T3 5, 790 volt így a háziorvos javaslatára elmentem egy pajzsmirigy ambulanciára ahol végeztek egy izotópos majd ultrahang vizsgálatot.
Megállapították(pontosan a leletekből) :Struma diffusa, funkcionális göb nem található,subclinicus hyperthyreosis.Az ultrahangon megnagyobbodott pajzsmirigy vetület ábrázolódik és isthmus kiszélesedett.
Tünetek jobb oldalamon a hónaaljam 10* jobban izzad, mint a bal, fáradt vagyok, ingerlékeny, a nyakamon látszik a megnagyobbodás és a pulzusom (már jó pár éve) 110-120.
Felírtak Metothyrint 4*2 tablettát és 6 hét múlva kontrolt javasoltak.
Kérdésem a következő lenne:
--Mit kellene az életmódomon változtatnom , hogy jobban legyek?Szeretek sportolni, jókat enni-inni.Élek!!!
--Nem sok a gyógyszer adag?A neten olvastam, hogy sok mindenkinek kihullott a haja tőle.Vezethetek autót ekkor adag mellet?
-- Ősszel el szoktam kezdeni szedni nagy adagokban vitamint szedni az immunrendszerem miatt. Ezt tehetem a Metothyrin gyógyszer mellett?
--A háziorvosom nem igazán segítő kész. Nem nagyon tud segíteni, ha kérdezek. Hová fordulja?
Nagyon sok minden van fent az interneten de, nem tudok már eligazodni ebben a betegségben, mert sehol nem olvasok egyértelműen róla.
Kérem, segítsen nekem.
Köszönöm válaszát.
Egy kétségbeesett édesanya
Tisztelt kétségbeesett édesanya!
Sajnos ebből nem derült ki,hogy a pajzsmirigy túlműködésének mi az oka, ezért pontos kezelési elvet írni nem lehet.
1. Ehyelőre a fizika terhelést kerülje!
2. A Metothyrinből a dózist a betegség természete és a beteg testsúlya határozza meg. Általában a 3x2 tbl/nap dózist nem célszerű túllépni.
3. A vitaminok között jód ne legyen!!!!
A legújabb, nagy európai populációban végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a pajzsmirigy betegségei népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban a csökkent működés (hypothyreosis) 4,4%-ban, a túlműködés (hyperthyreosis) 1,4%-ban fordul elő. A hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni a betegek panaszai, a klinikai tünetek és a laboratóriumi leletek alapján. A probléma az, hogy a betegség 4,0%-ban enyhe, nehezebben felismerhető formában mutatkozik és ritkán gondolnak csökkent pajzsmirigy működésre. Ennek egyik jellemző példája, amikor az emelkedett koleszterint szintet kezelik és nem gondolnak arra, hogy ennek hátterében a pajzsmirigy csökkent hormontermelése áll. A USA-ban 16 millió azon egyének száma, akik az emelkedett koleszterin szintjük miatt részesülnek hormonális kezelésben és normalizálódott koleszterin szintjük. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködést korábban „idiopathiásnak” (ismeretlen eredetűnek) tartották. Kiderült, hogy ezeknek a betegségeknek az oka autoimmun folyamat. Nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban (4-5:1).
A pajzsmirigy a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk, ami jód és fehérje felhasználásával hormont trijódtironint (T3-t) és thiroxint (T4-t) termel,. Ezek mennyiségét az agyalapi mirigy pajzsmirigyserkentő hormonján (TSH) keresztül szabályozza (fontos megjegyezni, hogy a TSH nem a pajzsmirigy által termelt hormon!). Ezek a hormonok felelnek a szervezet anyagcsere-bioenergia folyamatainak megfelelő működésért, a fehérje-szintézisért, szabályozzák a testhőmérsékletünket, oxigén fogyasztásunkat, a magzat idegrendszeri fejlődését csökkentik a koleszterinszintet, elősegítik a szervezet növekedését, felelősek a központi idegrendszer, a szív, a gyomor-bélrendszer és a bőr megfelelő működéséért, és nagymértékben meghatározzák lelki (pszichés)állapotunkat. Is. Fontos tudni, hogy jóllehet a T3 és a T4 , a TSH szintjét a vérből meg tudjuk határozni, azonban az egyes laboratóriumokban kapott értékek eltérést mutathatnak. További gond, hogy az un. normál (referencia értékeket) nem a hazai körülményekhez viszonyították, pedig azok jelentős földrajzi és genetikai különbséget mutathatnak az egyes kontinenseken. Fontos tudni azt is, hogy a hormonoknak a mennyiségét mérik, azonban azok funkcióját nem. Erre jó és gyakorlati példa, hogy a TSH (tehát az agyalapi mirigy által termelt hormon) szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).A TSH biológiai „erőssége” is egyénenként, évszakonként is különböző lehet, ráadásul egyes gyógyszerek (szteroidok), betegségek (pl láz) is befolyásolják. A hormonok mérése tehát fontos, de mindig egyénenként, a beteg panaszainak függvényében kell értékelni. A pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreosis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú sok hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, szívritmuszavar, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért (sajnos ennek meghatározása gyakran nem történik meg).
Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-11-09 08:04:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja