SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
Azért fordulok ismét kédéssel Önhöz, mivel látom, hogy sokan olvassák a korábbi bejegyzéseket is, és bölcsen, a többiek tapasztalataiból is okulni próbálnak.
Az egyik kérdező már előttem próbálkozott, hogy összefüggést keressen a hormonok egyensúlyában bekövetkezett zavar és a kialakult betegség között. Konkrétan az ösztrogén- dominanciára kérdezett, és érthetően Ön a válaszában kifejtette, mennyire összetett is az az állapot amit APS-nek neveznek. Ez engem is nagyon érdekel, mert azt tapasztalom, hogy a természetes progeszteron nagyon kedvező hatású.
Miután megkaptam a leletet, benne a magas ATPO értékkel, az endokrinológus azt mondta, lehet hogy beteg vagyok, de még nem annyira, hogy neki ezzel foglalkoznia kellene. Teljesen megrémültem, mikor az interneten megnéztem, mit is jelent ez, és eldöntöttem, hogy nem fogom ölbe tett kézzel kivárni a véget, mivel bármilyen remek is volt a vérképem, én nagyon rosszul éreztem magam. A „konyha felől” közelítettem meg a saját problémámat és a táplálkozásomat vizsgáltam felül, hogy megpróbáljak javítani a helyzetemen. Hamar el lehetett jutni addig, hogy a jód anorganikus formáját célszerű elkerülni, ami leegyszerűsítve jódozott só.
Aggódom a gyerekeimért, mindent tudni akarok a megelőzés lehetséges módjairól.
Nem használok már jódozott sót és gyakorlatilag nem eszünk feldolgozott élelmiszert. Gyakorlatilag, de azért van kivétel, és nincs a csomagoláson feltüntetve, hogy milyen sóval készült pl. a mogyoró stb. Az én vitamin-komplexem is tartalmaz organikus jódot, mert azt gondolom, hogy a jód természetes formája nem árthat. Tévedek? Nem hinném, hogy a jód bűnös, inkább a mesterséges forma a probléma, és hogy túlzott mennyiségben is hozzájuthatok, sőt, úgy hogy nem is vagyok tudatában. Vagy ez helytelen elgondolás?
Bizonyos növények gátolják, mások segítik a jód felhasználását. Ezt nem lehet kihasználni? Ha nekem autoimmun eredetű a pajzsmirigy gyulladásom (mert ugye gyulladás, ha megduzzad és lüktet?), akkor a hajlam örökölhető? És ebben az esetben nekem kell a jód vagy nem? Nagy dilemma, hogy a gyerekek milyen formában, és egyáltalán kapjanak-e jódpótlást?
Még abban a korban vannak, hogy formálható az ízlésük és én hiszek az jó ételben!
Köszönettel, Parvati
Tisztelt Parvati!
Egyik korábbi cikkemben ábrával mutattam be, hogy az autoimmun folyamat évekkel megelőzi a pajzsmirigy teljes kimerülésété
Az organikus jód nem ártalmas, az anoganikus is csak azoknak, akiknek hajlamunk van az autoimmun pajzsmirigy betegségre. A betegség tehát öröklödik, de nem 100%-san.
A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkba a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.
Jó egészséget kívánok:






Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-10-04 11:57:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja