SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Tisztelt Doktor Úr!

A hosszan tartó hajhullásom okait böngészve jutottam el a pajzsmirigybetegségekhez, és tudom, hogy diagnózist Ön így nem tud felállítani, de a véleményét, tanácsát szeretném kérni.
30 éves vagyok, 3 éve született meg a kisfiam, a szülést követő 3. hónaptól iszonyatosan elkezdett hullani a hajam (2 hónap alatt körbe 3-4 cm-t teljesen kopasz lettem, és mindenhol nagyon megritkult). Általános érvétel- és góckutatáshegyek, de minden leletem negatív lett. Kaptam immunerősítőt, vasat és vitamint, 9 hónap elteltével a hajhullás teljesen megállt, rendeződött a probléma.
1 éve vettem észre, hogy megint hullik a hajam, és bár nem olyan fokozottan, mint korábban, de a napi 100 szál megvan. Kb. 1,5 éve olyannyira csökkent a libidóm is, hogy szinte teljesen eltűnt a vágy, pedig a férjemmel teljesen normális a kapcsolatunk, megértő, részt vesz a gyereknevelésben és a háztartásban.
Ahogy olvasom a pajzsmirigy alulműködésének tüneteit, sok illik rám ezeken kívül: fáradékonyság, bőrszárazság, körömtöredezés, nehezebben tudok koncentrálni, feledékennyé váltam, sokszor fázom. Ismerőseim szerint (akiknek pm-problémájuk van) nem híztam meg és nem is fogytam, így ez a betegség esetemben nem áll fenn. Normális testalkatú vagyok (174 cm magas és 62-64 kiló), viszont nem fogyok, bár szerintem elég keveset eszem, hogy ne is hízzak.
Mivel tavaly ősz óta hullik a hajam, májusban újra rászántam magam, így ismét részt vettem egy általános vérvételen, ahol minden értékem, így a TSH is a normális tartományban volt.
Fentiek miatt gondoltam, hogy a pajzsmirigyemet részletesen megvizsgáltatom, de sajnos a háziorvosom mindig csak általános vizsgálatokra küld, aztán pedig széttárja a kezét, hiszen az értékek normálisak. Ezért szeretném az Ön segítségét kérni, mit gondol, elképzelhető-e, hogy pm. betegségem van a "jó" TSH érték ellenére, továbbá miket kellene ezzel kapcsolatban vizsgáltatni kérni (hormonok, jódhiány)?
Válaszát előre is köszönöm!
Zsuzsa

Tisztelt Zsuzsa!
Tudom nem vígasztalja, de esete tipikus, nagyon sok betegtársa járja ezt a kálváriát.
A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegség, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek, vitaminhiányok. A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében. Ezt kísérletekkel bizonyították. Azt vizsgálták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy gyulladása, ill. csökkent működése jól kezelhető gyógyszerekkel.
Lényeges, hogy a TSH és más hormonszint még "normális" lehet, de az autoimmun folyamat korábban kezdődik, majd ezt követően váltja ki pajzsmirigy kárododást, de ezzel egyidőben már okozhat hajhullást és más tüneteket.
Ráadásul ezek az autoimmun betegségek társulhatnak egymással ( ÚN. APS3).
Melyek ezek?
APS-3
ezt a kórképet eredetileg úgy definiáltuk, mint a Hashimoto thyreoiditis, a Basedow-Graves kór, a Graves orbitopathia, pretibialis myxoedema és az alábbiak közül még egy autoimmun betegség társulását : 
- Cikorbetegség= IDDM 
- Autoimmun gyomorgyulladás= atrophiás gastritis 
- Vészes vérszegénység= anaemia perniciosa
- Bőrben festékhiány= vitiligo
- Hajhullás, kopaszodás= alopecia
- Súlyos izomgyengeség= myasthenia gravis
Kiderült azonban, hogy ez a betegség csoport lényegesen összetettebb, mivel a pajzsmirigy autoimmun betegségeihez (TAD=”thyroid associated disease”) 28%-ban más autoimmun betegség: Sjögren kór, coeliakia, myasthenia, SLE is társult. Azt a megfigyelést tették, hogy a TAD betegek több mint felében több autoimmun kórkép inkomplett formában van jelen. Mivel a TAD-ban szenvedő betegek a lakosság 7-8%-t teszik ki, ezért új csoportosítást végeztek, amelynek lényege, hogy a manifeszt és szubklinikus betegségeket is lehet klasszifikálni.
Ezeket a betegségeket lehet gyógyítani, tehát van remény!
Jó egészséget kÍvánok:

 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-10-19 07:35:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja